Jedna z dwóch misji skupia się na atmosferze Wenus, druga zaś na mapie powierzchni planety.
Wenus mogła być pierwszym zamieszkałym światem w naszym Układzie Słonecznym o klimacie podobnym do oceanu i Ziemi — ale stało się coś, co zmieniło ją w planetę o wystarczająco wysokich temperaturach, by stopić ołów.
Obecnie Wenus jest w większości martwą planetą z toksyczną atmosferą 90 razy grubszą niż nasza, a temperatura powierzchni wynosi 864 stopnie Fahrenheita (462 stopnie Celsjusza).
Ocean został po raz pierwszy zaproponowany przez misję Pioneer NASA. Ale ze względu na swoją pozycję drugiej planety od Słońca, Wenus nie była postrzegana jako pomoc w utrzymaniu oceanu.
„To zdumiewające, jak mało wiemy o Wenus, ale połączone wyniki tych misji powiedzą nam o planecie od chmur na niebie, przez wulkany na jej powierzchni aż do jądra” – powiedział Tom Wagner, naukowiec z NASA Discovery Program. , w oświadczeniu. „Byłoby tak, jakbyśmy na nowo odkryli planetę”.
Misja DAVINCI+ oznacza eksplorację gazów szlachetnych, chemię i dodatkowe obrazowanie przez Wenus w głębokiej atmosferze. Poświęcona będzie analizie atmosfery Wenus w celu określenia, jak się uformowała i ewoluowała. Inicjatywa zbada również możliwość istnienia oceanu w przeszłości Wenus.
Instrumenty misji, w tym kamery, będą chronione przed surowym środowiskiem Wenus za pomocą kuli do lądowania. Został zaprojektowany, aby zanurzyć się w gęstej atmosferze planety i wysłać pierwsze w wysokiej rozdzielczości zdjęcia unikalnych cech Wenus. Te cechy, zwane „tesserami”, mogą być podobne do kontynentów na Ziemi, co oznacza, że Wenus może mieć tektonikę płyt.
DAVINCI+ będzie pierwszą prowadzoną przez USA misją badającą atmosferę Wenus od 1978 roku.
Następnie VERITAS – czyli Emisyjność Wenus, Radio Nauka, InSAR, Topografia i Spektroskopia – zmapuje skalistą powierzchnię planety, aby rzucić światło na to, jak bardzo różniła się ona od Ziemi. Nasz świat jest często nazywany bliźniakiem Wenus, ponieważ planety są podobnej wielkości, ale ostatnie porównania na tym się kończą.
Misja może również zapewnić wgląd w historię geologiczną Wenus. Wyposażony w radar orbiter może tworzyć trójwymiarową topografię, umożliwiając naukowcom określenie aktywności wulkanicznej Wenus poprzez procesy tektoniki płyt. Sonda może również badać emisje w podczerwieni z powierzchni planety.
Obie misje przeprowadzą na nich demonstracje technologii, w tym zegar atomowy głębokiego kosmosu-2, aby umożliwić autonomiczne manewry statków kosmicznych na VERITAS, a także spektrometr do obrazowania ultrafioletowego skompresowanego do widzialnego do pomiaru światła ultrafioletowego w atmosferze Wenus, który będzie prowadzony przez DAVINCI+.
Program Discovery NASA, który sponsoruje te misje, zachęca naukowców i inżynierów do pomocy w odkrywaniu Układu Słonecznego poprzez projektowanie nowych i innowacyjnych koncepcji misji. Od 1992 roku program wspiera rozwój ponad 20 instrumentów naukowych i misji.
„Przyspieszamy nasz program nauk planetarnych dzięki szeroko zakrojonej eksploracji świata, którego NASA nie odwiedziła od ponad 30 lat” – powiedział w oświadczeniu Thomas Zurbuchen, zastępca administratora w NASA Science Mission Directorate.
„Korzystając z najnowszych technologii opracowanych przez NASA i udoskonalanych przez wiele lat misji i programów technologicznych, wkraczamy w nową dekadę Wenus, aby zrozumieć, w jaki sposób planeta podobna do Ziemi może stać się wędzarnią. Nasze cele są głębokie. Nie chodzi tylko o zrozumienie ewolucji i możliwości zamieszkania planet nie tylko w naszym Układzie Słonecznym, ale wykracza poza te granice na egzoplanety, co jest ekscytującym i wschodzącym obszarem badań NASA.
Każda misja otrzyma nagrodę w wysokości 500 milionów dolarów na rozwój i zostanie uruchomiona między 2028 a 2030 rokiem.
„Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia.”