Europejska piłka nożna utrudnia życie rugby w Rumunii

Bukareszt, 2 czerwca (EFE). Turniej piłki nożnej European Cup, który rozpocznie się 11 czerwca, przyniesie międzynarodowe dochody i sławę miastom-gospodarzom, ale to wielkie wydarzenie rozczarowało bardziej niż radość fanów rugby w Rumunii, jednym z jedenastu stadionów turnieju kontynentalnego.

Rumuńska Federacja Rugby (FRR) przekazała zarządzanie stadionem rugby rządowi w celu przygotowania go do mistrzostw Europy, wyjaśnia Effi Bogdan Celia, zapalony gracz rugby, który jest częścią drużyny wspierającej rumuński klub. 16.

„Teraz rząd odmawia zwrotu zarządzania boiskiem FRR i chce, aby rumuńskie rugby gościło w swoim domu?” , wyjaśnia Celea, która zorganizowała kilka protestów przeciwko tej sytuacji.

Boisko treningowe Pucharu Europy .

Łuk Triumfalny, na którym do tej pory grał wyłącznie rumuński zespół rugby, był jednym z trzech stadionów w Bukareszcie, które zostały przebudowane w celu organizacji treningów drużyn rozgrywających mecze Euro 2020 w Bukareszcie.

Na tym państwowym stadionie, który może pomieścić nieco ponad 8 tysięcy widzów, austriacka drużyna będzie trenować do meczów grupy C, które odbędą się z Macedonią Północną i Ukrainą na Stadionie Narodowym w stolicy Rumunii.

Budowa na ruinach antycznego stadionu z warunkami niezbędnymi do organizacji meczów na najwyższym poziomie była w zasadzie błogosławieństwem dla rzymskiego rugby.

Ale w przypadku Rugby Union (FRR) sytuacja okazała się zupełnie inna. Ponieważ rząd zapłacił za prace, ministerstwo sportu przejęło od federacji zarządzanie stadionem.

Nowy stadion na stare stadiony?

Po zakończeniu prac ministerstwo nalega na dalsze zarządzanie stadionem i otaczającymi go obiektami oraz otworzyło drzwi FRR do współdzielenia stadionu z jedną z najpopularniejszych drużyn piłkarskich w kraju, FCSB (dawniej Steaua Bucharest).

Właściciel FCSB, Gigi Becali, wyraził zainteresowanie grą u siebie na Łuku Triumfalnym, którego mniejsza pojemność lepiej pasuje do zainteresowania rumuńskiej piłki nożnej niż stadionu narodowego na 55 000 miejsc.

? Dla nas ważne jest, aby jak najlepiej wykorzystać stadion i nie pozostawać nieużywanym; Oczywiście będzie miejsce na inne sporty? Minister sportu Carol Novak poinformowała w maju ubiegłego roku, pytana o nowy stadion, który kosztował 37 mln euro.

Zagrożona tradycja

Oprócz braku zaufania do zdolności administracyjnych rządu, który w ostatnich latach pogorszył stan wielu stadionów w całym kraju, FRR i kibice obawiają się, że pojawienie się FCSB poważnie wpłynie na rumuńskie rugby.

„Oznacza to, że stadion jest zajęty raz na dwa tygodnie, co oznacza, że ​​nie można grać w rugby?” – mówi Celia, która pamięta, jak setki dzieci i młodzieży z całego kraju rozgrywały swoje turnieje pod Łukiem Triumfalnym. minione dziesięciolecia.

W obronie tego stadionu, znajdującego się w cieniu prawosławnego klasztoru Kasene i nieopodal Łuku Triumfalnego, od którego pochodzi jego nazwa, w jednej z najbardziej poszukiwanych części Bukaresztu, przybyło wielu fanów, takich jak Celia, a także chwała narodowego rugby. na zewnątrz.

pot i łzy krwi

W liście otwartym do rządu opublikowanym w lutym byli reprezentanci Rumunii, tacy jak były kapitan Stillian Borcia i najlepszy strzelec wszechczasów, Florin Vlaicu, wezwali do ponownego zarządzania stadionem przez FRR, tak jak to było przed odbudową. . .

„To było dla nas, gdy nie było ciepłej wody, a błoto sięgało nam do kostek, gdy upadły trybuny, a także, gdy razem wygrywaliśmy i świętowaliśmy” – czytamy w liście.

„My i nasi trenerzy podlaliśmy ten trawnik krwią, potem i łzami i nikt nie może nam tego odebrać” – dodają byli gracze europejskiego klasyka rugby spoza Sześciu Narodów, którzy chcą kontynuować grę na swojej ojczystej ziemi.

Marcel Gascon Barbera

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *