Erazm odznaczał się człowieczeństwem —

Erazm odznaczał się człowieczeństwem —

Hiszpańska Służba ds. Umiędzynarodowienia Edukacji (Sepie) uważa Alvaro Cambay z Monteil za „inspirującą nutę w jego pracy humanitarnej”, dlatego w grudniu zeszłego roku ten student Pedro Almodóvar School of Art został uhonorowany podczas dorocznego Dnia Erasmusa +. .
Compai, który właśnie kończy studia w dziedzinie projektowania, spędzi pięć miesięcy w 2022 roku z Ricardo Mososem z Ciudad Real w Katowicach (Polska), do którego dołączyli na początku wojny na Ukrainie. Oboje brali czynny udział w goszczeniu zorganizowanych uchodźców w swojej polskiej szkole.
Młody człowiek przypomina La Tribunie, że kilka dni po rozpoczęciu konfliktu „zorganizowano w szkole spotkanie powitalne ukraińskich studentów sztuki, na którym poproszono uczniów o współpracę” (chłopcy są zmobilizowani i nie mogą opuścić kraj) . Dwa ciudad realeños utworzyły grupę z trzema innymi polskimi studentami.
Zanim ci ludzie przybyli, Camphai uczestniczyła w przebudowie dwóch dużych klas. „Mamy stoły i łóżka” oraz „kuchnię”, oprócz „zdobywania jedzenia i rzeczy, które ludzie przynieśli, i organizowania ich”.
Po przybyciu uczniów do Katowic zadaniem wolontariuszy jest towarzyszenie im, ułatwianie integracji w szkole i dostarczanie im tego, czego potrzebują. „Mówiliśmy po angielsku, a niektórzy polscy chłopcy mieli pomysły na rosyjski i ukraiński”, więc problemy z komunikacją zostały rozwiązane.
„Są to dziewczyny w moim wieku, o takim samym guście jak ja, które słuchały tej samej muzyki, jedyną różnicą jest to, że mówią innym językiem”, mówi o swoim wrażeniu na uchodźczynie, ale porównanie sprawiło, że zobaczyła „jak wojna może zmienić twoje życie”.
Młody człowiek przyznaje, że jego nowi rówieśnicy „nie oczekują, że Hiszpanie się nimi zaopiekują, logicznie oczekują, że będą Polakami”, ale to „pozwoliło im uświadomić sobie, że Hiszpania jest bardzo szanowana za granicą. Kiedy wiesz, że jesteś Hiszpanem, mówią, że chcą wyjechać do Hiszpanii lub spróbować nauczyć się języka.
Alvaro Cambay przyznał, że kiedy był w Polsce, „miałem wrażenie, że Hiszpania nie przykłada wystarczającej wagi do wojny na Ukrainie”, ale po powrocie w czerwcu ubiegłego roku „widziałem, że było większe zaangażowanie. Byli nawet ludzie który poszedł tam pomóc.
Wyraża sprzeczne uczucia co do uznania dla tej pracy humanitarnej, z jednej strony czuje, że „to przyjemność być docenionym za jakikolwiek trud w nauce, pracy czy jakiejkolwiek działalności”. Jednocześnie uważa, że ​​„nie trzeba” wyróżniać go za współpracę w przyjmowaniu uchodźców.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *