Hiszpania dąży do wzmocnienia więzi z Polską pomimo różnic w UE

Hiszpania Polska

Madryt, 30 maja (EFE). – Hiszpański rząd chce zacieśnienia stosunków między dwoma krajami na szczycie hiszpańsko-polskim, który odbędzie się w poniedziałek, głównie w sferze gospodarczej i handlowej, pomimo różnic w Europie w kwestiach takich jak imigracja polityki (UE).

Miasto Alcale de Honarus (w środku) jest gospodarzem XIII Dwustronnego Szczytu między Hiszpanią a Polską, na którego czele cztery lata później stanie szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez oraz Matzos Moraveki z Polski, który będzie być jego pierwszą głową państwa z kilkunastoma ministrami z obu krajów.

Wszyscy oni będą odbywać spotkania ze swoimi współpracownikami równolegle do spotkania między Sanchezem i Morawekim i będą uczestniczyć w całym wydarzeniu.

Szczyt ma na celu wzmocnienie relacji w różnych dziedzinach, ale w sposób szczególny, według źródeł rządu hiszpańskiego, w sektorach gospodarczym, handlowym i inwestycyjnym.

Oba kraje mają saldo handlowe, które do 2020 r. Osiągnęło prawie 11600 mln euro, a kilka hiszpańskich firm prowadzi działalność w Polsce.

Jednak hiszpański dyrektor uważa, że ​​w tej dziedzinie wciąż można wykorzystać ogromną energię.

Hiszpania i Polska mają wspólne interesy w UE, odpowiednio czwartej i piątej gospodarce społeczno-gospodarczej, np. Ich wielkość i liczba ludności.

Ale postępowy rząd koalicyjny w Hiszpanii ma różnice w stosunku do prawa i wymiaru sprawiedliwości Polskiej Partii Narodowo-Konserwatywnej.

Wśród nich unijna polityka migracyjna i azylowa sprzeciwia się badaniom krajów południowej Europy, takich jak Polska (ukończone przez Węgry, Czechy i Słowację oraz inne kraje znane jako Viceroyalty Group). Hiszpania.

Dystrybuując osoby ubiegające się o azyl, opowiadają się w istocie za nieodpartą jednością, podczas gdy kraje Europy Środkowej odmawiają przyjmowania imigrantów.

Hiszpański rząd postrzega szczyt jako okazję do szczegółowego wyjaśnienia swojego stanowiska.

Jednak pomimo różnic w tym zakresie kryzys z Marokiem doprowadził do przystąpienia Hiszpanii do Warszawy (będącej siedzibą europejskiej organizacji granicznej Frontex) przy pełnym wsparciu Unii Europejskiej, która od niedawna napływa z Afryki i Maroka. napływ nielegalnych imigrantów do hiszpańskiego miasta Ciota na północy.

Istnieją znaczne różnice między rządami Hiszpanii i Polski w innych kwestiach, takich jak aborcja czy prawa homoseksualne, ponieważ Polska wraz z Węgrami zablokowała porozumienie osiągnięte w grudniu w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Oba kraje zawetowały odmowę udzielenia pomocy w zakresie poszanowania praworządności, chociaż zmieniły swoje stanowisko w grudniu ubiegłego roku, ale w marcu zeszłego roku przedstawiły postępowanie przeciwko mechanizmowi, który ustanawia ten status, przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. .

Niezależnie od posunięcia, Polska w tym tygodniu zatwierdziła w swoim parlamencie sposób uruchomienia 750-milionowego funduszu pomocowego, dzięki któremu wszystkie kraje UE zakończyły już tę niezbędną parlamentarną procedurę.

W ramach funduszy europejskich Sanchez i Moraviski będą mieli okazję przeanalizować ewolucję epidemii koronawirusa w swoich krajach i UE, a także wprowadzić proces szczepień i nadchodzący ruch certyfikacji cyfrowej rządu między europejskimi Państwa.

Intensywne relacje kulturowe, rodzący się Polacy z hiszpańskim to kolejny rozdział szczytu, w ramach którego zostanie podpisane sześć not dotyczących spraw zagranicznych, cyberbezpieczeństwa, transportu i przemysłu, a także wspólne oświadczenie.

Obchody tego spotkania w Alcale de Honaros mają charakter symboliczny, ponieważ miasto Madryt ma dużą społeczność Polaków.

Miasto było w obecności ówczesnego szefa hiszpańskiego rządu Jose Marii Aznara i jego polskiej koszulki Buska w 2001 roku, podczas podwójnej umowy Alcal z polskim miastem Laplin.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *