Góry starożytnej ziemi powstały z pomocą najmniejszych stworzeń oceanu

Góry starożytnej ziemi powstały z pomocą najmniejszych stworzeń oceanu

Nowe badania pokazują, że bez eksplozji życia oceanicznego ponad dwa miliardy lat temu wiele gór na Ziemi mogło w ogóle nie powstać.

Kiedy mikroorganizmy w płytkiej wodzie, takie jak plankton, giną i opadają na dno, mogą dodać węgiel organiczny do skorupy ziemskiej, czyniąc ją słabszą i bardziej odporną.

Studium przypadku 20 pasm górskich na całym świecie, w tym w Górach Skalistych, Andach, Svalbardzie, Europie Środkowej, Indonezji i Japonii, powiązało czas pochówku wysokoemisyjnego w oceanie z generowaniem szczytów na naszej planecie. .

„Dodatkowy węgiel umożliwił łatwiejsze deformowanie skorupy, w sposób, który doprowadził do budowy pasów górskich, a tym samym krawędzi płyt charakterystycznych dla współczesnej tektoniki płyt” pisać.

Wydaje się, że zmiany zaczęły się prawie dwa miliardy lat temu, w połowie Epoka archaiczna, kiedy biologiczny węgiel z planktonu i bakterii zaczął dodawać wyjątkowo wysokie stężenia grafitu do skał dna oceanicznego. Sprawiało to, że skały były kruche i bardziej podatne na agregację.

W ciągu 100 milionów lat w tych słabych kawałkach skorupy zaczęło formować się większość łańcuchów górskich. Podobny wzorzec mają pasma górskie, które pojawiły się ostatnio.

Na przykład w Himalajach napór tektoniczny około 50 milionów lat temu koncentrował się na osadach paleolitu z bardziej bogatymi w organicznie warstwami.

Czas i lokalizacja wskazują, że biologiczny węgiel w graficie nadal kształtuje geologię naszej planety.

„Ostatecznie nasze badania wykazały, że kluczem do powstania gór było życie, pokazując, że Ziemia i jej biosfera są nierozerwalnie połączone w sposób, którego wcześniej nie rozumiano”. wyjaśniać Geolog John Parnell z Uniwersytetu Aberdeen w Szkocji.

Dane badawcze zebrano z opublikowanej już literatury na temat formowania się gór i zakopanej biomasy morskiej.

W przeszłości, Wiele studia Pokazała, że ​​tektonika płyt musiała zostać osłabiona grafitem, aby uformować góry, ale jak to się początkowo mogło stać, jest mniej jasne.

Nowe badania wskazują, że życie morskie jest istotną częścią tego procesu. Wszystkie dwadzieścia zbadanych pasm górskich ostatecznie zawiera wysoce skoncentrowany grafit z czarnego łupku, który wydaje się mieć pochodzenie biologiczne.

„Możemy zobaczyć dowody w północno-zachodniej Szkocji, gdzie korzenie starożytnych gór i śliski grafit, który pomógł je zbudować, wciąż można znaleźć w miejscach takich jak Harris, Terry i Gerloch”. On mówi Parnella.

Gwałtowny wzrost życia morskiego 2 miliardy lat temu prawdopodobnie nastąpił w odpowiedzi na Wielkie Wydarzenie Utleniające, kiedy bakterie fotosyntetyczne zaczęły wytwarzać ogromne ilości utleniaczy, zdolnych do wspierania nowych form życia jednokomórkowego, takich jak obfitość morskiego planktonu.

Jednak formacja górska nie wymaga nawet dużej ilości węgla biologicznego. Tylko niewielki procent biomasy jest potrzebny, aby krawędzie płyt tektonicznych przesuwały się pod sobą lub nad sobą, gdy się zderzają.

Jednak w pasmach górskich utworzonych z osadów okresu archaicznego zawartość węgla stale przekracza 10%. Naukowcy odkryli, że czasami sięga ponad 20 proc.

Krótko mówiąc, wydaje się, że niezwykły wzrost życia morskiego miliardy lat temu utorował drogę wielu pasmom górskim, które widzimy dzisiaj.

„Ponieważ zawartość węgla w osadach była nienormalnie wysoka w paleozoiku, przepływ węgla do stref subdukcji był większy, a zatem deformacja mogła wystąpić łatwiej niż było to możliwe do tej pory” wyjaśniać.

Jeśli zespół ma rację, oznacza to, że jednokomórkowe mikroskopijne organizmy, które niewidocznie unoszą się w morzu, mogły odegrać kluczową rolę w tworzeniu jednych z największych struktur geologicznych na naszej planecie.

Z najmniejszych rzeczy na ziemi mogą wyrosnąć te największe.

Badanie zostało opublikowane w Komunikacja Ziemia i Środowisko.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *