FIFA: Brazylia i Argentyna muszą rozegrać mecz zawieszony

Zurych (AFP) – Międzynarodowy Związek Piłki Nożnej (FIFA) odrzucił w poniedziałek petycje złożone przez federacje brazylijską i argentyńską, a obie drużyny będą musiały rozegrać mecz eliminacyjny do Mistrzostw Świata, który został zawieszony w zeszłym roku z powodu chaosu na stadionie w Sao Paulo za nieprzestrzeganie z protokołami zwalczania epidemii wirusa Corona.

W jednym z najbardziej dziwacznych epizodów poprzednich rund kwalifikacyjnych brazylijscy urzędnicy ds. zdrowia publicznego weszli na boisko, zaledwie kilka minut po rozpoczęciu we wrześniu ubiegłego roku, aby sprawdzić, czy czterech argentyńskich graczy spełniło wymóg kwarantanny.

Oba kraje z łatwością zakwalifikowały się do Mistrzostw Świata, zajmując pierwszą dziesiątkę tabeli w Ameryce Południowej i bez konieczności rozgrywania meczu w Brazylii. Wzięli udział w losowaniu wydarzenia w Katarze w zeszłym miesiącu, od 21 listopada do 18 grudnia.

Jednak nowe orzeczenie FIFA zmusza Brazylię i Argentynę do rozegrania 18. meczu kwalifikacyjnego, meczu bez znaczenia, prawdopodobnie we wrześniu.

To może być drugi raz, kiedy dwóch wielkich rywali z Ameryki Południowej zmierzyło się z Katarem na czele.

Po wstępnym orzeczeniu Komisji Dyscyplinarnej FIFA w lutym – która nałożyła grzywny, zawieszenia graczy i nakaz meczu – federacje brazylijskie i argentyńskie zgodziły się zorganizować mecz towarzyski w Australii.

„Superclásico” zaplanowano na 11 czerwca w Melbourne.

Oba związki mogą odwołać się od orzeczenia FIFA do Sportowego Sądu Arbitrażowego.

Komisja Apelacyjna FIFA odrzuciła apelacje złożone przez Brazylię i Argentynę. Obniżono jedynie kary ekonomiczne dla obu związków.

Brazylia będzie musiała zapłacić 250 000 franków szwajcarskich (251 000 dolarów) za „naruszenie porządku publicznego i bezpieczeństwa.

Argentyna została ukarana grzywną w wysokości 100 000 franków szwajcarskich (100 500 dolarów) za „niewypełnienie zobowiązań dotyczących przygotowania i udziału w meczu”.

Obaj będą musieli zapłacić 50 000 franków szwajcarskich (50 250 USD) za zawieszenie.

Mecz został wstrzymany po siedmiu minutach, ponieważ czterech argentyńskich graczy z klubów Premier League – Emiliano Martinez, Emiliano Buendia, Giovanni Lo Celso i Christian Romero – zostało oskarżonych o składanie fałszywych oświadczeń po wejściu do Brazylii, kiedy nie stwierdzili, że są w świetnej formie. Wielka Brytania – kraj z czerwonej listy – w ciągu ostatnich 14 dni. Trzech z nich było wówczas w sądzie.

Buendía, Martínez, Lo Celso i Romero otrzymali dwa wykluczenia w oficjalnych meczach.

Zakłada się, że zarówno Argentyna, jak i Brazylia nie chcą rozegrać klasycznego meczu na dwa miesiące przed mundialem.

W mundialu Argentyna zmierzy się z Meksykiem, Polską i Arabią Saudyjską. Brazylia zmierzy się ze Szwajcarią, Serbią i Kamerunem.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.