Drugi hiszpański rekord Maro Hernaza

W ciągu zaledwie jednego tygodnia Maru Hernáiz ustanowił dwa hiszpańskie rekordy na długich dystansach. Na początku tygodnia zawodniczka z miasta Sinesero zdobyła srebrny medal na 10 km w kategorii W65, ale osiągnęła go także rekordem kraju na tym dystansie: 42,40, co obniżyło poprzedni rekord kraju 44,09, który był w posiadaniu Emiliany Vaquero od 2014 roku.

Dziś długodystansowiec La Rioja ponownie stanął na podium. Tym razem zrobił to w teście półmaratonu, uzyskując czas 1h33,59, co dało mu brązowy medal. Ale pomogło mu to również znaleźć się na liście rekordzistów kraju na dystansie 21097,5 metra, ponieważ ten rekord jest kolejnym nowym rekordem Hiszpanii. W tym przypadku „ofiarą” ponownie była Emiliana Vaquero, która 2 marca 2014 r. przebiegła dystans w Gavá w czasie 1:35,27 i do dziś jest rekordzistą.

Maro Hernáez jest potwierdzony jako jeden z mistrzów długodystansowych nie tylko w Hiszpanii, ale także na arenie międzynarodowej. Zawodniczka Rioja Marathon jest zawsze faworytką do medalu we wszystkich testach, w których bierze udział, niezależnie od tego, czy jest to bieg przełajowy, bieg na 10 km, maraton czy półmaraton.

Oscar Calve przebiegł również półmaraton na Mistrzostwach Świata Weteranów. Po raz kolejny długodystansowiec La Rioja był bardzo blisko podium. Gdyby startował w biegu na 10 km, byłby szósty; W półmaratonie był bliżej medali, bo zajął czwarte miejsce w swojej klasie (M70) z czasem 1h37.00.

Dobry występ Calveta, w połączeniu z występami pozostałych trzech Hiszpanów w jego grupie wiekowej (M70), pozwala chłopakowi z La Rioja zostać mistrzem świata. Hiszpania zajęła pierwsze miejsce w tabeli, wyprzedzając między innymi Niemcy i Polskę, zajmując odpowiednio drugie i trzecie miejsce na podium.