Guantanamo przebywa w areszcie od 20 lat

Rob Freer, były amerykański badacz Amnesty International

W przemówieniu w maju 1961 r. prezydent John F. Kennedy wezwał Stany Zjednoczone do zobowiązania się do „osiągnięcia celu, jakim jest lądowanie człowieka na Księżycu i bezpieczne odesłanie go na Ziemię do końca tej dekady”. Cel ten został osiągnięty po 2980 dniach.

Pierwszy samolot przewożący więźniów w „wojnie z terroryzmem” wylądował w bazie marynarki wojennej USA. Guantanamo (Kuba) Od 11 stycznia 2002 minęło ponad 7300 dni.

Dla Stanów Zjednoczonych znalezienie więzienia, które nigdy nie powinno być zamknięte, wydaje się trudniejsze niż inżynieria lotnicza.

W maju 1961 John F. Przemówienie Kennedy’ego. © autorstwa NASA – Najlepsze obrazy w NASA

ten Prezydent Bush, na którego rozkazy wszczęto aresztowania w Guantanamo, a następnie zaproponowano „znaleźć sposób na zamknięcie więzienia”, ale kiedy opuścił urząd w 2009 r., było tam 245 więźniów. prezydent Obama Obiecał zamknąć więzienie po styczniu 2010 roku, ale w 2017 roku został przekazany z 41 osadzonymi. Prezydent Trump, który zarządził otwarcie więzienia (więzień został przeniesiony za administracji Trumpa).

Obecnie prowadzi go Biały Dom Prezydent Biden On jest pewien Zamknięcie centrum prewencji Z Guantanamo. Nie podała jednak harmonogramu zamknięcia. Więzień, któremu zezwolono na przeprowadzkę w 2016 r., został zwolniony z miejsca w 2021 r. W tym tempie oczyszczenie więzienia zajmie kolejne cztery dekady.

W Zatoce Guantanamo przebywa 39 więźniów z 12 krajów; 14 oczekuje się, że „nadal będzie przetrzymywany zgodnie z prawem Porsche”; Relokacja 13 kolejnych więźniów została zatwierdzona na mocy „ustawy Porsche” w ramach porozumień o bezpieczeństwie (dwóch z 13 zostało zatwierdzonych do przeniesienia do Guantanamo od ponad dziesięciu lat). Komisja Wojskowa; Dwóch zostało skazanych, a 10 czeka na proces, z których sześciu może zostać skazanych na karę śmierci.

Sądy amerykańskie orzekły, że przepis formalnych gwarancji proceduralnych ustanowionych dotychczas w konstytucji kraju – „Nikt nie straci życia, wolności ani mienia bez odpowiednich gwarancji praktycznych” nie dotyczy więźniów. są przetrzymywani poza suwerennym terytorium Stanów Zjednoczonych. Nielegalna dyskryminacja przenika całą tę organizację. Żaden obywatel USA nie stanąłby w obliczu takiej zasady zatrzymania lub procesu.

Sekretarz Obrony Donald Rumsfeld

Sekretarz obrony Donald Rumsfeld wygłosił te uwagi podczas konferencji w Pentagonie 3 kwietnia 2002 r. Rumsfeld zaprzeczył doniesieniom, jakoby armia amerykańska mogła wywierać presję na schwytanego starszego przywódcę Al-Kaidy Abu Jubaidę. Trzeba torturować. © REUTERS / Kevin Lamarque

Więźniowie Guantanamo są świadkami różnych przestępstw

Tortury to kwestia, o której nikt nie chce rozmawiać od początku. Guantanamo powstało jako miejsce przetrzymywania więźniów, prawników czy sądów. Wobec więźniów stosowano tortury i inne okrutne, nieludzkie lub poniżające traktowanie Odizolowany od świata zewnętrznego.

W 2003/4, Guantanamo”Czarna przestrzeń”, Jedna z wielu tajnych placówek zarządzanych przez Centralną Agencję Wywiadowczą (CIA) Więźniowie byli siłą znikali i poddawani torturom. Wymuszone zaginięcie zostało uznane za przestępstwo w świetle prawa międzynarodowego od wyroku Trybunału Norymberskiego z 1946 r. Tortury są również przestępstwem w świetle prawa międzynarodowego.

Innymi słowy, Guantanamo było miejscem zbrodni, a także więzieniem, w którym przetrzymywano świadków zbrodni. Łącznie 24 z 39 zatrzymanych było przetrzymywanych w tajnych ośrodkach przetrzymywania CIA przed przewiezieniem do Guantanamo. Chociaż program CIA zakończył się w 2009 roku, tradycja tortur trwa do dziś.

Po aresztowaniu w 2002 roku Abu Subaida był torturowany i przetrzymywany przez CIA Był przetrzymywany bez zarzutów w kilku miejscach, zanim został przeniesiony do Guantanamo Bay w 2006 roku. Jego prawnicy starali się zebrać dowody od dwóch byłych kontrahentów CIA do wykorzystania w śledztwie kryminalnym w Polsce w związku z ich tajnym przetrzymywaniem i torturami. Rząd USA podtrzymał politykę tajemnicy państwowej, potwierdzając lub zaprzeczając istnieniu „czarnej kropki” w Polsce, nawet jeśli informacja o tym jest już w domenie publicznej, co może być szkodliwe dla bezpieczeństwa narodowego. 6 października 2021 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych rozpatrzył zarzuty w tej sprawie. Jego decyzja wciąż czeka.

Dziewięć dni później prawnicyAbdula Nasiriego, Guantanamo Bay złożyło pozew w amerykańskim sądzie apelacyjnym przeciwko przestępstwom zagrożonym karą śmierci. Uniemożliwić rządowi i sędziemu komisji wojskowej wykorzystanie informacji uzyskanych od al-Nashiriego poprzez tortury CIA. W maju 2021 r. obrona „przypadkowo” znalazła regułę i sposób prowadzenia sprawy, biorąc pod uwagę informacje dopuszczalne do rozstrzygnięcia pytań przygotowawczych uzgodnionych przez sędziego wojskowego. Zgodnie z prawem międzynarodowym żadne zeznanie uzyskane w wyniku tortur nie może być wykorzystane jako dowód „Żadnych działań” z wyjątkiem jednej osoby oskarżonej o tortury. Rząd musi odpowiedzieć do końca stycznia. Jeśli chcecie działać zgodnie z zadeklarowanym stanowiskiem administracji Bidena przeciwko torturom, nie powinniście kwestionować prośby al-Nasiriego.

Nogi więźnia Guantanamo są przykute do ziemi

Na tym zdjęciu urzędnik Departamentu Obrony USA ocenia, że ​​nogi więźniów Guantanamo Bay były przykute łańcuchami do ziemi podczas zajęć z „umiejętności życiowych” w ośrodku przetrzymywania o wysokim poziomie bezpieczeństwa w bazie marynarki wojennej Guantanamo Bay 6. Baza, 27 kwietnia 2010. © REUTERS / Michelle Shephard / Pool

Pierwszy raz dla Majida Khana

Po raz pierwszy więzień opisał podczas publicznego przesłuchania tortury, jakich doznał podczas programu CIA. Rząd od dawna sprzeciwiał się tej decyzji i pracował nad zmniejszeniem jej wpływu. Aresztowany, Majid Chan, Był w tajnym areszcie CIA od 2003 roku aż do przeniesienia do Guantanamo w 2006 roku. W lutym 2012 roku przyznał się do „zbrodni wojennych” na podstawie umowy, która zawieszałaby jego karę i skróciła karę.

4 czerwca 2020 r. sędzia wojskowy orzekł, że Majid Khan może skorzystać z kary tortur, którą poniósł, a jeśli zostanie to udowodnione, 11 marca 2021 r. Khan może najpierw wezwać świadków. Pobrane z programu CIA. Wydaje się to stanowić bardzo poważne zagrożenie badawcze, którego rząd nie może zaakceptować. Dlatego postanowiono renegocjować petycję Khana. Jeśli zrezygnuje z wzywania świadków, Majid Khan może zostać zwolniony z Guantanamo w lutym 2022 r., jeśli będzie szukał ochrony przed wyrokami z czerwca 2020 r. i marca 2021 r. Umowa została przyjęta, a kary uchylone.

Kiedy wyrok został wykonany 29 października 2021 r., Majid Khan opisał tortury, których doświadczył z rąk CIA Podczas tajnego przetrzymywania został zgwałcony, zanurzony, torturowany, zastraszany, ścięty, ścięty, rozebrany do naga i bezsenny, a także brutalnie potraktowany w samolotach wydających w trybie nadzwyczajnym. Swoje pierwsze lata w Guantanamo nazwał „powolną śmiercią”., „Ciągłe maltretowanie” i „spontaniczne nadużycia i upokorzenia”. Po jego raporcie w 2012 r. został przeniesiony i poddany lepszym warunkom, „odszkodowanie” za odosobnienie przez dziewięć lat do tej pory.

Zatrzymany zostaje zabrany przez żandarmerię wojskową po przesłuchaniu przez władze w obozie rentgenowskim w Guantanamo.

6 lutego 2002 roku więzień został zabrany przez żandarmerię wojskową po przesłuchaniu przez funkcjonariuszy w obozie rentgenowskim w bazie Guantanamo Bay na Kubie. © REUTERS Marc Serota

W liście do ławy przysięgłych siedmiu z ośmiu przysięgłych – najwyżsi urzędnicy wojskowi – powiedziało, że Majid Khan był odpowiedzialny za swoje czyny. Zasugerowali, że powinien otrzymać ułaskawienie, ponieważ został zatrzymany bez odpowiednich gwarancji praktycznych.Absolutne lekceważenie fundamentalnych zasad ustanowionych przez Konstytucję jest sprzeczne z amerykańskimi wartościami i pojęciem sprawiedliwości.”. Jak „przemoc fizyczna i psychiczna”, której doświadczyłTortury popełniane przez najbardziej błędne reżimy we współczesnej historii”. Napisali to: „Wprawiłoby to w zakłopotanie rząd USA.

Zamiast uznać upokorzenie z powodu uchybień w zakresie praw człowieka, władze szybko wyraziły zaangażowanie Ameryki na rzecz praw człowieka. 19 lat temu, 26 czerwca 2003 roku, prezydent Bush ogłosił Międzynarodowy Dzień Pomocy Ofiarom Tortur.”Stany Zjednoczone są zaangażowane w położenie kresu torturom na całym świecie, a my dajemy przykład tej walce. W międzyczasie dziesiątki osób zostały dodane do programu CIA wymuszonych zaginięć, rozpoczętego pod jego dowództwem. Ci już torturowani to Abu Subaida, Abdul Nasiri i Majid Khan.

Stany Zjednoczone osiągnęły dno praw człowieka, kiedy 20 lat temu otworzyły ośrodek zatrzymań w Guantanamo Bay i siłą zniknęły z tortur i „wojny z terrorem”.

16 grudnia 2021 r., sześćdziesiąt lat po przemówieniu prezydenta Kennedy’ego o wystrzeleniu statku kosmicznego na Księżyc, prezydent Biden Wright wydał proklamację upamiętniającą Dzień Braci.Niezrównane przywództwo Stanów Zjednoczonych w transporcie lotniczym”. „Od odważnych samotnych samolotów Amelii Earhart… po odważnych astronautów, którzy polecieli na Księżyc i dalej: pomysłowość i innowacyjność Ameryki wciąż osiągają nowe wyżyny.

Stany Zjednoczone były na samym dole praw człowieka 20 lat temu.Otworzył ośrodek zatrzymań w Guantanamo Bay, torturował i zniknął w swojej „wojnie z terroryzmem”. Nie zmienisz tej jesieni, dopóki nie zamkniesz tego więzienia i nie będziesz karany za zbrodnie popełnione na mocy prawa międzynarodowego popełnione tam i poza nią.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.