Droga Mleczna: Astronomowie z Manchesteru odkryli tajemniczy obiekt

Droga Mleczna: Astronomowie z Manchesteru odkryli tajemniczy obiekt
  • Napisane przez Ninę Massey
  • Reporter naukowy PA

Skomentuj zdjęcie,

Obiekt został odkryty za pomocą radioteleskopu MeerKAT w Republice Południowej Afryki

Astronomowie odkryli nowy obiekt w Drodze Mlecznej, cięższy od najcięższych znanych naukowcom gwiazd neutronowych, ale lżejszy od najlżejszych znanych czarnych dziur.

Naukowcy z Manchesteru i Niemiec odkryli, że krąży ona wokół pulsara milisekundowego oddalonego o 40 000 lat świetlnych.

Pulsary milisekundowe wirują bardzo szybko – setki razy na sekundę.

Lider projektu Ben Stubbers, profesor astrofizyki na Uniwersytecie w Manchesterze, powiedział, że to „ekscytujące”.

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze i Instytutu Radioastronomii im. Maxa Plancka w Bonn uważają, że może to być pierwsze odkrycie układu podwójnego gwiazdy radiowej i czarnej dziury, co może umożliwić nowe testy ogólnej teorii względności Einsteina i otworzyć drzwi do badań. O czarnych dziurach.

Profesor Stubbers dodał: „Pulsujący układ czarnych dziur będzie ważnym celem testowania teorii grawitacji, a ciężka gwiazda neutronowa zapewni nowy wgląd w fizykę jądrową przy bardzo dużych gęstościach”.

Kiedy gwiazda neutronowa – ultragęsta pozostałość po martwej gwieździe – zyska zbyt dużą masę, zapadnie się.

To, czym staną się później, jest powodem wielu spekulacji, uważa się jednak, że mogą stać się czarnymi dziurami.

„luka zbiorowa”

Uważa się, że całkowita masa potrzebna do zapadnięcia się gwiazdy neutronowej jest 2,2 masy Słońca.

Najlżejsze czarne dziury utworzone przez te gwiazdy są znacznie większe – około pięć razy większe od masy Słońca – co prowadzi do tak zwanej „luki masowej czarnej dziury”.

Natura obiektów znajdujących się w tej przerwie masowej jest nieznana i trudna do zbadania.

Naukowcy twierdzą, że najnowsze odkrycie może pomóc naukowcom w końcu zrozumieć te rzeczy.

Obiekt został odkryty podczas obserwacji dużej grupy gwiazd znanej jako NGC 1851, znajdującej się w południowym gwiazdozbiorze Kolumby, przy użyciu zestawu radioteleskopów Meerkat w Republice Południowej Afryki.

Astronomowie twierdzą, że jest tak zatłoczona, że ​​gwiazdy mogą oddziaływać ze sobą, zakłócając orbity, a w skrajnych przypadkach zderzając się.

Uważają, że zderzenie dwóch gwiazd neutronowych mogło stworzyć masywny obiekt, który obecnie krąży wokół pulsara radiowego.

Chociaż zespół nie jest w stanie definitywnie stwierdzić, czy odkrył jak dotąd najmasywniejszą gwiazdę neutronową, najlżejszą czarną dziurę czy nawet nowy typ egzotycznej gwiazdy, odkrył coś, co pomoże zbadać właściwości materii w najbardziej ekstremalnych warunkach. warunki panujące na Ziemi.Wszechświecie. istnienie.

Wyniki opublikowano w czasopiśmie Science.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *