W obecności przedstawicieli organizacji politycznych, Państwowa Komisja Wyborcza zweryfikowała działanie mechanizmu, za pomocą którego będzie przetwarzany protokół posiedzenia i publikowany wynik głosowania w wyborach samorządowych.
Ponadto system ten będzie przetwarzał głosy w celu wyłonienia członków Rady ds. Partycypacji Obywatelskiej i Kontroli Społecznej (Cpccs) oraz referendum składające się z ośmiu pytań, promowane przez rząd prezydenta Guillermo Lasso.
Test, który Krajowa Rada Wyborcza uznała za udany, pozwolił zidentyfikować potencjalne incydenty i podjąć natychmiastowe działania, aby do nich nie doszło 5 lutego, kiedy do urn wezwano ponad 13 mln Ekwadorczyków.
Ponadto, w ramach przygotowań do procesu, w niedzielę 8 stycznia odbędzie się pierwsza symulacja wyborcza, w której dopracowane zostaną braki tak, aby zapewnić działanie całego mechanizmu, zgodnie z kompetencjami Krajowej Komisji Wyborczej Rada.
Tymczasem kandydaci przygotowują się do kampanii, która potrwa od 3 stycznia do 2 lutego. Kandydaci na burmistrzów i gubernatorów w jurysdykcjach liczących ponad 100 000 osób przygotowują się do debat na tematy takie jak bezpieczeństwo, gospodarka i środowisko.
Chociaż konkurs oficjalnie rozpoczyna się w styczniu, nawracanie już się rozpoczęło w sieciach społecznościowych, zwłaszcza w odniesieniu do pytań referendalnych.
Podczas gdy prezydent Laso, jego ekipa i sojusznicy bronią zatwierdzenia referendum, kontrowersje narastają, gdyż niektórzy uważają je za niepotrzebne i nieskuteczne w rozwiązaniu problemów kraju.
jha/śr
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”