Hubble rejestruje rekordowe „podgląd” odkryć Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Co się dzieje

Teleskop Kosmiczny Hubble’a wykonał właśnie największe zdjęcie nieba w bliskiej podczerwieni.

dlaczego to ma znaczenie

Ten gigantyczny przegląd może utorować drogę do odkryć nowej generacji z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba i ostatecznie pomóc ludziom zrozumieć niektóre z najbardziej nieuchwytnych regionów naszego wszechświata.

Wśród emocji związanych z dyskusją o nowej, błyszczącej grze astronomicznej, Kosmiczny Teleskop Jamesa Webbanie możemy zapomnieć o Hubble’u.

Od czasu swojej premiery pod koniec grudnia ubiegłego roku JWST tworzy fale, niosąc nadzieje i marzenia naukowców o szeroko otwartych oczach, wraz z pozłacanymi lustrami i szeregiem zaawansowanych technologicznie kamer na podczerwień, które mogą przeniknąć gwiezdny pył i pomóc nam rozwiązać to. Wieloletnie puzzle z czarną dziurą. Ale wypróbowany i prawdziwy Hubble wciąż trudzi się i faktycznie osiągnął całkiem spory wyczyn.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a, który wyruszył w kosmos w 1990 roku, uchwycił swój największy w historii obraz kosmosu w bliskiej podczerwieni, depcząc w ten sposób wody, które JWST przygotowuje do eksploracji.

To niezwykłe zdjęcie może rzucić światło na niektóre z najrzadszych obiektów we wszechświecie, takie jak monstrualne galaktyki, które powstają w wyniku łączenia się masywnych galaktyk lub niezwykle gwałtownych czarnych dziur czających się w głębinach przestrzeni międzygwiazdowej.

„Trudno było zbadać te bardzo rzadkie zdarzenia przy użyciu istniejących obrazów, co było motywacją do zaprojektowania tego dużego badania”, Lamia Mola Powiedział w oświadczeniu. Mowla jest astrofizykiem na Uniwersytecie w Toronto i głównym autorem badania ankietowego, z których Pierwsza wersja jest dostępna na arXiv. Wkrótce zostanie opublikowany w The Astrophysical Journal.

Część nowego badania o wysokiej rozdzielczości, nazwanego 3D-Dash, co oznacza „dryf i przesunięcie”, najnowszy zestaw danych Hubble’a obejmuje prawie obszar nieba. sześć razy Rozmiar Księżyca widziany z Ziemi. Właściwie możesz Odkryj to dla siebie tutaj. To, na co patrzysz, to mozaika wielu ujęć zrobionych przez Hubble’a, które później zostały połączone.

Spróbuj pomniejszyć i przeciągnąć ekran dookoła — to naprawdę niesamowite, ile ziemi (nieba?) obejmuje ten obraz.

Mozaika fotograficzna przedstawiająca różne galaktyki

W 3D-Dash widziano galaktyki z ostatnich 10 miliardów lat.

Lamia Mola

„Od czasu wystrzelenia ponad 30 lat temu, Kosmiczny Teleskop Hubble’a zapoczątkował renesans w badaniu zmian galaktyk w ciągu ostatnich 10 miliardów lat Wszechświata” – powiedział Mola. „3D-DASH rozszerza dziedzictwo Hubble’a w obrazowaniu wielkoskalowym, dzięki czemu możemy zacząć odkrywać tajemnice galaktyk spoza naszej własnej”.

Co to jest obraz w podczerwieni?

Kiedy patrzysz w niebo, nawet jeśli znajdujesz się w najciemniejszej dolinie dżungli na ziemi, nie widzisz wszystkich gwiazd. Nie dzieje się tak dlatego, że niektórych gwiazd nie ma w twoim polu widzenia.

Są tam – ale nie są widoczne.

Ludzkie oko może postrzegać długości fal światła tylko w określonym obszarze widma elektromagnetycznego. Poza tym obszarem jest światło podczerwone. A naprawdę odległe galaktyki i gwiazdy emitują dokładnie ten rodzaj światła – więc jest ono w zasadzie ukryte dla naszych oczu, bez względu na to, co próbujemy zrobić.

Ale Hubble i JWST mają też sposób na obejście naszych ludzkich ograniczeń. Naukowcy połączyli te dwa narzędzia z detektorami światła podczerwonego.

Schemat widma elektromagnetycznego pokazujący obszary, które widzą Hubble i Webb.

Ten wykres pokazuje widmo energii elektromagnetycznej i podkreśla części wykryte przez teleskopy kosmiczne NASA Hubble, Spitzer i Webb.

NASA J. Olmsted [STScI]

Jak widać na wykresie, Uprawnienia na podczerwień JWST Dużo (dużo) potężniejszy — dlatego posiada zdolność do pokazywania wielu rzeczy, których nasze oczy nie widzą — ale Hubble ma niektóre z tych specjalnych możliwości przetwarzania światła.

Ponadto Hubble ma tutaj przewagę w JWST.

Według naukowców stojących za nowym badaniem, JWST ma za zadanie wykonywać niezwykle czułe, zbliżenia obrazów głębokiej przestrzeni, dzięki czemu uzyskujemy bardzo wyraźne obrazy małych obszarów międzygwiazdowych. Jest to niezwykle ekscytujące, ponieważ najprawdopodobniej uzyskamy obrazy odległych gwiazd, galaktyk i innych zjawisk kosmicznych z poziomem jasności podobnym do tego, jaki uzyskujemy w przypadku obrazów obiektów przenoszonych w przestrzeni bliżej Ziemi.

Ale Hubble może wiele znieść Ogromne pole Podobnie jak nowe zdjęcia, na które patrzymy. Ostatecznie te rozszerzone zestawy danych mogą stanowić podstawę przyszłych badań JWST, pomagając skali nowej generacji w wyznaczaniu właściwego kierunku wykrywania obserwacji.

Jak stwierdziła Evelina Momsheva, naukowiec zajmująca się danymi w Instytucie Astronomii im. Maxa Plancka i wiodący badacz w badaniu: „To daje nam wgląd w przyszłe odkrycia naukowe i pozwala nam opracować nowe techniki analizy tych dużych zbiorów danych”.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.