Donald Tusk: Polska zamyka erę ultrakonserwatyzmu wraz z powrotem Donalda Tuska do władzy | Międzynarodowy

Donald Tusk: Polska zamyka erę ultrakonserwatyzmu wraz z powrotem Donalda Tuska do władzy |  Międzynarodowy

W poniedziałek Polska zakończyła ośmioletnią kadencję ultrakonserwatywnego rządu Prawa i Sprawiedliwości, który doprowadził kraj na skraj Unii Europejskiej, naruszając praworządność. Sejm, niższa izba parlamentu, odrzucił impeachment Mateusza Morawieckiego i kilka godzin później podczas emocjonującej sesji wybrał Donalda Tuska na premiera. Lider centroprawicowej Platformy Obywatelskiej (PO) we wtorek podda pod wotum zaufania swoją propozycję zarządzania koalicją. Zaplanowana na środę w Pałacu Prezydenckim o godzinie 9:00 inauguracja nowego rządu Prezydenta Andrzeja Dudy będzie poświęcona bezzwłocznemu rozwiązaniu zadania naprawienia praworządności i przywrócenia kraju do centrum Unii Europejskiej. W najbliższy czwartek i piątek w Brukseli odbędzie się szczyt głów państw i rządów.

Tuska ma poparcie 248 delegatów, wobec 201, którzy je odrzucili. Po głosowaniu zwrócił się do Izby i podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do dotarcia do tego momentu. „Wszystkim Polakom, którzy zostali zranieni, rozgoryczeni i zagrożeni przez te osiem lat różnej, obrażającej słabszych polityki. „Jestem bardzo dumny z tych wszystkich, którzy nie ulegli strachowi, mimo strachu” – podkreślił. „Od jutra Poprawimy błędy, aby wszyscy polscy obywatele czuli się w Polsce jak u siebie. Da się to zrobić” – obiecał.

Po nominacji Tuska stanowisko zajął Jarosław Kaczyński, lider PiS i de facto szef rządu przez dwie kadencje kończące się w poniedziałek, gdy nie miał kwalifikacji do przemawiania do nowego premiera. Jesteś niemieckim agentem. To jeden z klasycznych zarzutów stawianych liberalnemu politykowi, po części ze względu na wygląd jego rodziny, a przede wszystkim na zbliżenie, jakie utrzymywał z byłą kanclerz Angelą Merkel w czasie jej kadencji. Wcześniej Kaczyński powiedział, że to „koniec polskiej demokracji” po referendum, w którym Morawiecki zdobył 190 głosów do 266. Zapytany, czy planuje złożyć Tuskowi gratulacje, odpowiedział: „Chyba żartujesz”.

Chwilę po głosowaniu, na znak ulgi po nominacji w Brukseli, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula van der Leyen pogratulowała nowemu polskiemu premierowi w serwisie społecznościowym. Cieszę się, że znów Cię widzę w tym tygodniu. W zgromadzeniu. „Wasze doświadczenie w budowaniu silnej Europy i Wasze silne przywiązanie do naszych europejskich wartości będą niezwykle cenne dla dobra polskich obywateli” – powiedział. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski również zwrócił się do nowego przywódcy i wezwał Ukrainę, aby zjednoczyła się przeciwko swojemu „wspólnemu wrogowi” Rosji. Polska była jednym z najlojalniejszych sojuszników najechanych sąsiadów, jednak kryzysy takie jak wejście ukraińskiego zboża do UE i bliskość wyborów nadwyrężyły stosunki między obydwoma rządami.

W ten poniedziałek oczekiwano najwięcej w Polsce. W Warszawie kino pokazało na dużym ekranie na żywo posiedzenie parlamentu z okazji powrotu Tuska do władzy, a na oficjalnym kanale YouTube obejrzało je ponad 270 000 osób. Na podium Sejmu były prezydent Lech Wałęsa i kolejny minister sprawiedliwości, były rzecznik praw obywatelskich Adam Botner, poruszali się w chwili odgrywania hymnu narodowego po głosowaniu o zmierzchu. Dubrowski Mazurek. Długo oczekiwane głosy nadeszły prawie dwa miesiące po dniu wyborów 15 października, w których frekwencja była historyczna. Zarówno ultrakonserwatywne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), jak i liberalna PO uznały te wybory za najważniejsze i decydujące wydarzenie polityczne w kraju w 1989 r., pierwsze półdemokratyczne wybory prowadzące do upadku komunizmu. .

Duda, do czasu kandydowania na prezydenta związany z PiS, zlecił Morawieckiemu utworzenie rządu „w trybie parlamentarnym”, mimo że nie posiadał wymaganej większości. Decyzja prezydenta utrzyma ultrakonserwatywną partię u władzy jeszcze przez dwa miesiące. W tym czasie polskie media donosiły, że PiS do ostatniej chwili zabiegał o zwiększenie swojej władzy, powołując lojalistów na kluczowe stanowiska, m.in. szefa Polskiej Agencji Monitorowania Audytu i polskiego organu nadzoru. W piątek Tusk oskarżył Narodowych Populistów o rzucanie w siebie pieniędzmi „pięściami” i zapowiedział współpracę z prokuraturą w sprawie przeglądu kontroli i decyzji ministerialnych.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Mateusz Morawiecki opuszcza w poniedziałek posiedzenie plenarne Sejmu w Warszawie.Michał Dyczuk (AP)

Kiedy w 2007 roku Tusk zastąpił Kaczyńskiego na stanowisku premiera, nie uważał za konieczne dokonanie przeglądu lub odnowienie struktur władzy niektórych kluczowych instytucji. Osoby bliskie PiS na szczycie tajnych służb poświęciły się torpedowaniu rządu liberalnego od wewnątrz. Wracając do Polski po przewodzeniu Radzie Europy (2014-2019) i Europejskiej Partii Ludowej (2019-2022), lider po wyciągniętej lekcji chce przeprowadzić głębokie porządki w instytucjach publicznych i firmach.

W niektórych przypadkach nie jest łatwo zakończyć mandaty, których broni PiS. Przypomniał ją w poniedziałek Trybunał Konstytucyjny, w którego skład wchodzą ludzie lojalni wobec ultrakonserwatystów, którzy rzucili Brukseli nowe wyzwanie. Uznała również za niezgodne z konstytucją reformy uzgodnione z Komisją mające na celu zniesienie embarga w wysokości ponad 35 000 mln euro, które zawieszono po miesiącach bezczynności i blokady w związku z pogorszeniem się praworządności. Jedną z firm, która stawia czoła sądom, jest to, że wprowadzenie zmian nie będzie łatwe.

Podróż do Brukseli

Kilka godzin po objęciu urzędu Tusk ma nadzieję udać się w środę na szczyt UE z Bałkanami Zachodnimi oraz w czwartek do Brukseli, aby wziąć udział w ostatniej w tym roku Radzie Europejskiej, na której zostaną podjęte kluczowe decyzje dotyczące przyszłości. Oczekiwano z Ukrainy. Nowy premier ma także za zadanie zadbać o to, aby środki europejskie wróciły do ​​Warszawy niezależnie od decyzji Trybunału Konstytucyjnego.

Spełnienie żądań Brukseli i przywrócenie praworządności w Polsce nie będzie łatwe, gdyż wiele działań wymaga współpracy Prezydenta Dudy. Panel pod przewodnictwem byłego rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnera, który stoi na czele Departamentu Sprawiedliwości, ma już plany podjęcia pewnych działań, które nie wymagają podpisu prezydenta. Jedną z pierwszych inicjatyw jest przyłączenie się do Prokuratury Europejskiej, aby wysłać sygnał do Komisji Europejskiej, że polski wymiar sprawiedliwości jest zgodny z zasadami europejskimi.

Tusk przestrzegł swoich przyszłych ministrów, że przed nimi tygodnie ciężkiej pracy i zaapelował o współpracę międzyresortową. Jedno z najpilniejszych posady ma Andrzej Domański, nowy szef finansów. Po pierwszym roboczym spotkaniu z przyszłym gabinetem w ubiegły piątek Tusk zapowiedział, że od 1 stycznia nauczyciele otrzymają obiecaną podwyżkę, a gwiazdorska pomoc PiS, czyli 500+, będzie wynosić 115 euro miesięcznie na dziecko. 800+, 184 euro miesięcznie.

Nowa administracja będzie miała trzy, nie zawsze łatwe do pogodzenia, trzy nogi: liberałów z Sojuszu Obywatelskiego, który zrzeszy PO i inne partie mniejszościowe; Trzecia Droga, Chrześcijańscy Demokraci 2050 i partia agrarna PSL; i mniejszościowy socjaldemokrata Levica. Rząd ten natychmiast odnotuje zmiany w mediach publicznych. Prawo i Sprawiedliwość w ciągu ośmiu lat swoich rządów zamieniło telewizję publiczną TVP w machinę propagandową.

Skupienie kampanii wyborczej na innych kwestiach uznawanych przez część elektoratu za priorytetowe, takich jak prawo do aborcji, grozi powstaniem podziałów w koalicji liberalnej. W związku z wyborami europejskimi i lokalnymi w przyszłym roku oraz wyborami prezydenckimi zaplanowanymi na 2025 r. burzliwa polska polityka nie zakończyła burzliwej epoki, by nadejść okres spokoju. PiS już próbuje.

Śledź wszystkie informacje międzynarodowe Facebook I Xlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.

Oferta specjalna ograniczona czasowo

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

_

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *