Eli Cannon: Mój kaszel to nie Covid, ale ludzie tak myślą. Jak mogę to wyłączyć?

Ciągły kaszel może być uciążliwy – zwłaszcza w obecnej klimacie, kiedy nikt nie chce być zaraźliwy.  Istnieje wiele przyczyn kaszlu.  Istnieją oczywiste objawy, takie jak infekcje dróg oddechowych, ale kaszel może być również efektem ubocznym leków lub może być spowodowany refluksem żołądkowym w przewodzie pokarmowym.  (obraz pliku)

Od ponad dziesięciu lat mam chroniczny sezonowy kaszel, który coraz bardziej wpływa na moje życie osobiste i towarzyskie. W obecnej sytuacji z Covidem robi się niezręcznie. Jedynym lekiem, który ją złagodził, była kodeina, ale wróciła, gdy tylko przestałem ją brać. Proszę o pomoc – to wpływa na mój sen.

Ciągły kaszel może być uciążliwy – zwłaszcza w obecnej klimacie, kiedy nikt nie chce być zaraźliwy.

Istnieje wiele przyczyn kaszlu. Istnieją oczywiste objawy, takie jak infekcje dróg oddechowych, ale kaszel może być również skutkiem ubocznym leków lub może być spowodowany refluksem kwasu w przełyku.

Odkrycie podstawowej przyczyny wymaga wielu testów przeprowadzanych przez wielu różnych specjalistów. Czasami nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale możliwe, że znajdziesz ulgę.

Ciągły kaszel może być uciążliwy – zwłaszcza w obecnej klimacie, kiedy nikt nie chce być zaraźliwy. Istnieje wiele przyczyn kaszlu. Istnieją oczywiste objawy, takie jak infekcje dróg oddechowych, ale kaszel może być również efektem ubocznym leków lub może być spowodowany refluksem żołądkowym w przewodzie pokarmowym. (obraz pliku)

Kodeina przeciwbólowa jest środkiem przeciwkaszlowym i może być szczególnie pomocna.

Na przykład, jeśli pacjent jest starszy, a kaszel uniemożliwia mu wyjście z domu, aby zobaczyć ludzi, nie widziałbym nic złego w przepisaniu kodeiny do stosowania, gdy kaszel jest szczególnie dokuczliwy.

Kodeina uzależnia, ale nie przewidziałbym problemu w przypadku sezonowego kaszlu, ponieważ byłaby używana tylko przez sześć miesięcy w roku.

Może również powodować zaparcia, ale można je łatwo leczyć za pomocą zmian w diecie lub środków przeczyszczających. Pacjenci często stwierdzają, że tego typu objawy mają charakter sezonowy.

Zwykle jest to spowodowane zmianami pogody i temperatury, ale także zmianami naszego zachowania w miesiącach zimowych. Na przykład w miesiącach zimowych częściej przebywamy w suchym domu z ogrzewaniem, co podrażnia gardło.

Poprawa wilgotności w domu, zwłaszcza w nocy, może zapewnić pewien komfort i przytulność.

Zdiagnozowano u mnie przez telefon zespół cieśni nadgarstka w prawym nadgarstku. Kość u podstawy kciuka unosi się i odczuwa ból w mięsistej części kciuka, sięgającej do wnętrza mojej dłoni. W zeszłym roku straciłam męża i mieszkam sama, co bardzo utrudnia pracę. Mam żel do owijania nadgarstka, który pomaga, ale gojenie zajmuje trochę czasu. Kiedy problem zostanie rozwiązany?

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nerw przechodzący przez nadgarstek do dłoni zostaje ściśnięty lub uwięziony.

Powoduje to ból, drętwienie lub mrowienie w dłoni.

Zwykle ból dotyczy tylko trzech palców i kciuka, a nie małego palca, ze względu na układ nerwów kontrolujących dłoń. Objawy nasilają się również w nocy.

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nerw przechodzący przez nadgarstek do dłoni zostaje ściśnięty lub uwięziony.  Powoduje to ból, drętwienie lub mrowienie w dłoni.  (obraz pliku)

Zespół cieśni nadgarstka występuje, gdy nerw przechodzący przez nadgarstek do dłoni zostaje ściśnięty lub uwięziony. Powoduje to ból, drętwienie lub mrowienie w dłoni. (obraz pliku)

Przyczyny są zwykle nieznane. Ale z pewnością jest to bardziej powszechne wśród osób, które wykonują powtarzalne ruchy, takie jak ogrodnictwo lub powtarzalne ruchy rąk w pracy.

Częściej występuje również u osób otyłych, kobiet w ciąży oraz osób z cukrzycą i chorobą zwyrodnieniową stawów.

Według niektórych badań nawet u jednej trzeciej zarażonych objawy ustępują samoistnie w ciągu sześciu miesięcy. Jest to szczególnie możliwe, jeśli dotyczy to tylko jednej strony.

Pomocne mogą być szelki nadgarstka, łagodzenie bólu i specjalne ćwiczenia rąk mające na celu przywrócenie sprawności nerwów. Pomoże Ci w tym Twoja lokalna fizjoterapia lub służba mięśniowo-szkieletowa. Ćwiczenia można również znaleźć online za pośrednictwem strony internetowej Chartered Society of Physiotherapy.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, zastrzyki sterydowe mogą zmniejszyć stan zapalny. W ciężkich przypadkach lekarze mogą zalecić operację — operację mającą na celu zmniejszenie nacisku na nerw.

Ostatnio czułam dziwne wibracje w lewej piersi – wrażenie przypominające telefon komórkowy. Nie są bolesne, ale mnie niepokoją. Moja ostatnia mammografia we wrześniu 2020 r. była jasna. Miałam już usuniętą torbiel. Co się dzieje?

Bardzo ważne jest, aby pacjentki jak najszybciej zwróciły się o pomoc, aby dokonać jakichkolwiek zmian w piersi.

To nie tylko grudki, na które trzeba uważać: zmiany w dotyku, kształcie, rozmiarze lub odczuciu są również godne uwagi.

Obejmuje to rozluźnienie skóry, wysypkę lub zmiany w brodawce sutkowej.

Masz pytanie do dr Elie?

Wyślij e-mail do [email protected] lub napisz do Health, The Mail w niedzielę, 2 Derry Street, London, W8 5TT.

Dr Elie może odpowiadać tylko w ogólnym kontekście i nie może odpowiadać na indywidualne przypadki ani udzielać osobistych odpowiedzi.

Jeśli masz problem zdrowotny, zawsze udaj się do lekarza.

Nieprawidłowe odczucia, takie jak mrowienie lub drętwienie, mogą oznaczać, że coś jest nie tak z nerwem.

Kiedy tak się dzieje w piersi, lekarze mogą obawiać się, że oznacza to, że guzek lub obrzęk uciskają nerw, miażdżąc go.

Blizna po usunięciu poprzedniej torbieli może zablokować nerw.

Lekarze pierwszego kontaktu powinni przeprowadzić badanie piersi w celu wykrycia zmian.

Ponieważ ryzyko raka piersi wzrasta wraz z wiekiem, skierowanie do poradni chorób piersi jest często natychmiastowe u pacjentek powyżej 60. roku życia.

Pacjenci ci nie powinni czekać dłużej niż dwa tygodnie na wizytę u specjalisty.

Niedawna mammografia uspokaja, ale nowe objawy zawsze wymagają innego spojrzenia.

Pamiętaj, że objawy piersi nie zawsze oznaczają, że ktoś ma raka – w rzeczywistości większość guzków nie jest rakowa.

Zmiany czucia w piersiach mogą być skutkiem ubocznym hormonalnej terapii zastępczej, a nawet leków przeciwdepresyjnych.

Czasami problem leży w mięśniach lub stawach leżących między żebrami, a nie w piersi.

Dalsze badania pozwolą wyeliminować najgorszy scenariusz.

Znam wielu ludzi, którzy przysięgają na pozytywne mantry, które śpiewają w lustrze każdego ranka – niektórzy twierdzą, że pomaga im to przezwyciężyć wszelkiego rodzaju wyzwania.

Znam wielu ludzi, którzy przysięgają na pozytywne mantry, które śpiewają w lustrze każdego ranka – niektórzy twierdzą, że pomaga im to przezwyciężyć wszelkiego rodzaju wyzwania.

Jak uniknąć następstw kłucia? myśl pozytywnie!

Zapytałem w zeszłym tygodniu, czy któreś z was doświadczyło skutków ubocznych szczepień, ale kilku czytelników skorzystało z okazji, aby powiedzieć mi, co robicie, aby uniknąć złego samopoczucia po ciosach.

I byłam zaskoczona liczbą osób, które były tak mocno przekonane, że nie będzie dobrze.

Może to zabrzmieć dziwnie, ale na podstawie twoich wiadomości wydaje się, że pozytywne myślenie działa.

Niektórym powiedziano, że przed otrzymaniem ich ciosów powiedziano rzeczy takie jak „Będziesz całkowicie w porządku, jesteś silny i zdrowy”, podczas gdy inni przypisywali ich ogólnie pozytywne działania.

Znam wielu ludzi, którzy przeklinają pozytywne tweety, które mówią o niej każdego ranka w lustrze – niektórzy twierdzą, że pomaga im to przezwyciężyć wszelkiego rodzaju wyzwania.

Prawdopodobnie jest za tym trochę dowodów naukowych, ale jeśli to działa, rób to dalej!

Nie udostępniaj swojego super przeziębienia

Codziennie słyszę o przyjacielu lub pacjencie, który przeziębił się okropnie, tzw. „ekstremalne przeziębienie”.

Ten konkretny błąd wydaje się trzymać ludzi z dala od nich przez wiele dni.

Mając to na uwadze, należy pamiętać, że zasada izolacji ograniczająca rozprzestrzenianie się infekcji dotyczy nie tylko Covid.

Osoby starsze i słabe mogą być beznadziejnie chore na przeziębienie.

Tak więc, nawet jeśli wynik testu na Covid jest negatywny, zostań w domu i trzymaj się z dala od innych.

Jeśli z pandemii wyjdzie jedna dobra rzecz, oznacza to koniec dni zmuszania się do pracy, podczas gdy uśmiechamy się i kichamy po naszych współpracownikach tylko po to, by udowodnić, że ciężko pracujemy.

Zrób każdemu przysługę – zostań w domu.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *