Główne menu informacyjne 16:00

The World Today: Najważniejsze artykuły z Associated Press

poniedziałek 2 maja 2022

—————————————————————————————

ostatni

—————————————————————————————

pierwsi cywile, którzy opuścili Mariupol; Setki opuszczonych

Pelosi dziękuje Polsce za wsparcie dla Ukraińców

Polska wzywa Europę do zaprzestania importu rosyjskiej ropy i gazu

Rosja potępia akty sabotażu po zbombardowaniu mostu

Sąd nie orzeka w sprawie statusu dyplomatycznego sojusznika Maduro

Były policjant z Nowego Jorku został skazany za atakowanie policji na Kapitolu

Rdzenne kobiety zyskują coraz większą władzę w Panamie

Wezwano więcej republikanów do złożenia zeznań w sprawie szturmu na Kapitol

Były funkcjonariusz policji w Filadelfii oskarżony o zabójstwo nieletniego

Planowane przez Wielką Brytanię działania nie powstrzymują imigrantów

Argentyński sędzia podtrzymuje ekstradycję byłego FARC do Kolumbii

Na swoim dziewiątym albumie PSY licytuje „Gangnam Style”

___________________________________

pierwsza strona

___________________________________

EUR-Ogólna Ukraina-Wojna

Zaporoże, Ukraina – Ludzie uciekający z oblężonego miasta Mariupol opisali tygodnie bombardowań i pozbawienia wolności po przybyciu na terytorium kontrolowane przez rząd Ukrainy. Napisane przez Kara Annę i Inę Varencię. 580 słów. Zdjęcie z AP. zaktualizowany

Ukraina – Wojna – Pelosi: Pelosi dziękuje Polsce za wsparcie dla Ukraińców

Wojna energetyczna na Ukrainie: Polska poprosiła Europę o zaprzestanie importu rosyjskiej ropy i gazu

Zniszczenie mostu w Rosji: Rosja potępia sabotaż po zbombardowaniu mostu

Przedstawiciele Generalni Smaki Meksyku Wenezuela

MEKSYK – Oczy Fabiany Marquez zabłysły, gdy prawie pięć lat temu skosztowała swojego pierwszego „cachito”, kupionego na straganie na ulicy przed ambasadą Wenezueli w Meksyku. Wenezuelska diaspora zwiększyła dostęp do tradycyjnych wenezuelskich arepas, katechusów, empanad i pastilletos, pomagając zwalczać tęsknotę za domem i zarabiać na życie. Napisane przez Reginę Garcię Cano. 1100 słów. Zdjęcia z AP.

BIURO REP-GEN – NOWY KOD UBRANIA

NOWY JORK – Gdy ludzie wracają do swoich biur po pandemii COVID-19, jedno jest jasne: stary dress code zniknął, a komfort ma teraz pierwszeństwo nad swobodnym stylem. To, co się jeszcze okaże, to jak daleko zajdzie ta rewolucja w sposobie ubierania się w biurze. Anne de Innocenzio. 750 słów. Zdjęcia z AP. Wysyła.

___________________________________

Tylko w AP

___________________________________

KODEKS REP-GEN KUBA-RODZINA

HAWANA – Adopcja osób tej samej płci i małżeństwa osób tej samej płci były przedmiotem kontrowersji wokół nowego prawa rodzinnego na Kubie, które było przedmiotem trzymiesięcznych konsultacji społecznych. Ale poza blaskiem reflektorów, nowy standard zawiera inne nowe punkty, takie jak rozszerzenie praw dziadków, co ma kluczowe znaczenie na wyspie, gdzie w jednym domu mieszkają nawet cztery pokolenia. Napisane przez Andreę Rodrigueza. Zdjęcia z AP. Wideo AP.

___________________________________

Ameryka Łacińska i Karaiby

___________________________________

AMS-GEN ARGENTYNA I KOLUMBIA FARC

BUENOS AIRES – Argentyński sędzia zatwierdził ekstradycję lokalnego aktywisty i dziennikarza Facundo Molaresa do Kolumbii pod zarzutem porwania, zabójstwa kwalifikowanego i rozboju, gdy był członkiem Rewolucyjnych Sił Zbrojnych Kolumbii (FARC). Rząd kolumbijskiego prezydenta Ivana Duque przypisuje Molaresowi udział w porwaniu radnego Armando Acuña w 2009 r. Od tej decyzji zostanie złożony apelacja do Sądu Najwyższego. 295 słów. Wysyła.

AMC-GEN PANAMA – Nowy rdzenny wódz

Panama – Aulina Ismare Opua po raz pierwszy po wygraniu głosowania na początku kwietnia zajmuje najwyższą pozycję w rdzennym mieście w Panamie, w tym, że kobiety zajmują kierownicze stanowiska na rdzennych obszarach kraju. Niedawno Elena Cruz Guerra została wybrana Casicą w regionie Ngäbe-Buglé, największym w kraju. 331 słów. Wysyła.

AMN-GEN USA-WENEZUELA-KORUPCJA

MIAMI – Federalny panel apelacyjny udaremnił próby sojusznika prezydenta Wenezueli, Nicolasa Maduro, by uznać go za zagranicznego dyplomatę, pozostawiając sądowi niższej instancji decyzję, czy na razie korzysta z immunitetu ścigania. Napisane przez Joshuę Goodmana. 350 słów. Zdjęcie z AP. Wysyła

Skarga Delegatki Generalnej Zakonnic Argentyńskich

BUENOS AIRES – Prawie 20 samotnych zakonnic potępia arcybiskupa Salty i dwóch innych mnichów za rzekomą przemoc fizyczną i psychiczną, która spowodowała trzęsienie ziemi w jednym z najbardziej katolickich i konserwatywnych miast Argentyny. Sąd religijny zakazuje zbliżania się do klasztoru, w którym przebywają mniszki, i wzywa je do złożenia zeznań. Almudena Calatrava. 1126 słów. Wysyła.

AML-GEN Panama i Unia Europejska

Panama – Wysoki Przedstawiciel Unii Europejskiej do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Josep Borrell spotkał się w Panamie z ministrami spraw zagranicznych Ameryki Środkowej i Karaibów, aby omówić skutki wojny na Ukrainie. Zdjęcia z AP.

___________________________________

Zjednoczone państwo

___________________________________

Policja Bezpieczeństwa Publicznego w Kapitolu

Federalna ława przysięgłych skazała weterana nowojorskiej policji za napaść na funkcjonariusza policji podczas zamieszek na Kapitolu. Napisane przez Michaela Kozelmana. 360 słów. Zdjęcie z AP. Wysyła

Strzelanie do generała bezpieczeństwa w Filadelfii

FILADELFIA – Były policjant z Filadelfii jest oskarżony o morderstwo za zastrzelenie 12-letniego chłopca, który zbiegł z domu, który według prokuratorów leżał na ziemi i nie był uzbrojony, gdy funkcjonariusz oddał śmiertelny strzał. Napisane przez Claudię Lauer. 320 słów. Zdjęcie z AP. Wysyła

AMN-US GEN-ASSUD w sprawie CAPITOL-LEGISLATORS

WASZYNGTON – Trzech innych republikańskich członków Izby Reprezentantów zostało poproszonych o dobrowolne stawienie się przed komisją ustawodawczą w celu zbadania buntu Kapitolu w USA i odpowiedzi na pytania dotyczące ich roli w próbie odwrócenia straty Donalda Trumpa w wyborach 2020. 430 słów. Zdjęcie z AP. Wysyła

Amen General Tennessee kara śmierci

Nashville, Tennessee — Tennessee wstrzymuje stosowanie kary śmierci podczas badania procedur śmiertelnych zastrzyków. Napisane przez Travisa Lawlera i Rebeccę Reynolds. 380 słów. Zdjęcia z AP. Wysyła.

___________________________________

Globalizm

___________________________________

EUR-INM Wielka Brytania Imigranci

LONDYN – Setki migrantów przekroczyło kanał La Manche, próbując dotrzeć do Wielkiej Brytanii w ciągu 24 godzin po ponad tygodniu bez jednego przeprawy. Napisane przez Jill Lawless. 340 słów. Zdjęcie z AP. Wysyła

AFR-GEN ONZ-AFRYKA

Dakar, Senegal – Na początku swojej podróży do trzech krajów Afryki Zachodniej sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres wezwał bogate kraje do zwiększenia inwestycji w krajach afrykańskich, aby pomóc im przezwyciężyć pojawiający się kryzys koronawirusa i kryzysy wojenne w Afryce na Ukrainie . Napisane przez Carly Petsch. 400 słów. Zdjęcia z AP. Wysyła.

___________________________________

Sporty

___________________________________

DEP-FUT ANGLIA-LIGA

Manchester, Anglia – Manchester United może pożegnać się ze swoimi szansami na awans do następnej Ligi Mistrzów, jeśli nie pokona Brentford w Premier League. 400 słów. Zdjęcia z AP. Redakcja: Mecz rozpoczyna się o 1900 GMT.

DEP-BAS 76ERS-HEAT

Miami – bez kontuzjowanego Joela Embiida na początku serii, Philadelphia 76ers odwiedza Miami Heat na pierwszy mecz półfinałów Konferencji Wschodniej. Napisane przez Tima Reynoldsa. 300 słów. Zdjęcia z AP. Redakcja: Mecz rozpoczyna się o 23:30 GMT.

___________________________________

Pokazy i kultura

___________________________________

ESP-MUS PSY

SEOUL – południowokoreański piosenkarz PSY powiedział, że jego nowy album to „Pożegnanie ze stylem gangnam”, przebojowy film, który wystrzelił go do międzynarodowej sławy dokładnie dziesięć lat temu. Autor: Joon Park. 841 słów. AP Pictures. Wysyła.

ESP-GEN Gala Mate

NOWY JORK – Gala Met powraca jak zwykle w pierwszy poniedziałek maja, kiedy prawie 400 gwiazd mody, rozrywki, sportu i kultury zbiera się na olśniewającym pokazie na czerwonym dywanie. Minęło mniej niż osiem miesięcy od ostatniej gali, corocznej imprezy charytatywnej, która zbiera miliony dolarów dla Costume Institute w Metropolitan Museum of Art. przez Leanne Włochy. 548 słów. Zdjęcia z AP. Wysyła. Redakcja: zostanie zaktualizowany.

Z: WYSTAWA GALA MET.

ESP-MUS GLORIA TREVI

MEXICO CITY – Po burzy przychodzi spokój… A raczej mentalne wakacje na „boskiej wyspie”, na którą Gloria Trevi zaprasza swoich fanów po pandemii. Z mnóstwem muzyki elektronicznej, brudnych i tanecznych rytmów, 13. studyjny album Isla Divina jest jak pójście do klubu nocnego z meksykańską piosenkarką i autorką tekstów w połowie 2022 r. Autor: Berenice Bautista. 895 słów. Zdjęcia z AP. Wysyła.

___________________________________

Możesz skontaktować się z nami pod adresem:

___________________________________

Wątpliwości i komentarze do hiszpańskiego dyrektora ds. usług Associated Press, Eduardo Castillo, za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres [email protected] i/lub telefonicznie pod numerem telefonu Mexico City +5255 3300-7620.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące wysyłek, zadzwoń +5255 33007620 i/lub +1212621-1647 lub napisz na adresy e-mail [email protected] i [email protected]

W przypadku pytań dotyczących relacji sportowych napisz na adres [email protected], a w temacie zdjęć wyślij e-mail na adres [email protected]

————————————

Na Twitterze:

————————————

Śledź nas na naszych kontach na Twitterze: AP_Noticias, AP_Deportes, AP_Espectaculos

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.