Guadalajara Finals, wsparcie WTA dla Meksyku

Po raz pierwszy w historii finałowa runda WTA Tour, znana jako WTA Finals, w której bierze udział tylko ośmiu najlepszych tenisistów roku (w kolejności punktów), zostanie rozegrana w miejscu w Ameryce Łacińskiej: Guadalajara, kto zdobył Ta nagroda pochodzi z zaledwie dwuletniego doświadczenia jako organizatora turniejów tenisowych na wysokim poziomie.

Zapopan Open, organizowany przez ciało na czele z Gustavo Santoskoyem, rozpoczął swój udział w WTA w 2019 roku od piątej w tenisowej hierarchii klasy 125K. W 2020 r. pandemia nie pozwoliła na drugą edycję, ale w 2021 r., po ogłoszeniu, że Acapulco Open wzrosło do poziomu WTA 500, Jalisco zajęło jego miejsce jako WTA 250.

“Nigdy nie było w naszych planach tak szybkiego rozwoju. Musimy to przyjąć i podejść bardzo profesjonalnie, ponieważ dziś jesteśmy rzeczywistością i dobrze planujemy dla Meksyku” – powiedział Santoskoy po ogłoszeniu na początku 2021 roku. Trenował z czołowymi tenisistkami, takimi jak Leila Fernandez, Nadia Podroska i Sara Sorribes (mistrzyni).

Ale 13 września pojawiła się najważniejsza wiadomość w jego krótkiej historii: organizacja finałów WTA 2021, aby zastąpić Shenzhen w Chinach, miasto z 10-letnim kontraktem na organizację wydarzenia, które udało się zrealizować dopiero po raz pierwszy. (2019) z powodu trudności po epidemicznych.

Octagon Tennis, firma, która obsługuje ponad 70 tenisistów i organizuje imprezy na całym świecie, była jedną z tych, które dały zielone światło dla Meksyku na organizację finałów w 2021 roku.

“Guadalajara to tętniące życiem miasto z długą i dumną historią goszczenia ważnych międzynarodowych wydarzeń w dziedzinie sportu i rozrywki. Po udanym gospodarzeniu WTA 250 w tym roku jesteśmy przekonani, że miasto ma lokalne wsparcie, zainteresowanie sponsoringiem, miejsce i fanów, którzy będą gospodarzami tego ważnego wydarzenia. Ponieważ finały nie mogą się odbyć w Shenzhen, opracowaliśmy z naszymi lokalnymi partnerami plan, aby przedstawić Guadalajarę jako idealne miasto do organizacji ich w tym wyjątkowym roku.

Covid jest dokładnie tym, co spowodowało, że nie przejął dowództwa w 2021 r. i zrezygnował z miejsca w Guadalajarze, gdzie Chiny utrzymują obowiązkową 14-dniową kwarantannę dla wszystkich swoich gości, z czym tenisiści nie chcą ponownie żyć, tak jak to zrobili w ten. Generał w turniejach takich jak Australian Open.

Tylko siedem krajów gościło finały WTA od momentu ich powstania w 1971 roku: Stany Zjednoczone (które gościły go nieprzerwanie do 2000 roku), Niemcy, Hiszpania, Katar, Turcja, Singapur i Chiny, ale od 8 listopada 2021 roku do ósmego dołącza Meksyk. kraj gospodarza.

„Jesteśmy podekscytowani, że w tym wyjątkowym roku nasz flagowy turniej odbędzie się w ekscytującym i tętniącym życiem mieście Guadalajara” – powiedział Steve Simon, prezes i dyrektor generalny WTA. W 2021 roku w Meksyku odbyły się cztery głośne turnieje tenisowe: Zapopan, Acapulco i Monterrey (trzy w marcu) oraz Los Cabos (w czerwcu).

Hernán Garza Echavarria, dyrektor generalny Monterrey Open, analizuje dla El Economista: „Jeśli ludzie przechodzą z WTA do naszego kraju, to dlatego, że ufają Meksykowi i jest to kwestia w interesie kraju, sportu, turystyki, branży, ponieważ mogą udać się do Stanów Zjednoczonych lub innego kraju”. A nie do USA. To szansa dla Meksyku, że zawsze przychodzą dobre rzeczy, mamy już F1, NFL, NBA, główne ligi i widzę świat a te wielkie organizacje nadal wierzą w nasz kraj”.

Menedżer zauważa, że ​​w 2014 r. rywalizował z Singapurem o organizację finałów WTA i że opłaty, o które WTA poprosiło każde miasto, wynosiły od 4 do 5 milionów dolarów. Obecnie szacuje się, że ta stawka jest nadal „bardzo silna”.

„Wymaga to dużej organizacji, pojemności, areny lub kortu, a jest to bardzo kosztowne, ponieważ świetni tenisiści są sprowadzani i rozmieszczani na tak szeroką skalę, co oznacza duże koszty i musi być zaangażowanie rządu stanowego.

To kosztowne wydarzenie, które wymaga bardzo silnego wsparcia finansowego. (w 2014 roku) mieliśmy infrastrukturę, ale była to kwestia opłat, które WTA otrzymuje za to wydarzenie, mieliśmy wtedy spotkanie z gubernatorem (Nuevo Leon), ale w liczbach, z kasą i sponsoringiem, wydarzenie nie wyszło (ekonomicznie) )”.

Po rozegraniu Wielkich Szlemów 2021 w finałach WTA znalazły się w pierwszej ósemce Ashleigh Barty (Australia), Arina Sabalenka (Białoruś), Barbora Krijkova i Karolina Pliskova (Czechy) z Igą Świątek. (Polska), Maria Skari (Grecja), Naomi Osaka (Japonia) i Garbine Muguruza (Hiszpania); Jednak na niespełna dwa miesiące przed wydarzeniem wciąż istnieją możliwości dla takich elementów jak Emma Raducano (Wielka Brytania), Elina Svitolina (Ukraina) i Lila Fernandez (Kanada).

“Guadalajara zorganizowała już imprezę w tym roku, mają już franczyzę WTA 250 i myślę, że zdecydowanie mają miejsce i środki na organizację finałów. To zachęca wszystkich zaangażowanych w tenisa do dalszej pracy z jeszcze większym entuzjazmem, ponieważ finały dadzą impuls do Meksyku i Ameryki Łacińskiej – dodaje Garza Echavarria, który ma największe od 60 lat doświadczenia w organizowaniu imprez tenisowych.

WTA podało tylko ogłoszenie o miejscu, ale nie potwierdziło procentu dozwolonej pojemności ani innych szczegółów logistycznych. Ta gazeta poprosiła o wywiad z Miejską Radą Sportową Zapopan, kierowaną przez Gustavo Santoskoya, ale otrzymała tylko oficjalne oświadczenie z WTA.

Według dochodzenia przeprowadzonego przez El Economista, Zapopan Open wygenerował wyciek 70 milionów pesos w 2019 roku, jego jedyna w pełni działająca wersja przed pandemią, i jest kamieniem milowym w zakresie wpływu, jaki będą miały finały WTA w listopadzie, jeśli dotrą do publiczności . na trybunach.

[email protected]

You May Also Like

About the Author: Vania Walton

"Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *