Hiszpańskie muzeum zrabowane przez nazistów wróciło do Polski

Muzeum w północno-zachodniej Hiszpanii zwróciło w środę Polsce dwa XV-wieczne obrazy po tym, jak potwierdzono, że zostały zrabowane przez nazistów podczas II wojny światowej.

Prace „Mater Dolorosa” i „Exe Homo” zostały zaprezentowane przedstawicielom polskiego Ministerstwa Kultury. Według Museo de Pontevedra w Hiszpanii, prace były początkowo przypisywane Dierickowi Botesowi, flamandzkiemu malarzowi urodzonemu w holenderskim mieście Haarlem, ale teraz przypisywano je członkowi jego szkoły.

Muzeum poinformowało, że polskie władze ogłosiły w 2020 roku, że obrazy zostały skradzione przez nazistów. Muzeum szybko zdecydowało o ich zwróceniu do Polski, ale do tej pory nie udało się sfinalizować oficjalnych pozwoleń na transfer.

Polscy urzędnicy powiedzieli, że naziści ukradli obrazy z kolekcji Czartoryskich w Gołucho, gdy miasto było okupowane przez wojska niemieckie podczas II wojny światowej. Pojawiły się w Madrycie w 1973 roku i trafiły do ​​Museo de Pontevedra w 1994, jako jedno z ponad 300 dzieł zakupionych od prywatnego hiszpańskiego kolekcjonera.

Polska utraciła swoje dziedzictwo kulturowe podczas wojny pod okupacją wojskową nazistowskich Niemiec i Związku Radzieckiego, a nadal brakuje około 500 000 elementów.

Kraj starał się odzyskać jak najwięcej. W Ministerstwie Kultury działa departament zajmujący się zrabowanymi dziełami sztuki, który prowadzi bazę danych o zaginionych obiektach oraz ściśle monitoruje kolekcje i aukcje za granicą. Jeśli znajdą zrabowany polski obraz, książkę lub inne dzieło, powiadamiają organy ścigania w drugim kraju.

___

Przekazała korespondentka Vanessa Gera z Warszawy.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.