Frontex wzywa UE do przygotowania się na nowe kryzysy migracyjne w Polsce i Grecji | Międzynarodowy

Napięcia na granicach od miesięcy utrzymują się na wysokim poziomie, a Unia Europejska (UE) powinna być przygotowana do radzenia sobie z narastającym kryzysem migracyjnym między Grecją i Turcją a Polską i Białorusią – powiedział Fabrice Legeri, szef Organizacji Frontierowej Unii Europejskiej (FRANDEX). Wyjaśnił, że w ciągu najbliższych kilku tygodni będą współpracować z polskimi władzami w celu repatriacji 1700 migrantów lotami czarterowymi do Iraku. „To nie pierwszy raz, kiedy UE konfrontuje się z wysiłkami… możemy to nazwać szantażem, zagrożeniem geopolitycznym, zagrożeniem hybrydowym” – powiedział szef Frontexu.

Legeri porównał obecną sytuację do starć, które miały miejsce w lutym ubiegłego roku. Grecja próbowała następnie zapobiec dziesiątkom tysięcy migrantów, którym celowo pozwolono przejść przez Turcję. „Musimy otworzyć oczy ludziom, którzy nie rozumieją, że możemy poradzić sobie z przepływami imigracyjnymi w celach politycznych przeciwko UE” – powiedział w wywiadzie dla francuskiej prasy. W centrali Frontexu w Warszawie powiedział: „Wkrótce musimy być przygotowani na takie sytuacje”. Musimy być przygotowani na to, że napięcie będzie trwać „przez długi czas”, powiedział Leggeri Reuterowi tydzień temu.

Unia Europejska (UE) oskarżyła białoruski rząd pod przewodnictwem Aleksandra Łukaszenki o to, że stoi za kryzysem w ramach „hybrydowej ofensywy” przeciwko 27. poprzez wydawanie białoruskich wiz na Bliski Wschód, regulowanie napływu imigrantów i przezwyciężanie im. Nielegalna granica. „Na podstawie naszej analizy ryzyka widzimy, że wszystkie czynniki, które wywołały ten kryzys, nadal istnieją i sprawy nie poruszają się ani nie zwalniają.

Według Leggeriego Frontex współpracuje z władzami polskimi i unijnymi w celu uzyskania niezbędnych zezwoleń z Iraku i zorganizowania lotów czarterowych w celu repatriacji. „W ciągu najbliższych kilku tygodni odeślemy 1500 lub 1700 osób” – powiedział. Szacuje się, że obecnie na granicy polsko-białoruskiej przebywa kilka tysięcy imigrantów, w tym około 1800 osób w pobliżu przejścia granicznego Brusky – Kuźnica.

Opłaty w Mińsku

Dołącz do EL PAS już teraz, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o celowe sprowadzanie imigrantów do kraju w celu wywarcia presji na UE. Białoruś temu zaprzecza i wskazuje, że Polsce powinno się zezwolić na wjazd na jej terytorium. Legeri przyznaje, że w okolicy stacjonuje 25 tysięcy polskich żołnierzy i straży granicznej oraz tysiące policji. Tymczasem Polska twierdzi, że w przyszłym miesiącu zacznie tworzyć stałą barierę graniczną, która pomoże w pracy straży granicznej, powiedział przedstawiciel Frontexu, ponieważ zmniejszy nielegalne przekroczenia i sporne dochody. „Kiedy jest co najmniej jedna bariera, wiemy, gdzie jest granica i nie możemy legalnie stworzyć niejasnej sytuacji dla ludzi fizycznie, ponieważ nie pobieramy dochodu” – powiedział Legery. „Najbardziej irytującą częścią pracy dla straży granicznej są niejasności prawne” – dodał.

Polska została ostro skrytykowana przez różne organizacje wolontariackie za politykę powrotów, w wyniku której wielu migrantów utknęło między obydwoma krajami, często przez tygodnie i tygodnie w ekstremalnych warunkach i mrozach. Z kolei Frontex został oskarżony o nieingerowanie w nielegalny powrót migrantów odbywający się na granicy morskiej między Grecją a Turcją.

Utworzony w 2004 r. Frontex stał się pierwszą firmą w UE, która stworzyła stałą i spójną siłę. Celem jest posiadanie 10 000 funkcjonariuszy granicznych do 2027 r., w porównaniu do obecnych 2200 funkcjonariuszy. Chociaż organizacja nie jest bezpośrednio zaangażowana w incydenty na granicy polsko-białoruskiej, na granicy litewsko-białoruskiej stacjonuje około 100 pograniczników i 40 pojazdów.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *