Historie ostatnich finałów Pucharu Świata zorganizowanych przez Hiszpanię: od szejka, który schodził na trawę i nie wpuścił goli, po kontrowersje związane z remisem

Historie ostatnich finałów Pucharu Świata zorganizowanych przez Hiszpanię: od szejka, który schodził na trawę i nie wpuścił goli, po kontrowersje związane z remisem
18 grudnia 2022 Przykładowe zdjęcie archiwalne Mistrzostw Świata FIFA (Reuters) / Hannah McKay / Zdjęcie archiwalne

Hiszpania będzie gospodarzem Mistrzostw Świata w 2030 r. wraz z Portugalią i Marokiem, a ich mecze inauguracyjne odbędą się w Argentynie, Paragwaju i Urugwaju, aby uczcić 100. rocznicę pierwszych mistrzostw świata rozegranych specjalnie w Urugwaju. Nie jest to jednak pierwszy raz, kiedy Hiszpania jest gospodarzem zawodów Pucharu Świata na swoim terytorium. W 1982 rNaranjito, maskotka turnieju, był pierwszym i jedynym turniejem odbywającym się na półwyspie. Naturalnie zawody te pozostawiły po sobie historie, które pamięta się do dziś i pozostaną nieśmiertelne w historii: od szejka, który schodził na murawę i anulował bramki, po kontrowersje wokół losowania.

Mistrzostwa Świata w 1982 r. były Pucharem Włoch. Na zawody przyjechali otoczeni kontrowersjami związanymi z korupcją, na jaką cierpiała drużyna, ale to im nie przeszkodziło Azura Zabłyśnie to w początkowej fazie turnieju, nie odnieśli zbyt wielu sukcesów pod bramką, ale udało im się pokonać czołowe drużyny: Polskę, Peru, Kamerun, Argentynę i Brazylię. W półfinale ponownie pokonali Polskę, a w wielkim finale pokonali Niemcy. Włochy przeszły do ​​historii, podnosząc Puchar Świata Pod niebiosa Hiszpanii i odrodzenie jednej z jej największych gwiazd: Rossi.

Możesz być zainteresowany: Oto 15 stadionów w Hiszpanii, które mogłyby gościć mistrzostwa świata w piłce nożnej w 2030 roku

Za przygotowanie składu drużyny odpowiadał Enzo Bearzot, a spośród tych 22 powołał niespodziewanego piłkarza: Paolo Rossiego, który do tego czasu był nieaktywny przez dwa lata. Niejedna osoba krytykowała trenera za tę decyzję, ale Pablito, jak go wielu nazywało, uciszył wszystkich, którzy wątpili w jego grę, i stał się… On Pichichi O bohaterstwie.

Francja i Kuwejt grały o zakwalifikowanie się do ćwierćfinału na stadionie Zorrilla. Galowie zdołali przywrócić mecz na właściwe tory wynikiem 3:1, a następnie na 10 minut przed końcem meczu Alain Giresse strzelił czwartego gola, ale nie przełożyło się to na podwyżkę wyniku. Gdy piłka przekroczyła linię bramkową, z trybun rozległ się gwizdek sędziego Szejk Fahad Al-Ahmad Al-SabahKto nie przestawał protestować i gestem nakazywał Kuwejtczykom opuszczenie stadionu. Nie zrozumiał go, więc postanowił zejść na murawę i nakłonić sędziego do anulowania gola, ale ku zaskoczeniu wszystkich posłuchał i nie zanotował gola na tablicy wyników.

Możesz być zainteresowany: Odrodzony Ferran Torres zapewnił Barcelonie niewielkie zwycięstwo nad Porto

82. Puchar Świata w Hiszpanii upłynął pod znakiem ikon. Rzecz w tym, kto nie pamięta słynnego Naranjito? Te cytrusy podbiły serca milionów fanów sportu. Mało kto wie, że istniała druga maskotka wprowadzona przez FIFA, zwana… Sportowy BillyCo reprezentuje zasadę fair play i jest przyćmione owocami. To był sukces Naranjito Zagrał nawet w serialu telewizyjnym ze swoją dziewczyną Clementiną i przyjacielem Citronio.

Kolejnym kluczowym elementem tego turnieju jest piłka, która jest niezbędna, aby móc rywalizować w Pucharze Świata, tzw Tango, Hiszpania. Wśród jego cech znajdują się wodoodporne warstwy, które zapobiegają wchłanianiu wody z trawy. Co więcej, plakat Pucharu Świata został zaprojektowany przez nikogo innego jak Joana Miró.

Kamerun jest dziś afrykańską drużyną z największą frekwencją na mundialu, ale w 1982 roku tak nie było. Tak naprawdę rzadko brał udział w turniejach tej wielkości. Nikt nie wiązał nadziei z tą drużyną, a mimo to udało im się pokonać niepokój. Kameruńczycy zremisowali dwa z rzędu w pierwszych dwóch meczach fazy grupowej i zdołali wygrać dwa mecze. Nawet Włochom, którzy później zostali mistrzami turnieju, nie udało się wyjść poza remis. Los lub pech dał jednak Azzurrze szansę na awans do drugiego etapu dzięki dwóm golom. Nieokiełznane lwy Pożegnali się z mundialem Nie tracąc ani jednego meczu. Przybyli jako nowicjusze i odeszli jako nowicjusze Juniorzy.

Niemcy i Austria rozegrały mecz fazy grupowej, podczas którego oglądały wszystko oprócz piłki nożnej. Od wyniku tego meczu zależy awans Algierii do kolejnej rundy, gdyż to właśnie ona rozegrała swój pierwszy mecz w Pucharze Świata i już w pierwszych meczach osiągnęła satysfakcjonujący wynik. Ani Niemcy, ani Austriacy nie chcieli jednak zapewnić obecnym kibicom miłego wieczoru piłkarskiego, co bardzo rozgniewało widzów, którzy na próżno próbowali szturmować boisko. Po zakończeniu meczu kibice czekali w hotelu, aż niemiecka drużyna rzuci w nich jajkami i innymi pociskami. Gracze nie tylko stali w miejscu, ale reagowali na rakiety Rzucanie balonów z „wodą” na ulicę.

Możesz być zainteresowany: Getafe usuwa nazwisko Alfonso Pereza z boiska po jego kontrowersyjnych komentarzach na temat reprezentacji Hiszpanii kobiet

Hiszpania, jako dobrzy gospodarze, musiała przeprowadzić losowanie Pucharu Świata, podczas którego zostaną wybrane drużyny tworzące każdą grupę. Niezwykle ważny moment dla sportu, transmitowany na żywo w ponad 50 krajach i oglądany przez ponad 500 milionów widzów. Szansa, której Hiszpania nie była gotowa stracić i chciała poszczycić się swoją nowoczesnością, co ostatecznie drogo ją kosztowało. On używał Bębny używane w loterii świątecznej A dzieci z San Idelfonso śpiewają wybrane fragmenty.

Problem pojawił się przed rozpoczęciem losowania piłek z wybranym szóstym rozstawieniem. Wybrano już pięć najlepszych krajów: Włochy, Niemcy, Brazylię, Argentynę i Hiszpanię. Następną drużyną, którą powinna być Belgia, została Anglia, bo zdobyła Puchar Świata, ale w 1966 roku. I chociaż nie był to jedyny popełniony błąd, to zmienili się także przy wprowadzaniu piłek do bębna. A nawet niektórzy Złamał się na pół lub utknął. To okropna rzecz, o której do dziś się pamięta.

You May Also Like

About the Author: June Wilkinson

"Pionier w mediach społecznościowych. Miłośnik muzyki. Zły student. Introwertyk. Typowy fan piwa. Ekstremalny webinnik. Fanatyk telewizji. Totalny ewangelista podróży. Guru zombie."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *