Ferrovial składa najlepszą ofertę na projekt kolejowy w Polsce za 420 mln euro

Ferrovial składa najlepszą ofertę na projekt kolejowy w Polsce za 420 mln euro

Infrastruktura i usługi

  • Budimex, spółka zależna w kraju, przewodzi konsorcjum, które prawie zdobyło kontrakt.
Dyrektor generalny Ferrovial Ignacio Madridejos i prezes Rafael del Pino

Javiera Mezonsa

Ferrovial ponownie otrzymuje dobre wieści z Polski. Jej spółka zależna Budimex przewodzi konsorcjum, które dało mu największe szanse na zdobycie kontraktu na projekt i budowę odcinka linii kolejowej 104 w środkowoeuropejskim kraju? Limanowej i Kleczany za wartość 420 mln euro (1.930,4 mln zł).

Budimex liderem niemal zwycięskiego konsorcjum 50% udziału. Turecka firma budowlana Gülermak finalizuje sojusz z dwiema firmami posiadającymi po 25% udziałów każda. Zarządca kolei PKP Polskie Linie Kolejowe stwierdził, że wysoko oceniła swoją ofertę. Choć jest to bardzo korzystna oferta, nagroda nie została jeszcze potwierdzona.

Zamówienie jest częścią projektu modernizacji linii kolejowej nr 105 na trasie Chabówka – Nowy Sącz na odcinkach Chabówka – Rabka Zaryte – Mszana Dolna oraz Limanowa – Kleczany – Nowy Sącz.

Polska spółka zależna odnotowała w pierwszej połowie roku sprzedaż na poziomie 935 mln euro, co oznacza wzrost o 8,1%.

Jeżeli transakcja zostanie potwierdzona, Ferrovial powiększy swój sektor budowlany w Polsce, który stał się jednym z jego kluczowych rynków dzięki pozytywnej ewolucji Budimeksu, głównej firmy budowlanej w kraju. Polska spółka zależna odnotowała w pierwszej połowie roku sprzedaż na poziomie 935 milionów euro. Wzrost o 8,1%. W porównaniu do analogicznego okresu 2022 roku, dzięki aktywności budowlanej i robót budowlanych, w toku jest więcej kontraktów, a prognozy są lepsze dzięki dobrej pogodzie i nowym projektom przyznanym w roku poprzednim.

Na dzień 30 czerwca portfel Budimeksu stanowił 3,071 mln euroByło to o 3,1% mniej niż w 2022 roku. Jednakże firma podjęła ważne plany zwiększenia wolumenu zamówień w okresie letnim.

Kolej Bałtycka

Przede wszystkim wyróżnia się kontrakt na budowę głównej linii na Łotwie Rail Baltica, infrastruktury kolei dużych prędkości łączącej kraj z Estonią i Litwą. Spółka zależna Ferrovial jest częścią konsorcjum wybranego jako najlepsza szansa na realizację zadań o łącznej wartości. 3698,8 mln euro. Polska firma budowlana ma 30% udziałów w aliansie, na którego czele stoi francuska firma Efage z 50% udziałów, a 20% uzupełnia włoska Rizzani d’Etcher. Dzięki tej dostawie Budimex ma kontrakt o wartości 1 109,7 mln.
You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *