Ekspedycja śródziemnomorska odkrywa podwodne wulkany i zatopiony statek

Ekspedycja śródziemnomorska odkrywa podwodne wulkany i zatopiony statek

Naukowcy badający Morze Śródziemne odkryli trzy duże podwodne wulkany i zatopiony wrak statku o długości ponad 300 stóp. Badanie stanowi ważne odkrycie, które rzuca światło na wcześniej niezbadane dno morskie. Newsweek raporty.

Jak poinformował Narodowy Instytut Oceanografii i Geofizyki Doświadczalnej (OGS), ekspedycja o nazwie M191 SUAVE odbyła się na pokładzie niemieckiego statku meteor Od 16 lipca do 5 sierpnia br. Statek użył sonaru i magnetometru do zbadania wcześniej niezbadanego dna morskiego wzdłuż Kanału Sycylijskiego (cieśniny między wyspą Sycylią a Tunezją w Afryce Północnej).

W rezultacie ekspedycja odkryła trzy duże podwodne wulkany. Każdy z nich ma co najmniej 3,5 mili szerokości i wznosi się ponad 490 stóp nad otaczającym je dnem morskim. Naukowcy zebrali próbki skał do badań w nadchodzących miesiącach. Chociaż na tym obszarze występuje aktywność hydrotermalna, według Stróż Naukowcy uważają, że jest mało prawdopodobne, aby wulkany były nadal aktywne.

„Ta informacja będzie niezbędna do rekonstrukcji historii geologicznej jednego z najbardziej złożonych regionów środkowej części Morza Śródziemnego, gdzie od około czterech do pięciu milionów lat temu rozwinął się system głębokich kraterów związanych z procesami tektonicznymi” Julia Matylda Ferrante powiedziała: Badacz OGS, który brał udział w wyprawie.

Ekspedycja odkryła również wrak statku o długości 330 stóp, leżący na głębokości 360 stóp, mniej więcej w połowie drogi między wulkaniczną wyspą Linosa a Sycylią. Niewiele jednak wiadomo o wraku, gdyż badaczom nie udało się określić jego wieku.

Oprócz dokonania nowych odkryć ekspedycja obaliła również niektóre z dotychczasowych przekonań na temat batymetrii na tym obszarze. Stwierdzono, że kilka wcześniej zgłoszonych gór podwodnych (zatopionych gór powstałych w wyniku aktywności wulkanicznej) w rzeczywistości nie istnieje.

„To niesamowite, że nowe elementy geologiczne zostały odkryte nawet dzisiaj w morzu takim jak Morze Śródziemne, po którym od tysięcy lat przepływają wszelkiego rodzaju łodzie. To wyraźnie pokazuje, jak mało znane jest dno morskie, nawet w pobliżu wybrzeży, ” powiedział badacz OGS, Jonathan Ford, który był na wyprawie, Newsweek.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *