Domagają się wolności hiszpańskiego dziennikarza przetrzymywanego w Polsce i sprawiedliwego procesu

Domagają się wolności hiszpańskiego dziennikarza przetrzymywanego w Polsce i sprawiedliwego procesu

Madryt, 26 lutego (EFE). – W poniedziałek hiszpańscy dziennikarze wzywali do uwolnienia i sprawiedliwego procesu Hiszpana Pabla Gonzáleza, niezależnego informatora oskarżonego o szpiegostwo w Polsce i przebywającego w tym kraju przez prawie dwa lata tymczasowego więzienia. Przybycie uchodźców ukraińskich do Polski po inwazji rosyjskiej.

„Prosimy o jego natychmiastowe uwolnienie i poszanowanie domniemania niewinności”, a także „proces sądowy ze wszystkimi gwarancjami” – powiedział rzecznik Madryckiego Związku Dziennikarzy podczas konferencji prasowej z grupami wsparcia. Do Pabla Gonzaleza.

Ponadto proszą o interwencję Hiszpanii za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby „pilnie rozwiązać tę sytuację”.

Dziennikarz pochodzenia rosyjskiego został zatrzymany kilka kilometrów od granicy Polski z Ukrainą 28 lutego 2022 r. po tym, jak Polska Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oskarżyła go o wykorzystywanie swojego zawodu do ukrywania działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego (GRU). Może mu grozić do dziesięciu lat więzienia.

González, który ma obywatelstwo hiszpańskie i rosyjskie, urodził się w Rosji i zamieszkał z rodziną w Hiszpanii w wieku dziewięciu lat.

„Pablo González przebywa w więzieniu w Radomiu w warunkach półodosobnienia: zamknięty przez 23 godziny na dobę w celi o powierzchni pięciu metrów kwadratowych, bez naturalnego światła i małego patio, bez możliwości chodzenia przez godzinę” – potępił rzecznik. Zespół wsparcia w Madrycie, Cristina Ritrujo.

„Jeśli to więzienie jest obecnie znane jako europejskie Guantanamo, to Pablo González przebywa w więzieniu na jego terenie” – stwierdzono w oświadczeniu odczytanym przez Ritrujo wraz z innym dziennikarzem Javierem Sanzem.

W ciągu tych dwóch lat udało mu się tylko dwukrotnie odwiedzić żonę, ostatnią z najstarszym synem, nie pozwolono mu rozmawiać z dziećmi, a rodzina wiedziała o nim tylko dzięki jego prawnikowi Gonzalo. Mata. „To wszystko jest psychologiczną torturą” – potępiają.

Z tej grupy pamiętają, że Polska jako członek Unii Europejskiej musi przestrzegać jej zasad. „W przypadku Pabla Polska łamie wszelkie międzynarodowe konwencje i gwarancje proceduralne oraz europejskie uchwały dotyczące praw człowieka” – twierdzą.

Jednakże w odniesieniu do niedawnej zmiany rządu w Polsce, po porażce skrajnie prawicowej Partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i dojściu do władzy premiera Donalda Tuska (Platforma Obywatelska), „mamy pewną nadzieję” – powiedział Ridrujo – „choć w tej chwili nie ma żadnych zmian.”

I pomimo wysiłków posłów do PE czy zalecenia komisarza ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, żądają oni od UE jeszcze bardziej zdecydowanych działań, co potępiają. Bruksela nigdy formalnie nie zwróciła się do Polski o przestrzeganie gwarancji proceduralnych i praw człowieka w sprawie Gonzáleza, o poddanie się „środkom monitorowania” w swoim kraju do czasu, aż proces toczy się w innym kraju.

Potępiają „niewytłumaczalną bierność rządu hiszpańskiego”, ze szczególnym odniesieniem do ministra spraw zagranicznych Don José Manuela Alvareza, który zdaniem grupy „powtórzył, że przestrzegane są wszystkie prawa Pabla Gonzáleza. Polski wymiar sprawiedliwości stosuje swoje prawa i protokoły należycie i więzień jest doskonale chroniony przez ambasadę w Warszawie „opiekuje się”, uważają, że to nieprawda. EFE

mam/alfa

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *