Geopolityka dronów: broń dla sojuszników Turcji

Ta zawartość została wydana 31 października 2021 r. – 09:31

Ilja U. Cylinder

STAMBUŁ, 31 października (EFE) – Są ciche, tanie i zabójcze: turecki dron Bayraktar TB2 stał się gwiazdą tureckiego eksportu, z konsekwencjami geopolitycznymi dla całego regionu.

Urządzenie, jednosilnikowy samolot z charakterystyczną trójkątną łopatką na ogonie, został zainstalowany w 1984 roku przez inżyniera Zemira Bayraktara, aw 1984 roku przez jego synów Haluka i Selçuka.

Selçuk Bayraktar poślubił Sümeyye Erdogan, córkę tureckiego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, w 2016 roku. Technologia bezpieczeństwa wzmocniła relacje między firmą rodzinną a rządem.

Jak dotąd trzynaście krajów kupiło uzbrojone drony Bakera, chociaż lista nie została opublikowana, firma potwierdziła w tweecie w zeszłą środę.

Wśród nich są „Katar, Ukraina, Polska, Azerbejdżan, Libia, Turkmenistan i Maroko” – wymienia w rozmowie z Efe turecki badacz Arta Mevlutoklu.

Demonstracje w Moskwie

W ubiegły wtorek Ukraina potwierdziła pierwsze bojowe użycie drona TB2, niszcząc artyleryjskie oddziały powstańców we wschodnim regionie Donbasu, wywołując natychmiastowe protesty proseparatystycznej Moskwy.

Eksport tego typu uzbrojenia jest dla Ankary nie tylko źródłem dochodów, ale także wskazówką, że może wzmocnić lub uniemożliwić rolę Turcji jako mocarstwa regionalnego.

„Uzbrojone drony stały się symbolem zdecydowanej i ambitnej polityki zagranicznej Turcji w Syrii, Libii, wschodniej części Morza Śródziemnego, na Ukrainie, a ostatnio w Górnym Karabachu” Mevlutoglu.

Pierwszy przykład użycia dronów TB2 zaobserwowano w Libii w 2020 roku, gdzie samoloty te umożliwiły uratowanie Trypolisu przed oblężeniem zbuntowanego generała Khalifa Haftara i wymuszenie negocjacji, które doprowadziły do ​​obecnego procesu pokojowego.

Jednocześnie, jak przyznał prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew, skuteczność broni zademonstrowała bitwa o Górny Karabach, która zniszczyła kilka pozycji azerbejdżańskich sił ormiańskich przy użyciu nasłanych przez Turcję TB2.

Dron „umożliwił Azerbejdżanowi zapoznanie się z sytuacją, z drugiej strony, pomimo posiadania dużej ilości konwencjonalnej broni, był nieskuteczny w porównaniu z dronami. TB2 zmienił równowagę” – powiedział w wywiadzie dla Efe Hallkar Pyrctor, menedżer Baykar. Ten miesiąc ..

Wniosek: „Wszyscy słuchają teraz TB2: to skuteczna, praktyczna i niedroga broń”, podkreślił w rozmowie telefonicznej z Efe emerytowany generał Güry Alpar, szef Centrum Analiz SDE.

Najlepsza reklama: wojna

„Tureckie drony są z powodzeniem używane w Syrii, Libii i Karabachu; spisywały się lepiej niż ciężka i droga broń. To najlepsza reklama. Myśliwiec F-35 kosztuje 120 mln dolarów; w tej cenie można kupić 30 dronów TB2” Szacunki Albera.

Dyrektor Hulka odmówił skomentowania ceny broni. „Opłacalność jest od pięciu do dziesięciu razy wyższa niż w przypadku innych opcji” – odpowiedział.

Zakup dronów przez Polskę, pierwszego członka NATO, który kupił ten model, daje Ankarze dodatkowe wsparcie, ale protesty w Moskwie pokazują, że Turcja musi być ostrożna przy wyborze kupca.

„Wiemy, że Rosja nie czuje się komfortowo z eksportem TB2 na Ukrainę; wielu rosyjskich wysokich rangą urzędników publicznie krytykowało Turcję. Jeśli Ukraina faktycznie ich użyje, wpłynie to na stosunki rosyjsko-tureckie” – powiedział analityk.

Alpar uważa to za mniej dramatyczne: „Nie sądzę, aby eksport tureckich dronów stwarzał problemy geopolityczne; sprzedaż ich jednemu krajowi jest bardziej decyzją komercyjną niż polityczną” – podkreśla.

Maroko, turecki klient

Huluk Pyrrhic nie chce potwierdzić, czy wśród klientów jest Maroko. „To jest informacja poufna”, naciskają pytania Efe.

Ale Mevlütoglu jest nieugięte: „Maroko podpisało umowę na zakup 13 jednostek TB2 w kwietniu ubiegłego roku i otrzymało je we wrześniu”, mówi analityk.

W miarę jak eksport idzie dalej, dodaje: „Turcja stara się być wiodącym graczem na światowym rynku obronnym, sprzedając zaawansowane systemy: eksportuje również śmigłowce szturmowe, okręty wojenne i elektroniczne systemy wojenne”.

Na razie Baykar prezentuje już kolejną wersję swojego drona, Akinci, duże dwusilnikowe urządzenie, wyposażone w „cztery różne komputery sztucznej inteligencji i zdolne do przenoszenia” pocisków morskich, inteligentnych bomb i elektronicznych systemów walki. , mówi Haluk. Bayraktar.EFE

iut / ll

(Wideo) (Zdjęcie)

© EFE 2021. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *