Duże hiszpańskie banki oferują ponad 4% depozytów… ale w Europie | Rynki finansowe

Duże hiszpańskie banki oferują ponad 4% depozytów… ale w Europie |  Rynki finansowe
Monety euro.Archiwum ACN (ACN)

Hiszpańskie banki działające w sektorze detalicznym w innych krajach europejskich (Santander, BBVA, Bankinter, Abanca, CaixaBank poprzez BPI i Sabadell poprzez TSB) oferują tam średnio od 3% do 5% depozytów i wynagrodzeń na rachunkach bieżących. Płace w Hiszpanii są bardzo niskie lub nie istnieją.

Choć instytucje były krytykowane od początku podwyżek stóp procentowych, sektor zawsze przypisywał niskie płace dużej płynności systemu bankowego, odkąd koszt kredytów ustalał wolny rynek. Podobnie często podnoszone są różnice między krajami strefy euro a krajami posiadającymi inne waluty, takimi jak Wielka Brytania czy Polska, ze względu na odmienną sytuację w zakresie stóp procentowych.

We Włoszech jedynym hiszpańskim bankiem prowadzącym działalność w sektorze detalicznym jest BBVA, który niedawno osiągnął 360 000 klientów i działa wyłącznie cyfrowo. Firma oferuje 4% salda rachunku bieżącego do 31 stycznia 2025 roku. Podobnie oferuje swoim klientom depozyt, który zarabia 4,25% APR na 12 miesięcy i może zostać zakontraktowany przy maksymalnej inwestycji wynoszącej 50 000 euro.

Oferta ta kontrastuje z sytuacją w Hiszpanii, gdzie BBVA nagradza klientów polecających bank znajomym lub rodzinie, ale nie nagradza salda na rachunku bieżącym. Na ich stronie internetowej dostępne są wyłącznie fundusze powiązane z depozytami, które oferują stałe oprocentowanie w wysokości od 0,15% do 0,65% RRSO.

W Portugalii do BPI należą Bankinter, Santander, Abanca i CaixaBank. Bank, na którego czele stoi María Dolores Dancausa, oferuje takie samo konto wynagrodzeń jak w Hiszpanii, płacąc 5% w pierwszym roku i 2% w drugim. Rachunek płatny w wysokości 1%, który w przypadku Hiszpanii sięga 1,50%, jeśli saldo przekracza 50 000 euro.

Bankinter oferuje jednak swoim klientom trzy inne depozyty. Jedna dla nowych klientów oferująca RRSO 4% z czteromiesięcznym terminem zapadalności, lokata dla obecnych klientów oferująca RRSO 3,5% na sześć miesięcy oraz lokata roczna z oprocentowaniem 3% RRSO. W Hiszpanii depozyty Bankinter ograniczają się do depozytów dolarowych, które zarabiają 4% RRSO w przypadku depozytów rocznych lub 3,84% RRSO w przypadku depozytów półrocznych.

Banco Santander oferuje szeroką gamę lokat bankowych w Portugalii. Z jednej strony oferuje lokaty sześciomiesięczne z RRSO wynoszącym 2,10% dla sald poniżej 15 000 euro i 2,25% dla większych sald. Na koncie Mundo 123 znajduje się także lokata powiązana z oprocentowaniem 2,30% oraz lokata dla klientów z kredytem hipotecznym z oprocentowaniem 3,50%, którą można zaciągnąć już od 15 000 euro.

W Hiszpanii bank kierowany przez Anę Bodin zazwyczaj nie oferuje depozytów klientom detalicznym, a jedynie fundusze inwestycyjne i ubezpieczenia oszczędnościowe.

Jeśli chodzi o Abankę, oferuje ona dla nowych klientów depozyt powitalny w wysokości 3% RRSO przez 12 miesięcy, podczas gdy obecni klienci płacą 2,75% RRSO. W Hiszpanii bank zasadniczo nie oferuje swoim klientom depozytów, a jedynie w pierwszym roku oferuje salda na rachunkach bieżących przy 2% RRSO.

Ze swojej strony PPI oferuje klientom kredyt hipoteczny na rok z oprocentowaniem 3,50% depozytu, natomiast dla pozostałych klientów obejmuje 2,25% RRSO na dwa lata lub 2% depozytu na trzy lata. . W Hiszpanii CaixaBank skupia swoją ofertę na ubezpieczeniach oszczędnościowych, aczkolwiek oferuje depozyty z 1% RRSO w skali roku, z możliwością podwyższenia tego wynagrodzenia w przypadku zakontraktowania dodatkowych produktów i usług.

Wielka Brytania i Polska

Pozostałe dwa kraje, w których znajduje się Bank Hiszpanii, znajdują się poza strefą euro, dlatego oferowane stopy procentowe są nieco wyższe ze względu na ich zależność od polityki pieniężnej poza Europejskim Bankiem Centralnym (EBC).

Brytyjskie TSB, będące własnością Sabadell, nagradza oszczędności na rachunku bieżącym RRSO na poziomie 2,92%. Podobnie oferuje depozyt, który zarabia 4% RRSO przez jeden rok, kolejny 5,20% RRSO i dwuletni okres zapadalności.

Ogólnie rzecz biorąc, kataloński bank jest jednym z najbardziej agresywnych w Hiszpanii pod względem wynagrodzeń za oszczędności. Niedawno ogłosiła, że ​​zaoferuje bezterminowy zwrot w wysokości 2% APR za maksymalnie 20 000 euro za swoje konto internetowe.

Ze swojej strony Santander oferuje dwa płatne rachunki bieżące w Wielkiej Brytanii. Jeden oferuje 3,50% odsetek od salda do 25 000 funtów (28 700 euro), podczas gdy drugi płaci 7% do 4000 funtów (4600 euro). Ofertę uzupełniają dwie lokaty roczne oprocentowane na 3,20% i 5,25% RRSO oraz lokata terminowa z oprocentowaniem 5% w skali roku.

W Polsce, gdzie Santander jest jedyną firmą, saldo rachunków bieżących płaci na poziomie 2% RRSO, przy czym oferuje 5% RRSO na trzy miesiące, kolejne 5% RRSO na cztery miesiące i 2,5% depozytu za wynajem. RRSO na jeden rok.

Śledź wszystkie informacje Pięć dni Wewnątrz Facebook, X I Linkedinlub wewnątrz Nasz biuletyn Program pięciodniowy

Program pięciodniowy

Najważniejsze cytaty ekonomiczne dnia, wraz z kluczami i kontekstem pozwalającym zrozumieć ich znaczenie

Zdobyć

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *