Galaktyki karłowate, wybitne laboratoria do badania ciemnej materii


Astronomowie szpiegują wnęki gigantycznych czarnych dziur

Czytaj więcej

Ciemna materia w galaktykach karłowatych jest tematem artykułu przeglądowego, który ukazał się dzisiaj w Magazyn Astronomii Przyrody W swoim zbiorze publikacji i recenzji poświęca od grudnia 2021 roku najmniejszym pod względem masy i rozmiaru galaktykom we wszechświecie.

W artykule Giusepiny Battaglia z Instytutu Astrofizyki Hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich (IAC) i Uniwersytet La Lagunai Carlo Nebuti z Uniwersytetu Bolońskiego (Włochy) opisują wyniki poszukiwań ciemnej materii w galaktykach karłowatych Grupy Lokalnej, galaktycznego „sąsiedztwa” Ziemi.

Jak stwierdził MAK w oświadczeniu, od dziesięcioleci prowadzi badania nad dynamiką galaktyki Naukowcy do rzemiosła Hipoteza, że ​​bardzo mała część jego masy składa się z materii świecącej lub konwencjonalnej, a większość składa się z materii ciemnej, która nie emituje ani nie pochłania promieniowania elektromagnetycznego, którego natura jest wciąż nieznana.

W szczególności w galaktykach karłowatych masa ciemnej materii może być od dziesiątek do tysięcy razy większa od masy jasnej materii.

Artykuł analizuje ruchy gwiazd w galaktykach karłowatych żyjących w grupa lokalna Opisał wykorzystanie takich ruchów do wywnioskowania ilości ciemnej materii w tych galaktykach i sposobu jej rozmieszczenia.

kwazar

Nowy model prowadzi do innego spojrzenia na supermasywne czarne dziury

Czytaj więcej

„Ze względu na bliskość do nas, Lokalna Gromada Galaktyk Karłowatych jest jednym z najlepszych systemów do przeszukania. sygnały pośrednie o istnieniu ciemnej materii z anihilacją lub dezintegracją” – zauważa Giuseppina Battaglia.

Dodaje, że scharakteryzowanie halo ciemnej materii w galaktykach karłowatych jest ważne nie tylko dla zbadania natury tej tajemniczej materii, ale także dla lepszego zrozumienia składu i Galaktyczna ewolucja.

„Ważne jest, aby pamiętać, że zgodnie ze Standardowym Modelem Kosmologicznym galaktyki tworzą się od dołu do góry, tj. małe galaktyki Tworzą się jako pierwsze, a duże tworzą grupę mniejszych, które łączą się ze sobą i gromadzą materię”, podkreśla Carlo Nebuti.

Innymi słowy, podsumował, „galaktyki karłowate będą 'cegłami’, z których zbudowane zostaną inne kosmiczne struktury”.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.