Elena Poniatowska obchodzi swoje 89. urodziny – El Sol de México

Elena Poniatowska obchodzi swoje 89. urodziny – El Sol de México

Dziennikarz, pisarka i aktywistka to tylko niektóre cechy wyróżniające Elenę Punatowską, kobietę oddaną literaturze, polityce i sprawom społecznym, która w środę skończyła 89 lat z nagradzanym dorobkiem literackim.

Elena urodziła się w 1932 roku w Paryżu w wyniku wygnania jej rodziny w okresie Porfiriato (1876-1911).

W wieku dziesięciu lat powrócił do Meksyku w wyniku II wojny światowej. Jest potomkiem ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Pontowskiego i siostrzenicy Pety Amura, jednego z najbardziej kontrowersyjnych poetów XX wieku.

Nagroda Cervantesa w dziedzinie literatury 2013 rozpoczęła swoją karierę dziennikarską w młodym wieku dla gazety Excelsior, pisząc artykuły dla sekcji społecznej.

Wkrótce potem pracował w Novidades, gdzie udzielił pierwszych wywiadów z osobistościami pokroju Juana Rulfo czy Marii Izquierdo.

➡️ w cieniu Elena Pontuska

Od tego czasu Bonatowska dotknęła prawie wszystkich gatunków literackich: powieści, opowiadań, poezji, esejów, płyt i wywiadów, napisała ponad 40 książek, w tym „La noche de Tlatelolco” (1971), w których zebrała świadectwa. pokolenia uciszonego przez wojsko po masakrze studentów w 1968 roku i „Hasta no uciekł Jesus Mio” (1969).

Jej najnowsza książka to „The Polish Lover” (2019), w której autorka ujawniła, że ​​została zgwałcona w 1954 roku przez starszego o 20 lat meksykańskiego pisarza Juana Jose Areolę, „Nauczyciela”.

W 1978 roku została pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę National Press Prize i od tego czasu stała się kobiecą referencją w meksykańskiej literaturze i polityce.

Chociaż zawsze wyróżniała się oddaniem głosu związanej kobiecie w swoich książkach, pisarka była daleka od dzisiejszych ruchów feministycznych.

➡️ Bądź na bieżąco na naszym kanale Google News

Pontausca był otoczony przez najważniejszych myślicieli ubiegłego wieku, takich jak Gabriel García Márquez, Carlos Fuentes, José Emilio Pacheco i Octavio Paz, jak Carlos Munsieves nazwał go La Boni.

Pisarz był kontrowersyjny i krytykowany za silne poparcie dla obecnego prezydenta, Andresa Manuela Lopeza Obradora, jeszcze przed jego wyborem, do tego stopnia, że ​​towarzyszył mu w jego kampaniach politycznych, ale ostatnio widziano go To zależy od pewnych decyzji agenta.

Świętują to w sieciach

89 lat życia autorki nie pozostało niezauważone w mediach społecznościowych, dlatego też jej zwolennicy, politycy, myśliciele i najważniejsze instytucje kulturalne w kraju poświęcili jej przesłania radości.

„Gratulujemy pisarce Elenie Punatowskiej 89. urodzin! Jej twórczość literacka i publicystyczna skupiała się na głosie ludzi, niechronionych i wywłaszczonych, a ponadto towarzyszyła najbardziej honorowym przypadkom w Meksyku. Gratulacje, Punatowska 0!” , Czyta relację Ministerstwa Kultury.

Podobnie pisarka Guadalupe Luiza wyraziła swoje uznanie dla pisarki poprzez zdjęcia i wycinki z gazet.

„Widzimy Elenę, nie tylko naszą bohaterkę, ale jako kapitan cesarza Napoleona, którego skrzynia ma wiele medali do medalu Uniwersytetu Warszawskiego. Na Twoje 89. urodziny wręczymy Ci 3 medale: ta kongruencja, odwaga i miłość dla Meksyku ”.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *