Hubble znalazł dowody na istnienie pary wodnej na największym księżycu Jowisza

Kris Holt

Naukowcy odkryli pierwszy ślad pary wodnej na Ganimedesie, największym księżycu Jowisza. Użyj nowych i archiwalnych zbiorów danych z data Kosmiczny teleskop Hubble Aby znaleźć parę, która tworzy się, gdy lód sublimuje na powierzchni i zamienia się ze stałego w gaz.

Zespół kierowany przez Lorenza Rotha z Królewskiego Instytutu Technologicznego KTH w Sztokholmie, Szwecja, przeanalizował dane zebrane przez spektrometr Hubble’a Cosmic Origins w 2018 roku i obrazy ze spektrografu Space Telescope Imagery Spectrograph uzyskane w latach 1998-2010. Zdjęcia w ultrafiolecie wykonane przez STIS w 2010 roku pokazały 1998 “ Kolorowe smugi naelektryzowanego gazu zwane pasmami zorzowymi”, według NASA (którą Hubble uruchomił jako joint venture z Europejską Agencją Kosmiczną).

Naukowcy wcześniej myśleli, że tlen atomowy mógł powodować rozbieżności między obrazami UV wykonywanymi w czasie. Jednak korzystając z danych ze spektrometru Cosmic Origins, zespół Rotha odkrył, że w atmosferze księżyca prawie nie ma tlenu atomowego. W związku z tym musi istnieć inny powód rozbieżności.

Temperatura na równiku Ganimedesa może stać się wystarczająco wysoka, aby lód na powierzchni uwolnił niektóre cząsteczki wody. Kiedy ponownie zbadali względny rozkład zorzy polarnej na zdjęciach w ultrafiolecie, zespół Rotha odkrył, że różnice między nimi pasują do oczekiwanego położenia wody w atmosferze księżyca.

Wcześniejsze badania wykazały, że Ganimedes może zawierać więcej wody niż wszystkie nasze oceany. Uważa się, że obwód księżyca również Około 100 mil pod powierzchnią, więc pary nie ma stamtąd. Woda na powierzchni zamarza z powodu temperatury księżyca.

Odkrycie nastąpiło przed nadchodzącą misją Europejskiej Agencji Kosmicznej o trafnej nazwie JUICE lub JUpiter ICy Moon Explorer. Misja powinna wystartować w 2022 i dotrzeć do Jowisza w 2029. Następnie spędzi co najmniej trzy lata na badaniu planety i trzech jej największych księżyców. JUICE zwróci szczególną uwagę na Ganimedes jako ciało planetarne i potencjalne siedlisko.

„Nasze wyniki mogą dostarczyć zespołom zajmującym się instrumentami JUICE cennymi informacjami, które można wykorzystać do udoskonalenia ich planów monitorowania w celu poprawy wykorzystania statków kosmicznych” – powiedział Roth. w obecnej sytuacji.

Misja Juno NASA Agencja bada również środowisko Ganimedesa i Jowisza (znanego również jako układ Jowisza) od 2016 roku. Agencja twierdzi, że badanie układu Jowisza i zrozumienie jego historii „pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób gazowe planety olbrzymy i ich formowały się i ewoluowały satelity. Ponadto istnieje nadzieja, że ​​uda się znaleźć nowy wgląd w żywotność systemu”. Zamieszkanie w układach egzoplanet podobnych do Jowisza.

Wszystkie polecane przez Engadget produkty są starannie dobierane przez naszą redakcję, niezależnie od firmy macierzystej. Niektóre z naszych historii zawierają linki afiliacyjne. Jeśli kupisz coś przez jeden z tych linków, możemy otrzymać prowizję partnerską.

You May Also Like

About the Author: Ellen Doyle

"Introwertyk. Myśliciel. Rozwiązuje problemy. Specjalista od złego piwa. Skłonny do apatii. Ekspert od mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany fanatyk jedzenia."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *