Dubaj, 4 grudnia (Prensa Latina) Dwudziesta ósma Konferencja Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP28) poświęcona jest debacie na temat płci i działań klimatycznych.
Uznając, że podatność na zmianę klimatu pogłębia nierówność i marginalizacja, w których płeć, pochodzenie etniczne, niepełnosprawność, wiek i wzorce historyczne mają istotne znaczenie, podczas poniedziałkowego wydarzenia dokonano analizy finansowania sprawiedliwej transformacji z perspektywy płci.
Po południu odbędzie się sesja wysokiego szczebla poświęcona temu tematowi, której celem będzie uruchomienie Sojuszu na rzecz sprawiedliwej transformacji i działań klimatycznych uwzględniających aspekt płci, który obejmie pakiet zobowiązań w zakresie finansowania i dostępnych danych.
Rano odbył się dialog techniczny, podczas którego uczestnicy wymienili kroki podjęte dotychczas w tym obszarze oraz to, co jeszcze należy zrobić.
Omówili także historie sukcesów w opracowywaniu i wdrażaniu uwzględniających aspekt płci środków w zakresie sprawiedliwej transformacji i działań klimatycznych, a także sposoby mobilizowania dostępnego wsparcia finansowego.
Na spotkaniu podkreśliły, że sprawiedliwa i włączająca transformacja może promować równość płci i wspierać wzmocnienie pozycji ekonomicznej kobiet, zapewniając im równe szanse na zatrudnienie na dotkniętych i wschodzących rynkach pracy. Na spotkaniu uznali swoją różną podatność na zagrożenia i zasadniczą rolę w transformacji ekologicznej, w związku z czym zgodzili się, że należy zrobić więcej, aby poprawić możliwości uczestnictwa w tym obszarze.
Podczas dyskusji podkreślili potrzebę ostrożnego zarządzania strategiami adaptacyjnymi i łagodzącymi za pomocą polityk zapobiegających zwiększaniu się nierówności płci przez zmiany gospodarcze.
Docenili również, że finansowanie działań klimatycznych uwzględniające aspekt płci może zwiększyć odporność, należy jednak lepiej koordynować ramy finansowe i strategie inwestycyjne, a także wzmocnić polityki, plany i strategie.