Galaktyka Warp Space and Time, pokazany Teleskop Jamesa Webba

Galaktyka Warp Space and Time, pokazany Teleskop Jamesa Webba

Kosmiczny konik morski
ESA/Webb, NASA i CSA, J. Rigby

  • Teleskop Jamesa Webba NASA opublikował nowe kosmiczne obrazy galaktycznych „łuków i smug” w kosmosie.
  • Galaktyki zakrzywiają przestrzeń i czas w zjawisku znanym jako soczewkowanie grawitacyjne.
  • Efekt ten pomaga również powiększać odległe galaktyki.

Nowe zdjęcia galaktycznych „łuków i smug” w kosmosie, opublikowane przez Teleskop Jamesa Webba, pokazują, jak może wyglądać zjawisko zwane soczewkowaniem grawitacyjnym.

Soczewkowanie grawitacyjne to dosłowne zniekształcenie czasoprzestrzeni. Występuje, gdy ciało niebieskie o dużej sile grawitacji „powoduje takie zakrzywienie czasoprzestrzeni, że ścieżka światła wokół niego jest wyraźnie zakrzywiona, jakby przez soczewkę”, Europejska Agencja Kosmiczna wyjaśnia.

Zasadniczo kula zniekształca galaktyki i gwiazdy za nią dla osoby patrzącej z daleka.

Soczewkowanie grawitacyjne ma również efekt powiększający, dzięki czemu jest przydatne dla naukowców badających odległe galaktyki, które w przeciwnym razie mogłyby być trudne do wykrycia. Według Europejskiej Agencji Kosmicznej gromada galaktyk SDSS J1226+2149 pokazana na tym nowszym zdjęciu znajduje się około 6,3 miliarda lat świetlnych stąd, w gwiazdozbiorze Coma Berenices.

Dzięki temu efektowi NIRCam, główna kamera internetowa pracująca w bliskiej podczerwieni, była w stanie uchwycić wyraźniejszy i jaśniejszy obraz z kamery. Galaktyka kosmiczna konika morskiego Pojawia się jako „długi, jasny, zniekształcający łuk rozchodzący się w pobliżu serca” w prawym dolnym kwadrancie.

Rewolucyjny teleskop kosmiczny, który nadal rejestruje jedne z najostrzejszych, najostrzejszych obrazów najdalszych zakątków Wszechświata, w zeszłym roku soczewkował grawitacyjnie obraz gromady galaktyk SMACS 0723. Obraz „Głębokiego pola”, który był pierwszym pełnokolorowym zdjęcie, które NASA ujawniło Webba, zostało zrobione 11 kwietnia lipca, galaktyki mające ponad 13 miliardów lat.

Pierwszy obraz w podczerwieni głębokiego pola z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, opublikowany 11 lipca 2022 r.
NASA, ESA, CSA i STScI

Zdjęcia opublikowane w październiku obejmowały grupę gwiazd oddalonych o 5,6 miliarda lat świetlnych. Światło z układu MACS0647-JD jest zakrzywiane i wzmacniane przez masywną grawitację gromady galaktyk MACS0647.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *