Dymisja najwyższego polskiego funkcjonariusza wojskowego na kilka dni przed wyborami wywołała kontrowersje

Dymisja najwyższego polskiego funkcjonariusza wojskowego na kilka dni przed wyborami wywołała kontrowersje

Kraków (Polska), 10 października (EFE).- Prezydent RP Andrzej Duda mianował Wiesława Kukułę i Macieja Klissa odpowiednio szefami sztabu generalnego wojska i szefem operacyjnym sił zbrojnych, po dzisiejszej rezygnacji ich poprzedników. , co wywołało zamieszanie na kilka dni przed wyborami.

„To stanowisko o dużej odpowiedzialności. Szef Sztabu Generalnego jest pierwszym żołnierzem Rzeczypospolitej Polskiej” – powiedział Duda w oświadczeniu z Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Dwóch wyższych oficerów polskiej armii dobrowolnie z nieujawnionych powodów złożyło rezygnację ze stanowisk, o czym poinformował we wtorek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siwiera.

Siviera odmówił podania politycznych wyjaśnień dotyczących rezygnacji generałów, wskazując, że „muszą zapytać” o powody swoich rezygnacji.

W obu przypadkach są to dwaj najważniejsi żołnierze polskiego wojska, z bogatą karierą, obejmującą w ciągu ostatniej dekady służbę za granicą i stanowiska o dużej odpowiedzialności.

Andrzejczak, od 2018 r. szef Sztabu Generalnego, po powrocie z misji w Iraku i Afganistanie został mianowany naczelnym dowódcą sił zbrojnych i uważany jest za człowieka zaufania prezydenta i kluczowego członka jego gabinetu obrony.

Po odkryciu w kwietniu w pobliżu polskiego miasta Bydgoszczy rakiety produkcji rosyjskiej Andrzejczak i minister obrony Mariusz Błaszczak wyrazili głęboki sprzeciw co do sposobu, w jaki przeprowadzono poszukiwania rakiety.

Błaszczak publicznie zarzucał generałowi brak staranności i niewystarczające informowanie go, czemu generał zaprzeczył, co psuło relacje między nimi i powodowało dyskomfort wśród pozostałych dowódców armii.

Na wieść o dymisji generałów lider opozycji Donald Tusk zapewnił prasę, że wie, że „dziesięciu innych wyższych dowódców generalnego dowództwa” armii natychmiast złoży rezygnację i jest to fakt. odrzucony.

Ze swojej strony lewicowy wiceprezydent Krzysztof Gawkowski wezwał dziś po południu do dymisji ministra obrony narodowej po oskarżeniu go o powodowanie „nieporządku” w siłach zbrojnych „w czasie, gdy powinniśmy być gotowi na wszystko”.

„Butelki szampana zostaną dziś odkorkowane na Kremlu, ponieważ Błaszczak zdołał potwierdzić, że rzekomo bezpieczna wschodnia flanka NATO jest teraz bez dowódców”. EFE

mag/cph/mah

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *