Eskalacja napięć między Polską a Białorusią w związku z napływem dużej liczby migrantów na granice Unii Europejskiej

Wielu migrantów pozostawionych na granicy polsko-białoruskiej nosi małe dzieci.

Z godziny na godzinę eskalowały napięcia na granicy polsko-białoruskiej.

Polski rząd odrzucił setki migrantów próbujących przedostać się do kraju przez jego wschodnią granicę, gdzie kolejne tysiące były w drodze. od środka Białoruś.

Zdjęcia emitowane w różnych mediach przedstawiały setki ludzi w pobliżu ogrodzenia z drutu kolczastego, z których część próbowała się przebić.

przed tym Polska wysłała 12 000 żołnierzy Jego rząd zwołał nadzwyczajne spotkanie.

Oskarżają Białoruś o podżeganie migrantów na granicy do „wrogiego” czynu.

Polska, Litwa i Łotwa – trzy Unia EuropejskaMówią, że w ostatnich miesiącach wzrosła liczba osób próbujących nielegalnie wjechać do swoich krajów z Białorusi.

„Wzywam państwa członkowskie do: Przekazanie raz na zawsze rozszerzonego systemu karnego przeciwko władzom białoruskim „Oni odpowiedzialni za ten hybrydowy atak są odpowiedzialni” – powiedziała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Wielu imigrantów pochodzi z krajów Bliskiego Wschodu i Azji.

Wojska polskie i straż graniczna z tarczami

Polskie wojska i straż graniczna z tarczami uniemożliwiały migrantom przedostanie się do ich kraju.

Jak dotarłeś do tego punktu?

Unia Europejska w ostatnich miesiącach oskarżyła prezydenta Białorusi, Aleksander ŁukaszenkoAby ułatwić przepływ imigrantów do granic bloku w odwecie za otrzymane kary.

Sankcje gospodarcze wobec Białorusi, do których przystąpiły także Stany Zjednoczone i Kanada, stanęły w obliczu stłumienia protestów prodemokratycznych i represjonowania liderów opozycji.

Rząd Łukaszenko odmawia złożenia wniosku Manewr jego rządu Zauważa, że ​​Unia Europejska narusza prawa osób ubiegających się o azyl.

Mapa

Mapa

Polska znalazła się również pod ostrzałem za traktowanie migrantów i uchodźców na swoich granicach. Państwo wzniosło ogrodzenie z drutu kolczastego, zanim przybyła duża liczba ludzi.

Polscy pogranicznicy zapowiedzieli też, że od wtorku rano zamkną przejście graniczne z Białorusią w Koznicy.

Warunki dla migrantów są tak nieprzyjazne, że zagrażają życiu tamtejszych ludzi. Wraz z nadejściem tam zimy Obawia się, że kobiety, mężczyźni i dzieci nie będą tolerować niskich temperatur.

Zostali masowo wydaleni z Polski, a Białoruś odmówiła ponownego wjazdu, NSimigranci znalezionyn aktywaJesteś I w zimnych polskich lasach. Wielu z nich zginęło hipotermia.

Zdjęcia lotnicze pokazały setki migrantów gromadzących się po białoruskiej stronie granicy.

Zdjęcia lotnicze pokazały setki migrantów gromadzących się po białoruskiej stronie granicy.

Szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego Paul Soloch powiedział, że spodziewa się, że „grupy kilkuset osób” nagle wznowią próby przekroczenia granicy.

„Wiedzą, że są wykorzystywane”

Barwa Nasr al-Din Ahmed, brat irackiego imigranta, który przebywał na granicy z żoną i trójką dzieci, rozmawiał z BBC.

Wyjaśnił, że jego bliscy przybyli do Mińska, stolicy Białorusi, w zeszłym miesiącu, a następnie udali się na granicę.

Ahmed powiedział, że unieruchomieni ludzie cierpią z powodu mniejszej ilości jedzenia i picia.

Potwierdził, że został przeniesiony na posterunek graniczny Zostało zaplanowane w mediach społecznościowych przez samych imigrantów, gdzie białoruskie władze wywierały na nich presję.

„Ludzie wiedzą, że są wykorzystano [por Lukashenko]– Nie mają przyszłości – powiedział Ahmed.

