Estońskie Siły Obronne otrzymały pierwsze zakupione w Polsce MANPADY Piorun

Estońskie Siły Obronne otrzymały pierwsze zakupione w Polsce MANPADY Piorun

Estońskie Centrum Inwestycji w Obronę Narodową (RKIK) dostarczyło niedawno swoim siłom lądowym systemy obrony powietrznej krótkiego zasięgu Piorun (MANPADS). Oczekuje się, że nabywając od Polski te nowe systemy, kraj bałtycki będzie w stanie znacząco zwiększyć swój potencjał obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu i ogólnie niezależną obronę.

MANPAD Piorun to opracowany w Polsce niewielki system przeciwlotniczy zdolny razić cele w odległości ośmiu kilometrów, pozwalając jednocześnie jednostkom na działanie 24 godziny na dobę; Waży łącznie 16,5 kg i jest w służbie od 2019 roku. System ten wyróżnia się rozmieszczeniem i łatwością obsługi. W przypadku Estonii będzie on używany przez wydzieloną jednostkę bojową Sił Obronnych, która będzie działać pod jego bezpośrednim dowództwem i szkolić się na zasadach rezerwowych.

Polski system obrony powietrznej przeznaczony jest do niszczenia samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet manewrujących. Pocisk posiada zapalnik wyposażony w czujnik zbliżeniowy, natomiast zmodernizowana wyrzutnia posiada dodatkowy celownik dzienny i celownik termowizyjny. Zawiera także oprogramowanie, które umożliwia mechanizmowi startowemu wybór trybu pościgu i konfliktu, określenie rodzaju celu i warunków pogodowych oraz obsługę przesłuchującego typu przyjaciel-wróg.

Ramy tego przejęcia stanowi kontrakt pomiędzy RKIK a polską firmą zajmującą się technologią obronną Mesko, o wartości 103 mln euro (z VAT) przyznany przez rząd republiki w ramach estońskiego pakietu na rzecz wzmocnienia obronności wojskowej.

W kontekście dostawy dowódca jednostki obrony przeciwlotniczej estońskiej dywizji ppłk Danel Lelov powiedział: „Rakiety przeciwlotnicze PIORUN zapewnią dodatkową ochronę przeciwlotniczą nie tylko jednostkom manewrowym, ale także tym, które nie znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie linii frontu, ale są dalej z tyłu, ale są ważne dla obrony Estonii” (…) Na Ukrainie rakiety te okazały się skuteczne w niszczeniu większości pojazdów szturmowych i estońskich. Zasady ich użycia z pewnością zostaną wzięte pod uwagę podczas szkolenia jednostek i użytkowania systemu..

Jak donosi „Strefa Wojskowa”, Piorun MANPAD zyskał popularność w Europie po tym, jak Polska przeniosła na Ukrainę jednostki, które pomogłyby siłom ukraińskim odnieść ważne zwycięstwa w obecnym konflikcie z Rosją.

Zdjęcia: Riiki KaitchainveStringate Keskus / Estońskie Centrum Inwestycji w Bezpieczeństwo.

Możesz być także zainteresowany: Helikopter szturmowy AH-64E Apache armii brytyjskiej przewrócił się w wyniku silnego wiatru na południu Wielkiej Brytanii

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *