Hiszpania dąży do wzmocnienia więzi z Polską pomimo różnic w UE

Hiszpania Polska

Madryt, 30 maja (EFE). – Hiszpański rząd chce zacieśnienia stosunków między dwoma krajami na szczycie hiszpańsko-polskim, który odbędzie się w poniedziałek, głównie w sferze gospodarczej i handlowej, pomimo różnic w Europie w kwestiach takich jak imigracja polityki (UE).

Miasto Alcale de Honarus (w środku) jest gospodarzem XIII Dwustronnego Szczytu między Hiszpanią a Polską, na którego czele cztery lata później stanie szef hiszpańskiego rządu Pedro Sanchez oraz Matzos Moraveki z Polski, który będzie być jego pierwszą głową państwa z kilkunastoma ministrami z obu krajów.

Wszyscy oni będą odbywać spotkania ze swoimi współpracownikami równolegle do spotkania między Sanchezem i Morawekim i będą uczestniczyć w całym wydarzeniu.

Szczyt ma na celu wzmocnienie relacji w różnych dziedzinach, ale w sposób szczególny, według źródeł rządu hiszpańskiego, w sektorach gospodarczym, handlowym i inwestycyjnym.

Oba kraje mają saldo handlowe, które do 2020 r. Osiągnęło prawie 11600 mln euro, a kilka hiszpańskich firm prowadzi działalność w Polsce.

Jednak hiszpański dyrektor uważa, że ​​w tej dziedzinie wciąż można wykorzystać ogromną energię.

Hiszpania i Polska mają wspólne interesy w UE, odpowiednio czwartej i piątej gospodarce społeczno-gospodarczej, np. Ich wielkość i liczba ludności.

Ale postępowy rząd koalicyjny w Hiszpanii ma różnice w stosunku do prawa i wymiaru sprawiedliwości Polskiej Partii Narodowo-Konserwatywnej.

Wśród nich unijna polityka migracyjna i azylowa sprzeciwia się badaniom krajów południowej Europy, takich jak Polska (ukończone przez Węgry, Czechy i Słowację oraz inne kraje znane jako Viceroyalty Group). Hiszpania.

Dystrybuując osoby ubiegające się o azyl, opowiadają się w istocie za nieodpartą jednością, podczas gdy kraje Europy Środkowej odmawiają przyjmowania imigrantów.

Hiszpański rząd postrzega szczyt jako okazję do szczegółowego wyjaśnienia swojego stanowiska.

Jednak pomimo różnic w tym zakresie kryzys z Marokiem doprowadził do przystąpienia Hiszpanii do Warszawy (będącej siedzibą europejskiej organizacji granicznej Frontex) przy pełnym wsparciu Unii Europejskiej, która od niedawna napływa z Afryki i Maroka. napływ nielegalnych imigrantów do hiszpańskiego miasta Ciota na północy.

Istnieją znaczne różnice między rządami Hiszpanii i Polski w innych kwestiach, takich jak aborcja czy prawa homoseksualne, ponieważ Polska wraz z Węgrami zablokowała porozumienie osiągnięte w grudniu w sprawie Europejskiego Funduszu Odbudowy.

Oba kraje zawetowały odmowę udzielenia pomocy w zakresie poszanowania praworządności, chociaż zmieniły swoje stanowisko w grudniu ubiegłego roku, ale w marcu zeszłego roku przedstawiły postępowanie przeciwko mechanizmowi, który ustanawia ten status, przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. .

Niezależnie od posunięcia, Polska w tym tygodniu zatwierdziła w swoim parlamencie sposób uruchomienia 750-milionowego funduszu pomocowego, dzięki któremu wszystkie kraje UE zakończyły już tę niezbędną parlamentarną procedurę.

W ramach funduszy europejskich Sanchez i Moraviski będą mieli okazję przeanalizować ewolucję epidemii koronawirusa w swoich krajach i UE, a także wprowadzić proces szczepień i nadchodzący ruch certyfikacji cyfrowej rządu między europejskimi Państwa.

Intensywne relacje kulturowe, rodzący się Polacy z hiszpańskim to kolejny rozdział szczytu, w ramach którego zostanie podpisane sześć not dotyczących spraw zagranicznych, cyberbezpieczeństwa, transportu i przemysłu, a także wspólne oświadczenie.

Obchody tego spotkania w Alcale de Honaros mają charakter symboliczny, ponieważ miasto Madryt ma dużą społeczność Polaków.

Miasto było w obecności ówczesnego szefa hiszpańskiego rządu Jose Marii Aznara i jego polskiej koszulki Buska w 2001 roku, podczas podwójnej umowy Alcal z polskim miastem Laplin.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

„Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *