Dzisiejsze nowości z laboratoriów klinicznych – Nowe badanie krwi umożliwiające szybką i dokładną diagnostykę wstrząśnień mózgu – Diagnostyka molekularna

Dzisiejsze nowości z laboratoriów klinicznych – Nowe badanie krwi umożliwiające szybką i dokładną diagnostykę wstrząśnień mózgu – Diagnostyka molekularna

Nowe badanie krwi umożliwiające szybką i dokładną diagnostykę wstrząśnień mózgu

Napisane przez zespół redakcyjny LabMedica w języku hiszpańskim
Zaktualizowano 10 października 2023 r

Dokładne diagnozowanie wstrząśnień mózgu stanowi wyzwanie dla pracowników służby zdrowia, ponieważ muszą oni polegać przede wszystkim na zgłaszanych przez siebie objawach lub narzędziach obrazowych, które nie są szczególnie wrażliwe na tego typu uszkodzenia mózgu. Chociaż tomografia komputerowa może zidentyfikować krwawienie do mózgu po wstrząśnieniu mózgu, większość wstrząśnień mózgu w rzeczywistości nie powoduje takiego krwawienia. Teraz w ramach nowych badań zidentyfikowano określone białka, czyli biomarkery we krwi, które mogą pomóc w skuteczniejszym i dokładniejszym diagnozowaniu wstrząśnień mózgu, przybliżając uniwersalne badania krwi umożliwiające wykrywanie wstrząśnień mózgu.

W badaniu przeprowadzonym na Uniwersytecie Monash (Victoria, Australia) naukowcy badający cztery biomarkery białkowe odkryli, że poziom trzech białek we krwi pacjentów w wieku poniżej 50 lat, którzy zgłosili się na oddział ratunkowy w ciągu sześciu godzin od urazu, może pomóc w dokładnej klasyfikacji wstrząśnienia mózgu . . Białka te, interleukina 6 (IL-6), kwaśne białko włókniste glejowe (GFAP) i C-końcowa hydrolaza L1 ubikwityny (UCH-L1), każde ujawniają różne aspekty biologii urazu mózgu. Pomiar biomarkera zapalnego IL-6, wraz z GFAP i UCH-L1, dwoma białkami charakterystycznymi dla mózgu, wykazał bardzo wysoką czułość i swoistość w rozróżnianiu osób ze wstrząśnieniem mózgu od osób bez wstrząśnienia mózgu. Co więcej, w badaniu wykazano także podwyższony poziom NfL we krwi pacjentów tydzień po wstrząśnieniu mózgu, który miał dobre właściwości diagnostyczne, podobnie jak markery ostre. Według naukowców sugeruje to, że NfL może być cenna w diagnozowaniu wstrząśnień mózgu w przypadku opóźnień w ocenie.

Zdjęcie: Nowe badanie krwi może pomóc w diagnostyce wstrząśnienia mózgu (Zdjęcie dzięki uprzejmości 123RF)

Jeśli dalsze badania potwierdzą te ustalenia, a biomarkery uzyskają zgodę organów regulacyjnych w Australii, mogą zrewolucjonizować diagnostykę wstrząśnień mózgu zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów, ułatwiając wczesną interwencję. Gdy badania krwi z wykorzystaniem tych biomarkerów będą dostępne, mogą poprawić dokładność diagnostyczną po takich zdarzeniach, jak wypadki lub kolizje związane ze sportem. Chociaż amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła już GFAP i UCH-L1 do przewidywania krwotoku mózgowego na podstawie tomografii komputerowej, byłby to ważny dodatek, biorąc pod uwagę, że większość wstrząsów mózgu nie powoduje krwotoku.

„Uważamy, że na oddziale ratunkowym test może być przydatny w zapewnieniu pewności w trudnych do oceny przypadkach, szczególnie gdy pacjent nie chce lub nie może komunikować się o swoich objawach” – powiedział Biswadev, współprowadzący badanie i profesor na Uniwersytecie Monash. Mitra.

„Ponieważ wstrząśnienie mózgu pozostaje diagnozą kliniczną, najlepsze oceny kliniczne i najlepsza opieka nad pacjentem prawdopodobnie zostaną przeprowadzone na oddziale ratunkowym. Istnieje jednak potencjał, aby w przyszłości zastosować ten test poza środowiskiem szpitalnym” – dodał dr Stuart McDonald z badania lider i główny badacz w Monash Trauma Group. blisko”.

Powiązane linki:
Uniwersytet Monash

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *