Harmonogram startu Falcona 9 z Turksatem 5B — teraz lot kosmiczny

Rakieta SpaceX Falcon 9 ma wystartować z Przylądka Canaveral w czwartek, kierując się na wschód nad Atlantykiem, aby dostarczyć tureckiego satelitę komunikacyjnego Turksat 5B na orbitę około 33 minuty później.

Rakieta o długości 229 stóp (70 metrów) przygotowuje się do startu z platformy 40 na Cape Canaveral Air Force One na Florydzie podczas 90-minutowego okna startowego o 22:58 czasu wschodniego (0358 GMT w niedzielę).

Nad rakietą znajduje się satelita komunikacyjny Turksat 5B, statek kosmiczny wyprodukowany przez Airbus Defence and Space w Tuluzie we Francji i należący do tureckiego Turksatu.

Po wdrożeniu z górnego stopnia rakiety Falcon 9 na eliptyczną orbitę transferową, statek kosmiczny Turksat 5B użyje pokładowych silników elektrycznych, aby wejść na kołową orbitę geostacjonarną ponad 22 000 mil (prawie 36 000 km) nad równikiem.

W oparciu o projekt satelity Eurostar E3000EOR firmy Airbus, Turksat zapewni usługi transmisji danych i transmisji telewizyjnej tureckim klientom komercyjnym i rządowym.

Pierwszy stopień doładowania Falcon 9 miał załadować ładunek Turksata 5B podczas dwóch poprzednich lotów. Każda połowa osłony ładunku wielokrotnego użytku Falcon 9 została przeniesiona w jednej poprzedniej misji.

Poniższa oś czasu pokazuje sekwencję startu lotu Falcon 9 z Turksatem 5B.

Źródło danych: SpaceX

T-0:00: 00: Startuj

Po tym, jak dziewięć silników Merlin rakiety przejdzie automatyczną kontrolę stanu technicznego, zaciski wspomagające Falcon 9 zostaną uruchomione podczas startu 39A.

T+0: 01:00: Czy 1

Rakieta Falcon 9 ma prędkość dźwięku Mach 1.
Rakieta Falcon 9 osiąga prędkość dźwięku Mach 1, a dziewięć silników Merlin 1D zapewnia ciąg ponad 1,7 miliona funtów.

T + 0: 01: 12: Maks. Q

Rakieta Falcon 9 osiąga Max Q, maksymalny punkt ciśnienia aerodynamicznego.
Rakieta Falcon 9 osiąga Max Q, maksymalny punkt ciśnienia aerodynamicznego.

T+0:02:33: Miku

Dziewięć silników Merlin 1D w Falcon 9 zostało wycofanych z produkcji.
Dziewięć silników Merlin 1D w Falcon 9 zostało wycofanych z produkcji.

T+0:02:37: Faza 1 Rozdział

Pierwszy etap Falcon 9 oddziela się od drugiego etapu po MECO.
Pierwszy etap Falcon 9 oddziela się od drugiego etapu po MECO.

T+0:02:44: Zapłon pierwszego stopnia

Drugi stopień silnika próżniowego Merlin 1D zapala się na czas spalania około 6 minut, aby wprowadzić rakietę i SES 9 na początkową orbitę utrzymywania.
Drugi stopień silnika Merlin-Vacuum pali się przez pięć i pół minuty, aby umieścić rakietę i statek kosmiczny Turksat 5B na początkowej orbicie postojowej.

T + 0: 03: 24: Owiewka Jettison

Ładunek ma średnicę 5,2 metra (17,1 stopy), gdy rakieta Falcon 9 wspięła się w gęstą niższą atmosferę.  Konstrukcja o wysokości 43 stóp składa się z dwóch skorupowych połówek włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu.
Ładunek ma średnicę 5,2 metra (17,1 stopy), gdy rakieta Falcon 9 wspięła się w gęstą niższą atmosferę. Konstrukcja o wysokości 43 stóp składa się z dwóch skorupowych połówek włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu.

T + 0: 06: 27: oparzenie zaczyna wchodzić w pierwszy etap

Podzbiór silników Merlin 1D dla pierwszego etapu rozpoczyna proces wprowadzania, aby spowolnić prędkość opadania. Ostateczne podpalenie lądowania nastąpi tuż przed lądowaniem.

T+0: 08:06: SECO 1

Drugi etap rakiety Falcon 9 zostaje wycofany z eksploatacji po osiągnięciu początkowej orbity na małej wysokości.  Górny stopień i SES 9 rozpoczynają etap wybiegu, który ma trwać ponad 18 minut przed ponownym zapłonem drugiego stopnia silnika próżniowego Merlin.
Drugi etap rakiety Falcon 9 zostaje wycofany z eksploatacji po osiągnięciu początkowej orbity na małej wysokości. Górny stopień i Turksat rozpoczynają etap przybrzeżny, który ma trwać około 19 minut, przed ponownym uruchomieniem drugiego stopnia silnika próżniowego Merlin.

T+0: 08:42: Lądowanie w fazie 1

Pierwszy etap rakietowego wzmacniacza Falcon 9 dotyka statku dronów SpaceX „tylko do odczytu instrukcji” na Oceanie Atlantyckim.

T+0:26:43: Zapłon drugiego stopnia

Drugi etap silnika Merlin z Falcon 9 jest ponownie uruchamiany, aby wprowadzić satelitę telekomunikacyjnego SES 9 na hipersynchroniczną orbitę transferową.
Drugi stopień silnika Merlin z Falcon 9 zostaje ponownie uruchomiony, aby wprowadzić satelitę telekomunikacyjnego Turksat 5B na eliptyczną orbitę transferową.

T + 0: 27: 44: SECO 2

Silnik Merlin wyłącza się po krótkim spaleniu, aby umieścić satelitę SES 10 na orbicie nadającej się do rozmieszczenia.
Silnik Merlin wyłącza się po krótkim przepaleniu, aby umieścić satelitę Turksat 5B na eliptycznej orbicie nadającej się do rozmieszczenia.

T + 0: 32: 45: rozdział 5B skrzynie biegów

Satelita SES 9 oddziela się od rakiety Falcon 9 na orbitę z oczekiwanym punktem wysokości około 39 300 kilometrów (24 400 mil), najniższym punktem 290 kilometrów (180 mil) i nachyleniem 28 stopni.  Ze względu na decyzję o spaleniu drugiego stopnia na skraju wyczerpania, istnieje niewielka niepewność co do parametrów orbitalnych opartych na dokładnych osiągach wyrzutni.
Satelita Turksat 5B oddziela się od rakiety Falcon 9 na eliptycznej orbicie transferowej, w drodze do miejsca na orbicie geostacjonarnej.

Wyślij e-mail do autora.

Obserwuj Stephena Clarka na Twitterze: Umieść tweeta.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

„Amatorski praktykujący muzykę. Wieloletni przedsiębiorca. Odkrywca. Miłośnik podróży. Nieskrępowany badacz telewizji”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *