Europejska sprawiedliwość kładzie kres Polsce, jednemu z najsilniejszych rządów z powodu wojny na Ukrainie

Europejska sprawiedliwość kładzie kres Polsce, jednemu z najsilniejszych rządów z powodu wojny na Ukrainie

Kobieta trzyma flagę europejską podczas antyrządowej demonstracji zorganizowanej przez opozycję w Warszawie 4 czerwca 2023 r. – Źródło: WOJTEK RADWANSKI

Paryż: Dzień po dniu gwiazda populistycznego rządu nacjonalistycznego Polska. Wśród wielu starć z Brukselą Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł dziś, że reforma wymiaru sprawiedliwości wprowadzona przez Warszawę w 2019 r. narusza Kodeks wspólnotowy.

Reforma polskiego sądownictwa w grudniu 2019 r. narusza prawo Unii” Unia, a zwłaszcza jej rozdział pt System dyscyplinarny sędziów i ich niezawisłośćprzekazana sądowi w wyroku, została niezwłocznie przyjęta przez Komisję Europejską, która skierowała sprawę do najwyższej instytucji.

Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, przemawia podczas konferencji prasowej w Warszawie, we wtorek, 26 października 2021 r.

Jarosław Kaczyński, lider rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość, przemawia podczas konferencji prasowej w Warszawie, we wtorek, 26 października 2021 r.

„To ważny dzień dla przywrócenia niezależnego wymiaru sprawiedliwości w Polsce” Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders skomentował, że polskie prawo „próbuje podważyć niezawisłość sędziów”.

Dodał, że „po dzisiejszej decyzji trzeba będzie zmienić prawo sądownicze”, podkreślając, że decyzja Europejskiej Federacji Dziennikarzy „zdecydowanie załatwiła sprawę”. Reynders zaapelował do polskich władz o „pełne wykonanie wyroku”.

W 2021 r. TSUE nałożył na Polskę grzywnę w wysokości miliona euro dziennie do czasu zakończenia działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, kluczowej instytucji w kontrowersyjnej reformie polskiego wymiaru sprawiedliwości. Wysokość tych kar przekracza dziś 500 milionów euro.

Rząd polskiego premiera Jarosław Kaczyński Zawsze odmawiałem płacenia, ale Bruksela wstrzymała część pieniędzy przyznanych temu krajowi. Wyrokiem sądu anulowano karę pieniężną od 5 czerwca, ale Warszawa musi zapłacić narosłe do tej pory kwoty.

Stosunki między Brukselą a Warszawą nigdy nie były tak płynne, odkąd w 2015 r. władzę przejęli ultranacjonaliści Prawa i Sprawiedliwości. Partia podkopała rządy prawa w krajuDo tego stopnia, że ​​zmusił Komisję do wstrzymania obiecanych w ramach europejskiego planu naprawy 35 400 mln euro.

Ale wina i obawy są wielorakie. w ostatnich tygodniach, Koncentrowały się one na sile wsparcia Warszawy dla Ukrainy. Kahn popierał od początku wojny „hasło” Polaków, którzy od dawna uważani są w Europie za „szok historii, któremu się nie udało rozwinąć”, według formuły Lukasa Maska z Jacques Delors Institute . Warszawa przekazała Ukrainie 3,53 mld euro pomocy dwustronnej. Znacznie więcej niż w wielu innych krajach UE. Kilka tygodni temu Polska rozpoczęła szkolenie ukraińskich pilotów na amerykańskich F-16.

Jednak w przededniu jesiennych wyborów, w których PiS jest w bardzo złej sytuacji, Priorytetem stała się polityka wewnętrzna. Niedawne wypowiedzi rzecznika MSZ Luksha Jasiny na temat obchodów 80. rocznicy rzezi wołyńskiej, w której armia ukraińska zabiła ok. 100 tys. Polaków, wstrząsnęły Europejczykami.

Zjeżdżający się z całej Polski demonstranci otrzymali wezwanie lidera głównej centrowej partii opozycyjnej (PO), byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, do protestu przeciwko

Demonstranci przybyli z całej Polski, przyjmując apel lidera głównej centrowej partii opozycyjnej (PO), byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, by zaprotestować przeciwko „wysokim kosztom życia, oszustwom i oszustwa, które tkwią w demokracji, wolnych wyborach i Unii Europejskiej”. Kredyty: WOJTEK RADWANSKI

Jako państwo polskie ponosimy odpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez nasz kraj na Ukraińcach. Nie ma równej odpowiedzialności ze strony UkrainyWezwał prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, by „prosił o przebaczenie”.

W ostatnich tygodniach dodano inne krytyczne uwagi. Warszawa uniemożliwiła przyjęcie dziesiątego pakietu sankcji wobec Rosji, który miał wejść w życie 24 lutego w pierwszą rocznicę wojny, żądając wpisania rosyjskiego kauczuku syntetycznego na listę środków. Rozzłościło to także jego stanowisko w sprawie porozumienia zbożowego zaproponowanego przez Komisję pod koniec kwietnia w celu zniesienia embarga nałożonego przez Polskę i cztery inne państwa członkowskie, co skrytykował nawet Zełenski.

„Polacy nie tylko będą przewozić przez swoje terytorium ukraińskie zboże, ale otrzymają 100 mln euro (…) i poproszą Europę o pomoc w pozbyciu się nagromadzonych przez nich zapasów” – powiedział rozgniewany europejski dyplomata.

Polacy rujnują rok poparcia dla Ukrainy, jedynej kwestii w UE, gdzie mieli jakiekolwiek prawa osobiste. Gdybym był na Kremlu, powiedziałbym „ci Polacy są wspaniali”, ocenia to samo źródło, co według tego samego źródła przesunęło środek ciężkości Unii Europejskiej na wschód.

Opowiadająca się za rozszerzeniem UE w kierunku wschodnim Warszawa postrzega siebie jako lidera wschodnich państw bloku, a także siłę przeciwstawiającą się państwom członkowskim na zachodzie, które są bardziej postępowe i defensywne. Idea większej integracji. Ponieważ ostatnio dziewięć państw członkowskich – w tym Francja, Niemcy i Włochy – ponownie zaapelowało o odejście od zasady jednomyślności w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE na rzecz większości kwalifikowanej, Polska stawia opór. A osiem innych państw członkowskich przyłączyłoby się do jego krucjaty w obronie konsensusu, pozwalając mu blokować wszelkie działania niezgodne z jego indywidualnymi interesami.

Ale sytuacja może się szybko zmienić wraz ze zbliżającymi się wyborami w listopadzie, dzięki coraz silniejszej opozycji społecznej. Setki tysięcy ludzi wyszło w ubiegłą niedzielę na ulice, by zademonstrować przeciwko działaniom rządu Kaczyńskiego.

Sukces jest ważny dla opozycji, która nawoływała do protestu przeciwko ustawie powołującej komisję do zbadania polityków i urzędników podejrzanych o faworyzowanie rosyjskich interesów. Tekst postrzegany jako prawdziwa machina wojenna do użytku wewnętrznego, mająca na celu uniemożliwienie liberałom dojścia do władzy Donalda TuskaLider głównej partii opozycyjnej.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *