Głęboko na Antarktydzie scena nowego całkowitego zaćmienia Słońca

Pierwsza poprawka: Ostatnia aktualizacja:

Santiago (AFP) – Niekończący się letni dzień w Australii na głębokiej Antarktydzie zostanie odcięty o świcie w sobotę przez nieco ponad godzinę ciemności spowodowanej całkowitym zaćmieniem Słońca.

O 07:00 GMT księżyc zacznie ukrywać kulę słońca, aby osiągnąć totalność – moment całkowitego ukrycia gwiezdnej planety – o 07:33 GMT, przez okres 1 minuty 54 sekundy w punkcie maksimum czas trwania cienia Księżyc rzutowany na Ziemię sprawi, że noc będzie pośrodku zamarzniętego kontynentu.

Zaćmienie zakończy się o 8.06 GMT, godzinę i sześć minut po jego rozpoczęciu.

Jedyny międzynarodowy punkt widokowy głęboko na Antarktydzie znajduje się w bazie Unión Glaciar, 1000 km na północ od Antarktydy, 2000 km na południe od międzynarodowych baz na Antarktydzie – na Wyspie Króla Jerzego – i 3000 km od Punta Arenas, najbardziej wysuniętego na południe chilijskiego miasta na kontynencie …

W tym miejscu tylko amerykańscy naukowcy, NASA, chilijscy badacze i niektórzy turyści – którzy zapłacili 40 000 dolarów za wycieczkę do firmy zajmującej się ekstremalnymi wycieczkami – będą jedynymi świadkami na całej planecie, którzy przeżyją całkowite zaćmienie, o ile pozwoli na to pogoda .

„W większości jest to jasne” – powiedział AFP Raul Cordero, pracownik naukowy z Uniwersytetu Santiago de Chile. W tym momencie całkowite zaćmienie potrwa 46 sekund.

A naukowiec zwraca uwagę, że w bazie, która została otwarta przez Chile w 2014 r., ledwie mieści się kilka namiotów lub namiotów na środku pustyni zamarzniętej w temperaturze -15 stopni Celsjusza, otoczonej górami Elsword, które uniemożliwiają nadejście silnych wiatrów które przez nią przechodzą. Regiony śródlądowe Antarktydy.

Obiekt – obsługiwany i obsługiwany przez chilijskie siły zbrojne – dzieli teren z obozem prywatnej amerykańskiej firmy Antarctic Logistics & Expeditions LLC, która obsługuje lotnisko, na którym lądują samoloty chilijskich sił powietrznych w celu zapewnienia logistyki i personelu.

Naukowcy z USACH stacjonujący tam podczas zaćmienia będą starali się przeanalizować nagłe zmiany, które zachodzą tylko podczas tego zjawiska astronomicznego.

Cordero twierdzi, że będą mierzyć, jak absolutna ciemność w całym paśmie generuje lub nie zmienia proporcji ozonu, ponieważ ten związek chemiczny jest ważnym parametrem w obszarze, w którym dziura w warstwie ozonowej jest bardziej zauważalna niż gdziekolwiek indziej na planecie.

Ciemność lub nagły spadek temperatury jest składnikiem tych „turbulencji” powodowanych przez cień księżyca rzucający się na powierzchnię Ziemi, który można zmierzyć tylko podczas zaćmienia.

Ostatnie zaćmienie, które można zobaczyć z Antarktydy, miało miejsce 23 listopada 2003 r., a kolejne będzie można zobaczyć dopiero w 2039 r.

Chile doświadczyło całkowitego zaćmienia Słońca 14 grudnia 2020 r. i 2 lipca 2019 r.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *