Gorączka denga atakuje Hawaje dwa razy w ciągu tygodnia Czy może stać się endemiczny?

Gorączka denga atakuje Hawaje dwa razy w ciągu tygodnia Czy może stać się endemiczny?

Departament Zdrowia Hawajów po raz kolejny potwierdził przypadek gorączki denga związany z podróżą, tym razem na wyspie Maui, co będzie drugim takim przypadkiem w ciągu tygodnia, po tym na Oahu. Ostatni przypadek przed tym wydarzeniem miał miejsce w grudniu. Hawajski Departament Gruntów i Zasobów Naturalnych przypomniał wówczas mieszkańcom, że komary do rozmnażania potrzebują jedynie niewielkich ilości stojącej wody, takiej jak wiadra, rośliny, małe pojemniki i donice.

Według Departamentu Zdrowia Hawajów przypadki w tym tygodniu i kilka innych w 2023 r. dotyczą osób, które niedawno podróżowały do ​​miejsc poza Stanami Zjednoczonymi, gdzie denga jest powszechna.

Gorączka denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary, która rozprzestrzenia się w regionach tropikalnych i subtropikalnych. Objawy obejmują nagłą gorączkę, silny ból głowy, ból stawów i oczu oraz wysypkę i zwykle ustępują w ciągu jednego do dwóch tygodni. Jednak w rzadkich przypadkach choroba może rozwinąć się w gorączkę krwotoczną denga, która może być śmiertelna.

Chociaż na gorączkę denga nie ma leku, należy podjąć środki zapobiegawcze podczas podróży oraz udoskonalić szczepionkę, co omówimy poniżej.

Hawaje są siedliskiem gatunków komarów zdolnych do przenoszenia gorączki denga.

Ale, Gorączka Denga Nie została założona ani zasiedlona na Hawajach. Najnowsze przypadki na tym etapie ograniczyły się do podróżnych powracających z innych dotkniętych obszarów.

W 2016 roku na Hawajach odnotowano 250 potwierdzonych przypadków lokalnie nabytej gorączki denga.

Ostatni lokalnie stwierdzony przypadek dengi miał miejsce na Hawajach w 2016 r. Denga stała się wówczas palącym problemem, szczególnie na Big Island, gdzie w związku z epidemią ogłoszono stan wyjątkowy. W ciągu czterech miesięcy potwierdzono 250 przypadków, co stanowi największą epidemię dengi na Hawajach od 70 lat. Wśród zarażonych jest 25 osób odwiedzających Hawaje i 227 mieszkańców.

Wybuch tej epidemii był prawdopodobnie wynikiem wprowadzenia dengi przez zakażonych podróżnych, co było kontynuowane poprzez późniejsze lokalne przenoszenie.

Jak marketing na Hawajach zignorował prawie wszystkich gościJak marketing na Hawajach zignorował prawie wszystkich gości

Dlaczego gorączka denga nie jest chorobą endemiczną na Hawajach?

Wynika to przede wszystkim z braku dużej liczby komarów Aedes aegypti wywołujących gorączkę denga, a także z powodów geograficznych i środowiskowych.

Oddalenie Wysp Hawajskich stanowi naturalną barierę chroniącą przed rozwojem gorączki denga. To, w połączeniu z ograniczoną obecnością komarów dengi, jeszcze bardziej zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji.

Klimat Hawajów to kolejny czynnik. Chociaż pogoda na Hawajach wyraźnie sprzyja komarom, co potwierdzi wielu odwiedzających, niemniej jednak brakuje tam idealnych, stałych warunków dla szerszej hodowli komarów i przenoszenia wirusów obserwowanych na obszarach podatnych na dengę. Sezonowe wahania opadów na Hawajach i duże wahania temperatury również pomagają ograniczyć ogólne rozprzestrzenianie się komarów.

Państwo sprawuje ścisłą kontrolę, obejmującą nadzór i kontrolę komarów oraz interwencje w zakresie zdrowia publicznego. Bycie proaktywnym na Hawajach pomaga zmniejszyć ryzyko przeniesienia i zapobiegać epidemiom.

Park plażowy PoipuPark plażowy Poipu

Czy gorączka denga może stać się chorobą endemiczną na Hawajach?

Nadal istnieje pewne ryzyko, że denga stanie się chorobą endemiczną na Hawajach. Przyczynami tego byłyby:

 • Więcej komarów Aedes aegypti lub Aedes albopictus. Może to nastąpić przypadkowo w przypadku ładunku lub podróży ludzi.
 • Zmiany temperatury i opadów spowodowane zmianami klimatycznymi mogą stworzyć korzystniejsze warunki dla komarów.
 • Podróżujący z całego świata z obszarów podatnych na dengę mogą sprowadzić wirusa z powrotem na Hawaje, tak jak miało to miejsce w 2016 r., co potencjalnie może ponownie doprowadzić do lokalnego przeniesienia.

Szczepionki na dengę.

Jedynym ogólnie dostępnym sposobem leczenia jest zapobieganie. Skuteczne strategie zapobiegania polegają na unikaniu ukąszeń komarów.

Prace nad szczepionką przeciwko dendze trwają od stu lat. Uważa się, że postęp hamują wyzwania związane z ustaleniem odporności na cztery serotypy wirusa dengi.

Na rynku dostępne są dwie szczepionki: Dengvaxia i Qdenga.

Szczepionka Dengvaxia jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, które w przeszłości chorowały na gorączkę denga lub mieszkają na określonych obszarach, gdzie większość ludzi była już narażona na gorączkę denga. Dzieje się tak głównie dlatego, że ryzyko ciężkiej dengi może być zwiększone u osób, które nie były wcześniej narażone.

Jednakże Qdenga jest przeznaczona dla osób, które nigdy wcześniej nie miały infekcji.

Opracowywanych jest kilka innych szczepionek, które są obiecujące na przyszłość.

Kwarantanna zakończy pierwszą MiędzywyspęKwarantanna zakończy pierwszą Międzywyspę

Wskazówki, jak unikać ukąszeń komarów na Hawajach.

Chociaż gorączka denga nie jest chorobą endemiczną na Hawajach, najlepiej unikać ukąszeń komarów.

 • Zachowaj ostrożność w okresach największej aktywności komarów przed zachodem słońca i po wschodzie słońca oraz w zacienionych miejscach lub w słodkiej wodzie.
  Wybierz dobrze osłonięte lub klimatyzowane zakwaterowanie.
 • Kiedy komary są obecne, rozważ zastosowanie w pomieszczeniu naturalnych lub chemicznych środków odstraszających i opuszczenie tego obszaru po spryskaniu.
 • Noś odzież ochronną jako pierwszą linię obrony, w tym długie spodnie, skarpetki i koszule z długimi rękawami, szczególnie w pobliżu wschodu i zachodu słońca.
 • Ubrania mogą mieć wbudowane elementy odstraszające komary.
 • Użyj środka odstraszającego komary. Repelenty zalecane przez CDC obejmują DEET, pikarydynę, olejek z eukaliptusa cytrynowego (OLE), PMD i IR3535.

Ogniska dengi w dalszym ciągu występują w różnych częściach świata, w tym w Ameryce Środkowej i Południowej, Azji (np. na Filipinach), na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na niektórych wyspach Pacyfiku (takich jak terytoria Stanów Zjednoczonych, Samoa Amerykańskie, Sfederowane Stany Mikronezji , Wyspy Marshalla i Palau) oraz Karaiby (w tym Portoryko). Kraje o najwyższym wskaźniku gorączki denga to Nikaragua, Belize, Honduras i Salwador.

Czekamy na Twoje uwagi.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *