Francja 16: Portugalia, koniec klątwy – międzynarodowy futbol

Dotknęła poprzeczki jako gospodarz w 2004 roku, dotarła do półfinału, cieszyła się złotym pokoleniem z Luisem Figo na czele i była finalistką Pucharu Świata z Eusebio jako punktem odniesienia, ale zawsze opierała się osiągnięciu chwały.

Z ręki Fernando Santosa, z zaciętym zespołem, zwartym blokiem i ciosem Cristiano Ronaldo, pokonał bariery nie bez cierpienia i skończył, bez byłego gracza Realu Madryt na boisku, aby zdobyć tytuł kontynentalny.

Cristiano prowadził portugalski zespół swoimi celami. Uratował go w ostatnim meczu fazy grupowej. Z deblem przegrał 3-3, co dało mu w 1/8 finału trzecie miejsce w grupie.

1-0 przeciwko Chorwacji w pierwszym remisie. Rzuty karne pozwoliły mu pokonać Polskę w ćwierćfinale. Cristiano otworzył zwycięstwo nad Walią w półfinale (2:0).

Po drugiej stronie obrazu na prześcieradle jechał gospodarz France. Odniósł sukces jako pierwsza drużyna w swojej grupie i sukcesywnie eliminował Irlandię (2-1), Islandię (5-2) i Niemcy (2-0), pod okiem takich graczy jak Antoine Griezmann, ogłosił zawodnika turnieju, lub Dimitri Payet.

W meczu finałowym przewidywania dotyczyły „gry” pokazanego meczu i ich statusu jako gospodarzy. Tym bardziej, że skończył w pierwszej połowie dwóch rund Payet z Cristiano Ronaldo.

Zostawiając portugalskiego kapitana Kou Ho z powrotem na boisku, próbował biec, aby zdobyć piłkę i stwierdził, że nie może kontynuować. Ze łzami wycofał się całkowicie. Zastąpił go Ricardo Quaresma (AD 25). Portugalia straciła latarnię morską.

Otrząsnął się z „szoku” i w miarę upływu minut Cristiano stał się kolejnym utożsamianym z Fernando Santosem w składzie.

Finałowy mecz, z odrobiną piłki nożnej, ale coraz bardziej bolesnym, zmusił ją do tego. Portugalia stawiała opór i groziła, dopóki bohaterem nie został Eder, na wpół nieznany gracz, który nie odgrywał wiodącej roli. Wszedł w 79. minucie do Renato Sancheza, najlepszego młodego gracza w Euro, a ostatecznie został mistrzem dzięki strzałowi w 109. minucie, który dał Portugalii prowadzenie.

Hiszpania, która zdominowała piłkę kontynentalną w dwóch poprzednich Pucharach Europy, potwierdziła początek spadku, który został określony na mundialu w Brazylii i pożegnała się w 1/8 finału z Włochami.