Ekwador: Doradca Laso i Biden rozmawiają o bezpieczeństwie i demokracji

Ekwador: Doradca Laso i Biden rozmawiają o bezpieczeństwie i demokracji

W oświadczeniu Pałacu Carondelet, siedziby władzy wykonawczej południowoamerykańskiego kraju, stwierdzono, że spotkanie umożliwiło zacieśnienie relacji między Quito a Waszyngtonem.

W memorandum zauważono, że głowa państwa Ekwadoru podkreśliła stanowisko narodu andyjskiego w zakresie promowania „demokratycznych wartości i swobód w regionie, aspektu, w którym istnieje pełna identyfikacja ze Stanami Zjednoczonymi”, krajem będącym pod wielkim znakiem zapytania. w tym zakresie na poziomie międzynarodowym.

Kolejną kwestią omawianą z Doddem było bezpieczeństwo, a trwający kryzys przemocy w Ekwadorze skłonił rząd do ogłoszenia stanu wyjątkowego w prowincjach Guayas, Esmeraldas i Santo Domingo de los Tsachillas.

W tym sensie Lasso wymienił współpracę w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej jako niezbędną i podziękował Stanom Zjednoczonym za przestrzeń, w której promują wspólne działania.

Obie strony rozmawiały także o ochronie środowiska, mobilności ludzi, wymianie handlowej i pomocy technicznej, czyli aspektach, w których zamierzają pogłębiać współpracę.

Ze swojej strony były senator USA i delegat Bidena nazwał Ekwador „przyjacielem, sojusznikiem i krajem partnerskim”, z którym północny naród podziela wartości i cele.

Wysłannik Białego Domu, który przybył do Quito z Meksyku i wyjechał do Kostaryki, jest drugim amerykańskim urzędnikiem, który odwiedził Ekwador w mniej niż tydzień.

Kilka dni temu Sekretarz Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych, Alejandro Mayorcas, rozmawiał z prezydentem Laso i wyższymi członkami jego gabinetu, aby zająć się kwestiami bezpieczeństwa w związku z eskalacją przemocy w tym południowoamerykańskim kraju.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy delegacja senatorów z Ameryki Północnej odwiedziła Quito; dowódca Południowego Dowództwa Stanów Zjednoczonych, generał Laura Richardson; i podsekretarz stanu ds. politycznych Victoria Nuland.

Zdaniem analityków Ekwador jest dziś ważną enklawą dla rządu USA, biorąc pod uwagę przemiany polityczne w regionie.

rgh/śr

You May Also Like

About the Author: Nathaniel Sarratt

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *