Grupa Hyades: poszukiwanie trzech czarnych dziur znajdujących się z boku Układu Słonecznego

Grupa Hyades: poszukiwanie trzech czarnych dziur znajdujących się z boku Układu Słonecznego

Zespół astronomów znalazł dowody sugerujące, że nie trzeba pokonywać dużych odległości, aby znaleźć czarną dziurę. Co najmniej trzy z nich znajdują się w grupie Hiady, oddalonej o zaledwie 159 lat świetlnych.

Publikacja magazynu Miesięczne zawiadomienie Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego Wskazuje na obecność trzech czarnych dziur w grupie gwiazd w pobliżu Układu Słonecznego. Wykorzystując proces modelowania i symulacji, astronomowie zbadali ewolucję i rozmieszczenie gwiazd w gromadzie Hiady i odkryli, że ich położenie można wyjaśnić biorąc pod uwagę zjawiska grawitacyjne, przed którymi światło nie może uciec.

Gromada Hiady to gromada otwarta około 200 gwiazd znajdująca się w konstelacji Byka. Ostatnie badania wskazują, że składa się głównie z młodych gwiazd, które powstały z tego samego obłoku gazu i pyłu około 600 milionów lat temu. Jest to obiekt widoczny z Ziemi, położony w pobliżu gwiazdy Aldebaran, która jest czerwonym olbrzymem, co ułatwia jego rozpoznanie.


James Webb uchwycił najstarszą jak dotąd supermasywną czarną dziurę

Najnowsze odkrycie Jamesa Webba przedstawia czarną dziurę, która istniała 500 milionów lat po Wielkim Wybuchu.


Dzięki satelicie Gaia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) astronomowie rozpoczęli tworzenie map gwiazd obserwowalnego Wszechświata. Satelita ten, wystrzelony w 2013 roku, po raz pierwszy pozwolił z dużą dokładnością poznać położenie i prędkość gwiazd gromady Hiady.

Dane zebrane przez Gaię wykorzystano w symulacjach prowadzonych na superkomputerach. Informacje te, wraz z innymi informacjami uzyskanymi przez inne satelity, takimi jak wiek gromady, skład chemiczny i etap życia gwiazd, doprowadziły badaczy do wniosku, że czarne dziury mogą istnieć w Hiadach lub w ich pobliżu. Wpływ grawitacyjny ciemnych obiektów prawdopodobnie przyczynił się do powstania obecnej mapy kosmologicznej.

Najbliższe czarne dziury w Układzie Słonecznym

Te trzy czarne dziury mogą znajdować się najbliżej Układu Słonecznego. Do tej pory naukowcy uważają, że najbliższa Ziemi dziura znajduje się 1600 lat świetlnych od nas, a jej masa jest dziesięciokrotnie większa od masy Słońca. Dziurę „Gaia BH1” odkryto także przy pomocy satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2022 r. Przy tej okazji przyjęto jego istnienie, ponieważ położenie gwiazdy, wokół której krąży w układzie podwójnym.

Astronomowie obliczają, że w Drodze Mlecznej znajduje się około 100 milionów czarnych dziur o różnych rozmiarach i masach. Najbardziej znaną z nich jest Sagittarius A*, supermasywna czarna dziura w centrum galaktyki oddalonej o 26 000 lat świetlnych. Badanie tych zjawisk pozwala nam głębiej zagłębić się w naturę przestrzeni, czasu, grawitacji i podstawowych praw fizyki.

Ze swojej strony Układ Słoneczny nadal oferuje niespodzianki. Niedawno symulacje gruzu w Pasie Kuipera ujawniły, że w regionie transneptunowym może istnieć planeta o wymiarach podobnych do Ziemi.

You May Also Like

About the Author: Randolph Feron

"Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *