Dziesiątki tysięcy Polaków broni swojego europocentryzmu w obliczu wyzwania stojącego przed Brukselą | międzynarodowy

Dziesiątki tysięcy Polaków wyszło w niedzielę na ulice ponad 100 miast w kraju i niektórych stolic europejskich, aby domagać się Europy w obliczu ogromnego wyzwania, jakie w tym tygodniu stawia Unii Europejskiej ultrakonserwatywny polski rząd. „Polska jest w Unii Europejskiej i jesteśmy dumni”, „zostajemy”, krzyczały tysiące głosów w chórze na warszawskim Placu Zamkowym, hymn radości Beethoven w tle, symbol unii i powiewające flagi europejskie. Urzędnik po pięćdziesiątce, który nie chciał zostać nazwany z obawy przed represjami, podsumował powód swojego udziału w proteście: „Polska zostaje sama, izoluje się, a my się boimy”.

Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który w ubiegły czwartek uznał prawo polskie za nadrzędne wobec prawa europejskiego, spotkało się ze zdecydowanym oporem opozycji i obywateli. Według rzecznika rady miasta na Plac Warszawski wzięło udział od 80 000 do 100 000 protestujących. O tym poinformowała gazeta Gazeta Wiborcza– Większy niż chłopaki, którzy zebrali się o szóstej po południu. Mimo pandemii i obaw, że ugrupowania nacjonalistyczne mogą wysadzić protest – próbowali, ale policja uniemożliwiła im zbliżenie się – przypomniał Donald Tusk, były przewodniczący Rady Europejskiej i lider Plataforma Civica, głównej partii opozycyjnej. Wyjście.

Chcemy niepodległej, europejskiej, demokratycznej Polski, która szanuje prawo i sprawiedliwość. „Te zasady są dziś miażdżone przez pozbawioną skrupułów siłę i moralność” – powiedział dowódca tłumowi. Dla Tuska Polska znajdowała się w najważniejszym historycznym momencie od upadku komunizmu w 1989 roku. Protest miał na celu przekonywanie, że Polska jest europejska – ponad 80% obywateli deklaruje się jako Europejczycy – i że przesłanie, niemal pouczające, dotrze do Brukseli . Ale przede wszystkim chcieli, aby było to jasne dla ultranacjonalistycznego i konserwatywnego rządu PiS Jarosława Kaczyńskiego. „Jestem tu, bo zależy mi na Polsce. Jestem Polką i Europejką i chcę tak dalej” – broniła działająca w stosunkach międzynarodowych 25-letnia uczestniczka protestu Karolina Skora.

Demonstracja była także narzędziem oporu obywatelskiego, wołaniem przeciwko autorytaryzmowi i reakcyjnej tendencji rządu, który atakuje rządy prawa, podważając niezawisłość sędziów, ale także prawa kobiet, ze strony grupy LGTBI, imigrantów i jednostek. inne mniejszości. Waitel Sova, 55-letni ekonomista, wyjaśnił – czekając na rozpoczęcie interwencji 12 liderów politycznych i społecznych – że rządy konstytucyjne są częścią „polityki, która prowadzi Polskę ku absolutyzmowi”. „To szaleństwo; nie wiemy, jak zareagują inne kraje. Nie chcemy pozostać w Europie”.

W tę niepewność wplątani są współorganizatorzy większości protestów w całym kraju, Komitet Obrony Demokracji (KOD, od polskiego akronimu). Chcemy pokazać, że to, co mówi i robi rząd, nie jest tym, czego chcą ludzie. Chcemy kontynuować w UE i boimy się, że Polexit już przemówił – tłumaczył tej gazecie przed protestem działacz prodemokratyczny i wiceprezes KOD Łukasz Szopa.

To wyobcowanie z Brukseli rozpoczęło się w 2015 roku, kiedy do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość – twierdzi Bogdan Klić, senator Programu Obywatelskiego i szef Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej w polskim Senacie. „Proces rozpoczął się, gdy rząd podważył rolę Trybunału Konstytucyjnego” – mówi. Kleich mówi, że odwołanie od czwartkowego orzeczenia „zakłada politykę prawną, która otwiera drzwi do prawdziwego prawa”.

Dołącz do EL PAÍS teraz, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Były Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który służył od września 2015 r. do lipca 2021 r., osobiście doświadczył trudności w konfrontacji z prezesem Mateuszem Morawieckim. Dla Bodnara orzeczenie sądu jest „dramatyczną decyzją z punktu widzenia praw obywateli polskich”, gdyż gwarantuje, że „rząd będzie nadal sprawował autokratyczną władzę”. Były obrońca, który przemawiał do protestujących z podium, zapewniał wcześniej EL PAÍS, że PiS „będzie dalej robił wszystko, co w jego mocy, by podporządkować sądownictwo, ostatnią gałąź instytucji całego polskiego systemu usiłującego być niezależna”.

W obliczu tyrańskiej erozji władzy wykonawczej, opór w polskim społeczeństwie pozostaje, co stało się widoczne w niedzielę. Jednak PiS próbuje to podważyć, kontrolując media. Od końca 2015 roku rząd stosuje te same metody, co reżim komunistyczny w publicznym radiu i telewizji. Zmieniła media publiczne w wielką machinę propagandową” – wyjaśnia Kleich. Osoby są również narażone na groźby i inwigilację. „Dramat polega na tym, że ze względów geograficznych, w małych miasteczkach, w których mieszka jedna trzecia mieszkańców, jedynym źródłem informacji są media publiczne”. następujące: „Protest przeciwko konstytucji”, według Reutersa.

Marta Limbar, działaczka na rzecz praw kobiet i założycielka ruchu Strike Cuban, jest optymistką. Jak wyjaśnił tej gazecie na kilka godzin przed wyjściem na scenę i przemówieniem do protestujących, polskie społeczeństwo obywatelskie nigdy nie było tak zorganizowane, jak było od 2015 roku, roku, który miał swoje przed i po w tym kraju. Twierdzi, że koniec rządowej perwersji polega na tym, że obywatele „protestują i organizują się”. Wywrzeć presję na Warszawę, ale także na instytucje europejskie, by „walczyły o Polaków”.

„W pewnym momencie wiem, że ten skrajnie prawicowy populistyczny rząd upadnie i osiągniemy świeckie państwo z prawami człowieka jako istotną częścią demokracji” – mówi Limbar. Po wiecu w Warszawie działacz poprowadził marsz z niewielką grupą protestujących do siedziby PiS.

„Wygramy, bez wątpienia, pytanie brzmi kiedy” – powiedział senator Plataforma Civica. Kleich odniósł się do masowych strajków z 1980 r., które były jeszcze pod rządami komunistycznymi, „które doprowadziły do ​​powstania Związku Solidarność, który zrzeszył 10 milionów ludzi”. Przewidywał, że taka mobilizacja powróci i Polacy zakończą „proces upadku demokracji”.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje w Portal społecznościowy Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *