Erupcja wulkanu w Tonga może tymczasowo podnieść globalną temperaturę

Erupcja wulkanu w Tonga może tymczasowo podnieść globalną temperaturę

Nowy Jork – kiedy jest W Tonga . wybucha podwodny wulkan W styczniu erupcja wodna była potężna i niezwykła – a naukowcy wciąż próbują zrozumieć jej skutki.

Wulkan znany jako Honga Tonga – Hong Happiwypuścił miliony ton pary wodnej wysoko do atmosfery, według A Badanie zostało opublikowane w czwartek w magazynie Science.

Naukowcy szacują, że erupcja zwiększyła ilość wody w stratosferze – drugiej warstwie atmosfery, powyżej zakresu, w którym żyją i oddychają ludzie – o około 5 procent.

Teraz naukowcy próbują dowiedzieć się, jak cała ta woda może wpłynąć na atmosferę i czy ogrzeje powierzchnię Ziemi w ciągu najbliższych kilku lat.

„To było jedyne w życiu wydarzenie” – powiedział główny autor Holger Voemmel, naukowiec z National Center for Atmospheric Research w Kolorado.

Duże erupcje zwykle ochładzają planetę. Większość wulkanów wysyła duże ilości siarki, która blokuje promienie słoneczne, wyjaśnia Matthew Toohy, badacz klimatu z University of Saskatchewan, który nie był zaangażowany w badania.

Eksplozja w Tonga była znacznie silniejsza: erupcja rozpoczęła się pod oceanem, podnosząc kolumnę o wiele większą niż zwykle. Ponieważ para wodna działa jak gaz cieplarniany, który zatrzymuje ciepło, prawdopodobne jest, że erupcja wulkanu podniosłaby temperaturę, a nie ją obniżyła, powiedział Tohey.

Nie jest jasne, ile ocieplenia może wytrzymać.

Karen Rosenloff, klimatolog z National Oceanic and Atmospheric Administration, która nie była zaangażowana w badanie, powiedziała, że ​​spodziewa się, że efekty będą ograniczone i tymczasowe.

„Taka wielkość wzrostu może ogrzać powierzchnię o niewielką ilość przez krótki czas” – powiedział Rosenloff w e-mailu.

Tohey powiedział, że para wodna pozostanie w górnej atmosferze przez kilka lat, zanim trafi do niższej atmosfery. Tymczasem Rosenloff dodał, że dodatkowa woda może przyspieszyć utratę ozonu w atmosferze.

Ale naukowcom trudno jest powiedzieć na pewno, ponieważ nigdy wcześniej nie widzieli takiej erupcji.

Vojmel wyjaśnił, że stratosfera rozciąga się od około 7,5 mil do 31 mil nad Ziemią i jest zwykle bardzo sucha.

Zespół Voemela oszacował pióropusz wulkanu za pomocą sieci instrumentów zawieszonych na balonach meteorologicznych. Przyrządy te zwykle nie mogą mierzyć poziomów wody w stratosferze, ponieważ ich ilości są zbyt niskie, powiedział Voemel.

Inna grupa badawcza monitorowała eksplozję za pomocą instrumentu na satelicie NASA. w ich studiaopublikowany na początku tego lata, oszacował, że erupcja będzie większa, dodając około 150 milionów ton pary wodnej do stratosfery — trzy razy więcej niż wynika z badania Voemel.

Voemel przyznała, że ​​obrazowanie satelitarne mogło zauważyć części kolumny, których narzędzia balonowe nie były w stanie uchwycić, co podnosi jej szacunki.

Tak czy inaczej, powiedział, to był wybuch Tonga W przeciwieństwie do wszystkiego, co widziano we współczesnej historiia badanie jego konsekwencji może dać nowe spojrzenie na naszą atmosferę.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.