Dwutonowy ratownik uratował małego szczeniaka

Dwutonowy ratownik uratował małego szczeniaka

Samce słoni morskich nie są znane ze swoich instynktów ojcowskich. Podczas gdy te gigantyczne zwierzęta rozprzestrzeniają się na plaży w okresie lęgowym, skupiają się na kryciu się z samicami i walce z innymi samcami. Gdy ich dwutonowa masa krąży po kolonii w pogoni za tymi celami, bez wahania „przejeżdżają swoje młode”, miażdżąc nawet własne potomstwo, mówi Daniel Costa, ekolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz.

Co czyni wydarzenia z 27 stycznia 2022 roku jeszcze bardziej zaskakującymi. Sarah Allen i Matthew Lau, biolodzy zajmujący się dziką przyrodą w National Park Service, badali populacje słoni morskich w Point Reyes National Seashore, około 50 mil na północny zachód od San Francisco. Kiedy przechodzili obok kolonii odpoczywającej na plaży, zauważyli młode szczenię odpoczywające z dorosłą samicą w pobliżu wody.

„To był ciepły dzień” – wspomina doktor Allen, więc pomyślała, że ​​oboje lubią odpoczywać na mokrym piasku.

Kiedy dr Allen i pan Lau w drodze powrotnej ponownie minęli kolonię, sytuacja się zmieniła. Przypływ wyciągnął szczeniaka do morza, a on był za młody, aby pływać i z trudem utrzymywał się na powierzchni. Samica nadal przebywała na plaży, odpowiadając na żałosne krzyki szczenięcia własnymi nawoływaniami, zwracając na siebie uwagę pobliskiego samca.

„Myśleliśmy, że spróbuje się z nią połączyć” – powiedział dr Allen.

Zamiast tego prychnął samicę, a następnie „rzucił się w fale” – powiedziała. Kiedy dotarł do szczenięcia, delikatnie wypchnął go na brzeg swoim ciałem, co prawdopodobnie uratowało mu życie.

Doktor Allen obserwuje słonie morskie od ponad 40 lat i nigdy wcześniej nie widział czegoś takiego. „Zadzwoniłam do kilku kolegów i zapytałam, czy kiedykolwiek widzieli coś takiego, ale nikt nie widział” – powiedziała. „To zupełnie niezwykłe” – zgodził się doktor Costa.

Doktor Allen i jej współpracownicy Opublikowali swoją notatkę W styczniu w czasopiśmie Marine Mammal Science. Dr Costa stwierdziła, że ​​artykuł może zachęcić innych naukowców zajmujących się fokami do badania podobnych zachowań.

W okresie lęgowym (od mniej więcej grudnia do marca) słoń północny piecze foki szybko, dlatego samce zwykle starają się oszczędzać energię na krycie i odpieranie rywali. Pędząc w kierunku brzegu jak David Hasselhoff w „Słonecznym patrolu”, ten ratownik fok nie tylko porzucił swój harem samic, ale także marnował cenną energię.

To skłoniło dr Allen do wyjaśnienia, co widziała jako możliwość Akt altruizmuKiedy jeden organizm poświęca część swojego dobrostanu, aby pomóc innemu.

„Był bardzo stanowczy i bezpośredni, docierając do celu i bardzo szybko” – powiedziała. „Potem wrócił i był bardzo miły”.

Choć samiec wyraźnie miał zamiar zepchnąć szczenię na brzeg, nie da się w pełni zrozumieć jego intencji. Ponieważ po raz pierwszy ktoś widział coś takiego u słonia morskiego, dr Costa uważa, że ​​było to rzadkie, jednorazowe zachowanie.

Altruizm w królestwie zwierząt jest najbardziej powszechny wśród bliskich krewnych, a ponieważ w XIX wieku polowania na słonie północne niemal wyginęły, a następnie ponownie się odrodziły, wiele z nich jest ze sobą bliżej spokrewnionych, niż byłoby w innym przypadku. Doktor Allen podejrzewa, że ​​samiec foki i uratowany przez niego chłopiec są ze sobą w jakiś sposób spokrewnieni, jednak bez danych genetycznych nie może tego stwierdzić z całą pewnością.

Słonie morskie prowadzą życie pełne skrajności. Kiedy nie są na plaży, poszczą, walczą i rozmnażają się,… Spędzanie miesięcy na morzu Ciągłe nurkowanie w poszukiwaniu pożywienia, czasem do głębokości mili. „Słonie morskie są złożone” – stwierdził dr Allen. „Widzimy tylko niewielką część ich życia”. Uważa, że ​​nadszedł czas, abyśmy zaczęli patrzeć na samce słoni morskich w nowym świetle.

Doktor Costa uważał, że słoniom morskim ogólnie brakuje… Zdolności umysłowe ich kuzynów lwów morskich. Jednak dramatyczna akcja ratunkowa na plaży w Point Reyes pokazała mu, że może być ich więcej, niż się wydaje.

„Może dzieje się tam więcej, niż myślałem” – powiedział ze śmiechem.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *