Helikopter marsjański milczy od sześciu soli, zagrażając łazikowi Perseverance • The Register

Helikopter marsjański milczy od sześciu soli, zagrażając łazikowi Perseverance • The Register

NASA ujawniła sześciodniowy okres, w którym nie była w stanie komunikować się z helikopterem Ingenuity Mars.

za długi czas PocztaTravis Browne, główny inżynier, wyjaśnił, że po 49. locie helikoptera utracono łączność radiową na sześć soli – nieco mniej niż sześć dni i sześć godzin czasu ziemskiego.

Na początku NASA Mars Arcs nie była zbytnio zaniepokojona. Łazik Perseverance przesunął się za skaliste wychodnie, tworząc „cień kontaktowy”. Brown napisał, że od Sol 685 helikopter „niestety dryfował i wychodził z trybu nocnego”, co utrudniało codzienny kontakt ze statkiem. Tak więc dzień lub dwa bez komunikacji nie były powodem do zmartwień.

Ale kiedy Perseverance przeniósł się w inne miejsce i nie można było znaleźć Kreatywności, „sytuacja zaczęła wywoływać pewien niepokój” – pisze Brown.

„Słaba wydajność komunikacji była postrzegana jako rozsądne wyjaśnienie, ale były powody, by w to wątpić” – napisał. „Podczas ponad 700 soli operujących helikopterem na Marsie ani razu nie byliśmy świadkami całkowitego zaniku łączności radiowej. Nawet w najgorszych warunkach komunikacyjnych zawsze widzieliśmy oznaki aktywności”.

Ale sygnał odebrany tego dnia, Sol 761, był tylko potwierdzeniem. Następnego dnia helikopter ponownie potwierdził polecenie, ale nie zrobił nic więcej.

Personel misji uznał, że górki oddzielające kreatywność od wytrwałości są wyzwaniem dla radia helikoptera. Nie pomogło to, że antena stacji bazowej helikoptera (HBS) Perseverance została zamontowana nisko po prawej stronie pojazdu i podlegała efektom przeszkadzającym.

Podczas gdy ludzie z NASA to zrozumieli, Perseverance ruszyło w kierunku swojego następnego celu – ale to stworzyło nowe problemy.

„Niezwykle ważne jest, aby pomysłowość wyprzedzała wytrwałość podczas nawigacji wąskimi kanałami delty Jezero”, pisze Brown, gdzie zadaniem wiropłatów jest wstępne zbadanie pojazdu kołowego. A NASA zarządza strefą zakazu lotów wokół Perseverance.

Kiedy łazik był w ruchu, a helikopter stał w miejscu, konieczne stało się pobudzenie kreatywności.

„Opierając się na kontrolach przed lotem na pokładzie helikoptera, aby zapewnić bezpieczeństwo łazika i opierając się na solidnej komunikacji z bliskiej odległości łazika, zespół skorelował plan lotu” – napisał Brown.

Zręczność nie tylko potwierdziła pobranie. Złapała go i wykonała, co zaowocowało jej 50. lotem i rekordową wysokością 18 metrów.

„Byłoby niedopowiedzeniem powiedzieć, że zespół helikoptera odetchnął z ulgą, widząc telemetrię udanego lotu na łączu w dół Sol 763 następnego ranka” – napisał Brown.

Dodał jednak, że czekają nas niepokojące dni.

„Obecnie wygląda na to, że pył pokrywający nasz panel słoneczny zapewni, że Kreatywność prawdopodobnie pozostanie w tym przejściowym stanie energetycznym przez jakiś czas” – napisał. „Oznacza to, że ku rozczarowaniu jej zespołu jeszcze nie skończyliśmy grać w chowanego o wysoką stawkę z zabawnym małym helikopterem”.

Zręczność ostatni raz leciała 22 kwietnia, kiedy wykonała skok na 188 metrów z wysokości 12 metrów. Samolot został zaprojektowany do lotu tylko pięć razy, więc znacznie przekroczył oczekiwania. ®

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *