Górnicy protestują w Polsce przeciwko eksmisji z fazy węglowej

WARSZAWA (AP) – Około 4 tys. polskich górników i innych elektryków protestowało w środę w Warszawie przeciwko wstrzymaniu wydobycia węgla i jego eksploatacji.

Związki, które zorganizowały protest, powiedziały, że w Polsce jest ich mnóstwo, ale przejście z węgla na zanieczyszczającą energię odnawialną zlikwiduje tysiące miejsc pracy w kraju.

Protestujący twierdzili, że polityka ta zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski, a naród środkowoeuropejski jest uzależniony od importu paliw i energii z Niemiec i Rosji.

– Grozi nam utrata suwerenności energetycznej, jeśli nasze kopalnie i elektrownie zostaną zamknięte i będziemy zmuszeni do importu energii elektrycznej – powiedział Christoph Konersky, szef oddziału związkowego ENEA Energy Company na Korsowilkopolsce.

„Dziesiątki tysięcy dobrych miejsc pracy zostaną wyeliminowane. Protestujemy przeciwko temu, “Konersky powiedział Associated Press.

Powiedział, że energia słoneczna i wiatrowa nie są odpowiednią alternatywą dla węgla, podczas gdy energia jądrowa jest jedyną realną opcją.

„Ale Niemcy już stwierdziły, że nie pozwolą na budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swojej granicy, więc będą musiały importować drogą energię elektryczną z Niemiec i Francji” – powiedział.

Powiedział, że sytuacja w UE jest kontrolowana przez „ekologicznych terrorystów”, którzy tak naprawdę nie rozumieją.

Protestujący zostawili petycje w biurze Komisji Europejskiej w Warszawie i niektórych ministerstwach, ale nie zostali wpuszczeni do gabinetu premiera i umieścili kopię pod drzwiami.

Oskarżają prawicowy rząd o akceptację żądań UE i ustalenie harmonogramu całkowitego zamknięcia kopalń do 2049 roku. Eksperci energetyczni twierdzą, że stanie się to bardzo szybko, bo kopalnie węgla w Polsce są głębokie i drogie. Uniemożliwia ekstrakcję. Niektórzy użytkownicy już teraz importują tani węgiel z Rosji.

Źródło: Associated Press

Co myślisz o tej wiadomości?

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *