Hiszpania powstrzymuje skrajną prawicę, Argentyna ją popiera

Hiszpania powstrzymuje skrajną prawicę, Argentyna ją popiera

The Procesy polityczne To, co wydarzyło się w Hiszpanii i Argentynie, było zupełnie inne: w jednym udało im się zatrzymać skrajną prawicę, w drugim głosowali za nią. Te skrajne preferencje stały się najgorszym zagrożeniem dla demokracji, przedostającym się przez urnę wyborczą, a następnie działającym na rzecz zniszczenia systemu od wewnątrz. On Hiszpański parlamentaryzm w stanie położyć kres niepowodzeniom; Rządy prezydenckie w Argentynie popadły w próżnię.

The Economist opublikował niedawno artykuł, w którym stwierdził, że Trump jest najpoważniejszym globalnym zagrożeniem w 2024 r., a teraz pogratulował Milli. Skrajna prawica u władzy skonsolidowała tradycyjną prawicę i utraciła centrum. Partia Ludowa cierpi z powodu sojuszu z Vox. Milei złamała równowagę między prawicowymi partiami w Argentynie PeronizmZwyciężyła Koalicja Prawicy, zdobywając 55,7% głosów Macri Już Bullricha.

Stabilna sytuacja w Hiszpanii jest odległa od kryzysu argentyńskiego, który ma elementy wybuchowe: bardzo wysoką inflację, ogromną deprecjację waluty i silny wzrost biedy. Z drugiej strony demokracja parlamentarna umożliwiła zbudowanie postępowej koalicji, socjaldemokracji, której podstawą jest większy dobrobyt i gwarancje praw socjalnych. W Argentynie stan lokalnego kryzysu doprowadził do zjawiska dezintegracji, donośnego przejawu, który grozi zredukowaniem państwa do absolutnego minimum w celu osiągnięcia brutalnej prywatyzacji udającej wolność. Miley była zrozumiała tylko w kontekście wszechogarniającej złości, frustracji i wyczerpania, emocji uchwyconych przez zmienioną liderkę i faktu, że w ten czy inny sposób obejrzało to prawie 15 milionów ludzi. Poważny błąd.

Pedra Sancheza Udało mu się utkać szeroką koalicję między wyrazami lewicowymi i nacjonalistycznymi, dzięki czemu był w stanie utworzyć rząd na następne cztery lata. Uzyskał 179 głosów za i 171 przeciw. W Hiszpanii – inaczej niż w innych krajach Europy – udało mu się powstrzymać partie umiarkowane i skrajnie prawicowe. Łatwo powiedzieć, ale w ostatnich latach w Europie stało się odwrotnie, a skrajna prawica zyskuje na sile. Kolejnym niedawnym doświadczeniem jest przypadek Polski, gdzie lewicy i centrum udało się powstrzymać prawicowy populizm, który rządzi krajem od 2015 roku. Większy udział kobiet i młodzieży w polskich decyzjach, decydujący głos młodych (Patrice McMahon, New Society).

W sporze w Hiszpanii plany tego kraju są bardziej ograniczone, natomiast prawica staje się bardziej reakcyjna i pogłębia sztandary atakujące migrację, zaprzeczając zmianom klimatycznym i przeciwstawiając się mniejszościom i ruchom społecznym. PSOE Wraz z Sánchezem potwierdził program współczesnej lewicy pozbawiony cech populistycznych. Na inauguracji obiecał „zieloną” gospodarkę z innowacjami cyfrowymi, rosnącymi płacami i większą siłą nabywczą. Państwo opiekuńcze, którego celem jest wzmocnienie zdrowia, edukacji, nauki i badań. Ta lewica społeczna popiera feminizm, ekologiczny i bardzo europejski; Z tą opcją spotyka się populistyczna prawica. Jednym z najbardziej znanych i destrukcyjnych planów Sáncheza jest ustawa o amnestii, która ma zająć się sprawą Katalonii pomimo sprzeciwu prawicy. Przeprosiny polityczne vs Sprawiedliwość.

Argentyna zakończyła długi proces selekcji pełen niespodzianek i strachu. W sierpniu wybory podstawowe (PASO) wyłoniły Miley jako zwycięzcę; Potem przyszła pierwsza runda w październiku Kandydat Partii Sprawiedliwości Masa Udało mu się wrócić, ale to nie wystarczyło do zwycięstwa, więc doszło do dogrywki, drugiej rundy pomiędzy Massą i Miley. Zwycięstwem La Libertad Avanza udało się pokonać partię rządzącą różnicą 11,4 punktu, czyli prawie 3 mln głosów. Dziś Argentyna stała się laboratorium ulepszonego kandydata, który chce podpalić prerię. Już wkrótce zobaczymy, jak Mili – za pomocą swojej piły łańcuchowej – zacznie ograniczać części stanu do absolutnego minimum. Jak powiedziała Sandra Russo: „Ludzie popełniają błędy”…
Dołącz do naszego kanału

EL UNIVERSAL jest teraz na Whatsapp! Znajdź najodpowiedniejsze wiadomości dnia, opinie, rozrywkę, trendy i nie tylko na swoim urządzeniu mobilnym.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *