Donald Tusk zaprzysiężony na nowego premiera Polski: oto wyzwania, jakie przed nim stoją

Donald Tusk zaprzysiężony na nowego premiera Polski: oto wyzwania, jakie przed nim stoją

W środę, 13 grudnia, w Warszawie odbyło się zaprzysiężenie nowego polskiego premiera Donalda Tuska i jego gabinetu. Ustawa rozpoczynająca nowy etap polityczny w kraju po ośmiu latach ultrakonserwatywnego rządu Mateusza Morawieckiego i jego antyunijnej polityki wywołała liczne kontrowersje i zamrożenia finansów. Tusk obiecał przywrócenie więzi z UE i powołanie postępowego i liberalnego rządu.

Pierwsza zmiana:

3 minuty

Nowe twarze polskiej administracji. W środę liberał Donald Tusk i jego gabinet złożyli zaprzysiężenie na nowego premiera, co stanowiło ostatni krok w przekazaniu władzy w kraju Europy Wschodniej i oznaczało istotną zmianę po ośmiu latach nacjonalistycznych rządów z Mateuszem Morawieckim. Partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS),

Lata naznaczone konfliktami między Warszawą a Brukselą – w kwestiach takich jak praworządność – zakończą się wraz z powołaniem osoby, która w latach 2014–2019 pełniła funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej. Z UE stosunki z Polską są bardziej płynne. oczekiwany.

We wtorkowym przemówieniu przed parlamentem centrowy Tusk obiecał zamrożenie dla Polski miliardów euro, zablokowanych przez Unię Europejską w związku z obawami o praworządność i demokrację w kraju.

„13-ty, nawet w grudniu, to wiosna. „Zawsze kochałem tę piosenkę” – powiedział Tusk w mediach społecznościowych przed inauguracją.


Obiecał też, że jego rząd skupi się na przestrzeganiu konstytucji, w przeciwieństwie do reform Morawieckiego, które podważają niezawisłość sądów.

„Lojalność wobec postanowień Konstytucji będzie znakiem rozpoznawczym naszego rządu” – obiecał Tusk.

Jednak pomimo tych różnic zarówno nowy premier, jak i zwolennik ustępującego rządu prezydent Andrzej Duda byli skłonni do współpracy.

„Pamiętajcie, jestem gotowy do współpracy. Jesteśmy z różnych obozów politycznych, ale przekonałem się, że możemy osiągnąć porozumienie w tak ważnych kwestiach, jak bezpieczeństwo” – powiedział Duda podczas ceremonii inauguracji.

PiS to partia, która w wyborach zdobyła najwięcej głosów, ale zabrakło jej większości potrzebnej do utworzenia rządu, dlatego we wtorek Tusk został zatwierdzony przez parlament.

Wyzwania nowego administratora

Po objęciu władzy przed władzą Tuska stoi kilka wyzwań, m.in. przygotowanie i zatwierdzanie budżetów publicznych w ciągu dwóch tygodni oraz wdrażanie reform instytucjonalnych.

Zadanie, które mogą skomplikować sędziowie powołani przez establishment polityczny BIS. Na przykład polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w poniedziałek, że proponowana reforma sądownictwa mająca na celu umożliwienie dostępu do funduszy UE jest niezgodna z konstytucją.

Kolejną jego obietnicą jest wsparcie dla Ukrainy. Tusk powiedział już, że popiera integrację kraju z tym blokiem i nadal będzie wspierał kraj będący w stanie wojny z Rosją.

Nowy polski premier Donald Tusk udał się do Brukseli na szczyt UE–Bałkany, który odbędzie się 13 grudnia 2023 r. ©AFP

Ponadto jedną z pierwszych decyzji nowego rządu jest przeprowadzenie audytów w poszczególnych ministerstwach i wszystkich instytucjach publicznych. Jego rząd zapowiedział większą tolerancję i świadomość płci: premier twierdzi, że chce położyć kres zinstytucjonalizowanej wrogości wobec mniejszości seksualnych, chronić prawa kobiet i zdecentralizować władzę państwową.

Dzięki liberalnemu, postępowemu i proeuropejskiemu sztandarowi politycznemu – powstałemu po wyborach 15 października – Tuskowi udało się rządzić z koalicją ponad 15 partii. Tusk uczestniczy już w spotkaniu na szczycie w Brukseli, które odbędzie się od czwartku do piątku, aby spełnić obietnice dotyczące współpracy z UE.

Z Reutersem i EFE

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *