Sekretarz Generalny Organizacja Narodów ZjednoczonychAntónio Guterres potwierdził dzisiaj, że sukces szczytu klimatycznego w Dubaju, Konferencja Stron 28nieuchronnie wiąże się z dochodzeniem zgoda O końcu paliw kopalnych, chociaż otworzyło to drzwi do tego, aby następowało to z różną szybkością w zależności od kraju.
„COP obejmuje wiele aspektów (…), ale moim zdaniem najważniejszym aspektem sukcesu jest przybycie Konsensus w sprawie konieczności stopniowego wycofywania paliw kopalnych zgodnie z limitem 1,5 stopnia. „Nie oznacza to, że wszystkie kraje powinny to zrobić w tym samym czasie” – powiedział Guterres podczas ważnego wystąpienia przed prasą.
Ponieważ do oficjalnego zakończenia COP28 pozostały około 24 godziny, „wciąż pozostaje kilka luk do wypełnienia” – ubolewał Sekretarz Generalny ONZ, który powiedział negocjatorom, że nadszedł czas, aby wykazać się „maksymalną ambicją i maksymalną elastycznością”. .
Dodał, że „ministrowie i negocjatorzy muszą wyjść poza arbitralne czerwone linie, ugruntowane pozycje i taktykę utrudniania”, aby mogli uzgodnić rozwiązania bez narażania nauki.
„W naszym podzielonym świecie COP28 może pokazać, że multilateralizm pozostaje naszą najlepszą szansą na stawienie czoła globalnym wyzwaniom” – stwierdziła Wysoka Przedstawiciel ONZ, która nalegała, aby strony wzywały do „ambicji ograniczenia emisji”, a także osiągnięcia „sprawiedliwości klimatycznej”. „.
„Musimy przedstawić jasny plan potrojenia energii odnawialnej, podwojenia efektywności energetycznej i skoncentrowania się na rozwiązaniu pierwotnej przyczyny kryzysu klimatycznego: produkcji i konsumpcji paliw kopalnych”, co „oczywiście nie nastąpi” z dnia na dzień. ,” Powiedział.
Na tym etapie podkreślił, że należy również zaspokoić potrzeby krajów rozwijających się, które w dużym stopniu opierają się na produkcji paliw kopalnych, oraz że transformacja musi uwzględniać „zasadę wspólnych, ale zróżnicowanych obowiązków i ich odpowiednich możliwości w zależności od uwarunkowań krajowych”.
Zwrócił uwagę, że „harmonogramy i cele mogą się różnić dla krajów o różnym poziomie rozwoju (…), ale wszystko musi być spójne z osiągnięciem globalnego celu, jakim jest osiągnięcie zerowej emisji netto w 2050 r. i utrzymanie celu 1,5 stopnia”.
„Musimy zakończyć COP28 ambitnym wynikiem, który pokaże zdecydowane działania i wiarygodny plan utrzymania temperatury na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza i ochrony tych, którzy znajdują się na pierwszej linii frontu kryzysu klimatycznego” – powiedział Guterres, odnosząc się do maksymalnego wzrostu temperatury na świecie, na który zwróciła uwagę nauka i Organizacja Narodów Zjednoczonych. Kraje najbardziej narażone na skutki kryzysu klimatycznego
Zdaniem naukowców wzrost średniej temperatury na koniec stulecia w porównaniu z epoką przedindustrialną nie powinien przekroczyć 1,5 stopnia, jeśli chcemy zapewnić planecie możliwość zamieszkania.
CP (AFP, RTR)
„Freelance twitter buff. Typowy adwokat kawy. Czytelnik. Subtelnie czarujący przedsiębiorca. Student. Introwertyk. Zombie maniakiem.”