Migranci w pobliżu płotu granicznego na granicy białorusko-polskiej

Wielu imigrantów pochodzi z Bliskiego Wschodu lub Azji.

Jak wynika z filmów zamieszczonych w mediach społecznościowych, napięcie nasiliło się w poniedziałek, gdy widziano linię ludzi, w tym kobiety i dzieci, maszerującą w kierunku polskiej granicy na Białorusi.

Inne filmy przedstawiały dużą liczbę migrantów w towarzystwie uzbrojonych mężczyzn w mundurach khaki.

Wiceminister spraw zagranicznych RP Piotr Wurzyk oskarżył Białoruś o próbę zorganizowania poważnego wypadku w pobliżu przygranicznego miasta Koznica Białostoka i ostrzegł przed „Ogromna próba przekroczenia granicy”.

Na innych zdjęciach widać tłumy migrantów próbujących przebić się przez ogrodzenie z drutu kolczastego na granicy, ale polscy pogranicznicy uniemożliwiają im przejście.

British Broadcasting Corporation

duża wspinaczka

Paul Adams, korespondent ds. dyplomacji BBC

To znacząca eskalacja kryzysu, który szaleje od połowy roku.

Od miesięcy sąsiedzi Białorusi z Unii Europejskiej oskarżają reżim Łukaszenki o „uzbrojenie” imigracji w odwecie za kolejne fale unijnych sankcji wobec Mińska.

Imigranci opowiadali wiele historii o roli, jaką odegrali białoruscy żołnierze w pomaganiu im w nielegalnym przedostaniu się do Polski i Litwy.

siły białoruskie

Dokonuje się rozróżnienia między oddziałami białoruskimi do transportu migrantów do granicy.

Niektórzy przechodzą w małych grupach, inni twierdzą, że zawieziono ich na granicę wojskowymi ciężarówkami i pokazano im, dokąd mają się udać.

Ale ostatnie zdjęcia polskiej granicy są bezprecedensowe, przypominające sceny z granicy grecko-macedońskiej u szczytu kryzysu migracyjnego 2015-2016.

Masowa koncentracja ludzi na jednym przejściu granicznym, w połączeniu z obecnością białoruskich żołnierzy, najwyraźniej nie robiących nic, by powstrzymać napływ migrantów do granicy, sugeruje, że jest to ponownie koordynowane.

To oskarżenie, któremu Białoruś zaprzecza.

Migranci szukają „ochrony”, mówi Mińsk

Mińsk oskarżył sąsiednie kraje Unii Europejskiej Akcja przeciwko imigrantom Szukasz bezpiecznego miejsca do życia.

Białoruska agencja straży granicznej poinformowała państwowe media, że ​​na polskich przejściach granicznych zgromadziło się ponad 2000 „uchodźców”.

Jadą do Unii Europejskiej „Gdzie chcą szukać ochrony”Według agencji.

Zarzucił Polsce stosowanie „nieuzasadnionych” środków do odpychania „ludzi szukających ochrony”.

Migranci w pobliżu płotu granicznego na granicy białorusko-polskiej

Białoruś zarzuca Polsce łamanie praw azylantów.

W poniedziałek NATO wyraziło zaniepokojenie „eskalacją” na granicy z Polską i jest gotowe do „utrzymania bezpieczeństwa w regionie”.

W tym samym czasie LitwaI rząd też Zmobilizuj swoje siły do ​​granicy Z Białorusią przygotować się na ewentualny napływ imigrantów.

Rząd w Wilnie rozważał ogłoszenie stanu wyjątkowego.

W odpowiedzi na poniedziałkowe wydarzenia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała państwa członkowskie UE do wykonania nakazu Nowe sankcje wobec władz białoruskichOskarżył go o „narażanie życia ludzi”.

Z drugiej strony Stany Zjednoczone wezwały Łukaszenkę do „natychmiastowego zaprzestania kampanii regulacji i przymusu” nielegalnego przepływu migrantów przez granice jego kraju do Europy.

TASS przez Getty Images

Migranci chcą ubiegać się o azyl w kraju UE.

Możesz teraz otrzymywać powiadomienia od BBC Mundo. Pobierz i aktywuj nową wersję naszej aplikacji, aby nie przegapić naszych najlepszych treści.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *