Surowa decyzja rządu ma miejsce dwa dni po tym, jak pracownicy organizacji humanitarnych i wysocy urzędnicy ONZ alarmowali o „blokady” dostępu humanitarnego do Tigray. Północny region został zniszczony przez prawie rok konfliktu zbrojnego z siłami federalnymi, narażając miliony mieszkańców na poważny głód, ostrzegają organizacje międzynarodowe.
Radykalna decyzja po zdecydowanym przesłaniu i prośbie o akcję humanitarną. Rząd etiopski, kierowany przez premiera i laureata Pokojowej Nagrody Nobla, Abiy Ahmeda, ogłosił siedmiu urzędników z różnych agencji ONZ obecnych w terenie „persona non grata”. To bezprecedensowy środek w tym afrykańskim kraju, który według sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wywołał wielkie „zamieszanie”.
Dla Addis Abeby pracownicy różnych agencji humanitarnych obecnych w Etiopii ingerowali „w sprawy wewnętrzne kraju”, co doprowadziło do kontrowersyjnej decyzji. „Muszą opuścić kraj w ciągu najbliższych 72 godzin” – powiedział minister spraw zagranicznych w krótkim oświadczeniu.
Wśród siedmiu urzędników są pracownicy Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF), Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej (UNOCHA) oraz Biura Wysokiego Komisarza ds. Praw Człowieka, z których niektórzy zajmowali wysokie stanowiska i byli koordynatorami.
.Umieść tweeta Ogłoszono persona non grata siedmiu osobom, które dla niektórych pracowały #a agencje humanitarne w #Etiopia ingerować w wewnętrzne sprawy kraju. Muszą opuścić kraj w ciągu najbliższych 72 godzin. 30 września 2021 pic.twitter.com/IDHv6AD145
– MSZ Etiopia (mfaetiopia) 30 września 2021
Rzeczniczka Organizacji Narodów Zjednoczonych, Stephanie Tremblay, poinformowała, że organizacja współpracuje z rządem „w nadziei, że ONZ będzie mogła kontynuować swoją ważną pracę” oraz w obliczu kryzysu dyplomatycznego, który wybuchł w ostatnich godzinach. „Myślę, że w tym przypadku operacje, jak powiedzieliśmy, były utrudnione” – powiedział Tremblay – „Mniejsza liczba ludzi, którzy mogą nimi zarządzać, którzy mogą planować i przeprowadzać operacje humanitarne, ma oczywiście wpływ”.
Pracownicy humanitarni zapewniają „pomoc w ratowaniu życia”
Guterres bronił w oświadczeniu, że „wszystkie operacje humanitarne ONZ kierują się fundamentalnymi zasadami człowieczeństwa, bezstronności, neutralności i niezależności”, zauważając, że zadaniem jej urzędników jest niesienie „pomocy w ratowaniu życia” w czasie, gdy ludzie północna część kraju jest od roku pogrążona w głębokim kryzysie humanitarnym, spowodowanym z grubsza konfliktem w niespokojnym regionie Tigray, który wybuchł na początku listopada 2020 roku.
Rzeczywiście, w ubiegły wtorek, 28 września, zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych, Martin Griffiths, mówił o głodzie, którego doświadczyła ludność Tigray, nazywając to „plamą na naszym sumieniu”. Urzędnik odwołał się również do trudności, z jakimi borykają się pracownicy organizacji humanitarnych w wysyłaniu dostaw pomocy do regionu. Griffiths odniósł się do „wirtualnej blokady” trwającej prawie trzy miesiące, wprowadzonej przez władze federalne.
Z 5,2 miliona ludzi żyjących w Tigrai 90% potrzebuje pomocy humanitarnej
Wydaje się, że te wypowiedzi były motywem wydalenia członków Organizacji Narodów Zjednoczonych. Tego samego dnia misja Etiopii w ONZ w Nowym Jorku odrzuciła takie zarzuty, argumentując, że są „bezpodstawne”. Rzeczywistość, według ekspertów ds. pomocy humanitarnej na miejscu, jest taka, że z 5,2 miliona ludzi żyjących w Tigray 90% potrzebuje pomocy. „Musimy, aby rząd etiopski zrobił to, co obiecał, czyli ułatwił dostęp” – podsumował Griffiths dwa dni przed wydaleniem.
Na opinie nie trzeba było długo czekać. Biały Dom potępił eksmisje i zagroził sankcjami wobec tych, którzy utrudniają działania humanitarne: „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni, że ta akcja kontynuuje wzór rządu etiopskiego, który utrudnia dostarczanie żywności, leków i innych artykułów ratujących życie potrzebującym ”. Powiedziała Jane Psaki, sekretarz prasowy prezydenta USA Joe Bidena.
„Rozwiązaniem pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Tigray jest ogłoszenie pracowników humanitarnych ONZ w Addis Abebie persona non grata (…) smutne, ale prawdziwe” – skrytykował rzecznik Ludowego Frontu Wyzwolenia Tigray. Lider grupy rebeliantów w regionie. FPLT jest w stanie wojny z Federalnymi Siłami Bezpieczeństwa od prawie roku, co doprowadziło do śmierci tysięcy ludzi i przesiedlenia milionów i uchodźców. Pomimo ogłoszenia zawieszenia broni w dniu 28 czerwca, na niektórych obszarach nadal trwały walki i od tego czasu sytuacja humanitarna uległa pogorszeniu ze względu na utrudniony dostęp dla organizacji międzynarodowych.
# Abi AhmedRozwiązaniem pogłębiającego się kryzysu humanitarnego w Tigray jest ogłoszenie braku akceptacji personelu humanitarnego ONZ w Addis Persona. Ci, którzy mogliby pomyśleć, że facet z Arat Killo doradzi umysłowi, muszą być rozczarowani. Smutne, ale prawdziwe.https://t.co/kITa54cePg
– Getachew K Reda (@reda_getachew) 30 września 2021
Sytuacja w Tigray „wymyka się spod kontroli”.
Organizacja Narodów Zjednoczonych od miesięcy ostrzegała, że kryzys w Tigray „wymyka się spod kontroli”, a ponad 400 000 osób – w tym tysiące nieletnich – jest zagrożonych poważnym głodem. Władze centralne wydają się odrzucać tę prośbę, o czym świadczy dramatyczne wypędzenie, którego głównymi ofiarami byli mieszkańcy odizolowanego regionu północnego.
Niepewna sytuacja w Tigray wydaje się rozprzestrzeniać na sąsiednie regiony Amhara i Aftar, ponieważ tysiące ludzi przeniosło się tam w poszukiwaniu pożywienia. W rzeczywistości najważniejsze jest to, że głód może wystąpić na skalę podobną do tej, która spustoszyła kraj w latach 80. XX wieku.
Bez mediów w terenie nie jest znana prawdziwa skala kryzysu, który może wzrosnąć wykładniczo wraz z przymusowym odejściem urzędników ONZ i licznymi przeszkodami, jakie napotykają agencje wykonując swoją pracę w Etiopii. Rząd oskarżył nawet kilku pracowników organizacji humanitarnych o pomoc i dostarczanie broni rebeliantom w Tigray. Oskarżenia narażają pracowników organizacji pomocowych na wielkie ryzyko. Od początku konfliktu zginęło co najmniej 23 pracowników organizacji humanitarnych.
Nadzór nad międzynarodowymi organizacjami humanitarnymi
To nie pierwszy raz, kiedy organizacja międzynarodowa została dotknięta uciszeniem etiopskiego rządu. W sierpniu zawiesili tymczasowo pracę grup pomocy Lekarzy bez Granic i Norweskiego Komitetu ds. Uchodźców, zarzucając im szerzenie „dezinformacji” na temat wojny.
Z tego powodu coraz więcej organizacji niechętnie udziela informacji o tym, co faktycznie dzieje się w kraju, ze względu na ryzyko utraty dostępu do regionu. „Zaciskali ręce na naszych gardłach i dusili nas knykciami”, powiedział jeden z pracowników pomocy w wywiadzie dla Associated Press, pod warunkiem zachowania anonimowości w obawie przed represjami. – Od czasu do czasu pozwalali nam dyszeć, żebyśmy nie umarli.
Z Associated Press, Reuters i lokalnymi mediami
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”