Dwustumetrowa asteroida, która minęła Ziemię w zeszłym tygodniu, została odkryta dopiero dwa dni później

Dwustumetrowa asteroida, która minęła Ziemię w zeszłym tygodniu, została odkryta dopiero dwa dni później

Krótko: Gdyby w Ziemię uderzyła ogromna asteroida, czy lepiej nie wiedzieć, dopóki obiekt nie rozświetli naszego nieba? Dowiedzieliśmy się o tym w zeszłym tygodniu, kiedy wysoki na 200 stóp obiekt przeleciał stosunkowo blisko naszej planety, o czym naukowcy dowiedzieli się dopiero dwa dni później.

Astronomowie z Obserwatorium Atlas w RPA po raz pierwszy wykryli 2023 NT1 15 lipca, dwa dni po tym, jak zbliżyła się ona do Ziemi. Asteroida znalazła się w promieniu 60 000 mil od planety – około 1/4 odległości Księżyca od Ziemi.

Zwykle jesteśmy świadomi potencjalnie niebezpiecznych obiektów kosmicznych na długo przed tym, zanim zbliżą się do naszej planety. Asteroida 1994 XD, która ma średnicę od 1214 do 2723 stóp, znalazła się w odległości 1,96 miliona mil od Ziemi w zeszłym miesiącu. Została odkryta przez grupę Spacewatch w Obserwatorium Kitt Peak w Arizonie w 1994 roku.

Asteroida 2023 NT1 była inna, ponieważ leciała w naszym kierunku od Słońca i dlatego była ukryta w blasku gwiazdy. Z tego samego powodu nikt nie zauważył 20-metrowej asteroidy w 2013 roku, dopóki nie eksplodowała nad rosyjskim miastem Czelabińsk w 2013 roku, wysyłając falę uderzeniową, która zraniła 1500 osób i zniszczyła budynki.

NASA definiuje asteroidy o wymiarach 2023 NT1 jako wielkości samolotu. Szybkie spojrzenie na lokalizację zawsze złowrogiej wyrzutni asteroid i wybór Nowego Jorku jako punktu uderzenia pokazuje, że rozmiar i prędkość obiektu (11,28 km na sekundę) pozostawiłyby krater o długości 225 metrów (738 stóp). Około 235 osób zostanie odparowanych i powstanie 328-metrowe tsunami. To tylko szacunki: asteroida, która uderzyła w Arizonę 50 000 lat temu, była nieco mniejsza niż 2023 NT1 na wysokości 160 stóp, ale utworzyła krater Barringera o średnicy 3900 stóp.

Aby uniknąć takich sytuacji w przyszłości, Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaplanowała projekt pt Neumery. Misja będzie krążyć między Ziemią a Słońcem wokół pierwszego punktu Lagrange’a (L1), dając teleskopowi widok na asteroidy, które mogą zbliżać się do Ziemi z kierunku Słońca. Niestety, ma zostać wydany dopiero w 2030 roku.

„Prowadząc obserwacje w podczerwonej części widma światła, Neumeire wykryje ciepło promieniujące z samych asteroid, które nie są zagłuszane przez światło słoneczne. Ta emisja ciepła jest pochłaniana przez ziemską atmosferę, ale z kosmosu Neumeire będzie mógł ją zobaczyć znacznie bliżej Słońca niż obecnie z Ziemi” – pisze ESA.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *