Indie to kraj numer jeden w Azji dla polskich inwestorów: Ambasador

Polska od siedmiu dekad jest jednym z głównych partnerów Indii w Europie Środkowej. Indyjskie biznesy zostały zinfiltrowane w ciągu ostatnich kilku lat. Podobnie, polscy inwestorzy są apodyktyczni wobec Indii. W wywiadzie z Theepansenem Roy Chaudhry z ET, ambasador Polski w Indiach Adam Brokowski powiedział, że Indie są krajem numer jeden w Azji dla polskich inwestorów, a handel dwustronny wzrósł siedmiokrotnie w ciągu ostatniej dekady.

Jak opisałbyś obecny stan stosunków między Indiami a Polską od czasu wizyty ministra spraw zagranicznych w Warszawie w 2019 roku?

Nasze relacje układają się bardzo dobrze z politycznego i biznesowego punktu widzenia. Kiedy handel dwustronny spada do 2,36 miliarda dolarów, to ostatnie widać wyraźnie w danych z 2019 roku, ale widzę tutaj znacznie większy potencjał ekspansji. Indie to kraj numer jeden w Azji dla polskich inwestorów, a handel między naszymi krajami wzrósł siedmiokrotnie w ciągu ostatniej dekady, a my dążymy do więcej.

Identyfikuję konkretne sektory, które mogą mieć szerszą współpracę, takie jak żywność i przetwórstwo żywności, ale Polska ma też wiele do zaoferowania w zakresie inteligentnych miast i cyberbezpieczeństwa. Podpisanie umowy o wolnym handlu BTIA-UE Indie z pewnością przyczyni się do rozwoju polsko-indyjskich stosunków handlowych.

Minister spraw zagranicznych S. Jaishankar podczas swojej wizyty wyraził chęć nawiązania współpracy z Polską i naszym regionem, a my przekonujemy, że między Warszawą a Delhi powinno być sprawne połączenie. Prowadzimy intensywną kampanię na rzecz ponownego otwarcia bezpośredniego połączenia LOT-u z Warszawy do Delhi, który niestety musiał zostać wstrzymany z powodu epidemii.

Jakie są główne priorytety Polski w stosunkach z Indiami?

Priorytetem jest budowanie trwałych relacji. Głównie biznesowo, ale chcemy przybliżyć Polskę i możliwości dla młodego pokolenia Hindusów. Naszym celem jest wzmacnianie wymiany handlowej i jesteśmy dumni z utrzymywania licznych relacji edukacyjnych i dążenia do ich budowania. Około dwa tygodnie temu założyłem Biuro Pomocy Narodowego Instytutu Transferu Studentów w Manipal Academy of Higher Education, aby więcej studentów mogło cieszyć się tworzoną przez nas szybką ścieżką.

Polska została okrzyknięta przez Bloomberg jednym z 50 najbardziej innowacyjnych krajów w 2017 roku i ważne jest, aby Indie nadal postrzegały nas jako centrum technologiczne i handlowe w Europie Środkowej. Polska gospodarka jest szybka i stabilna, jesteśmy częścią Unii Europejskiej, mimo trudności roku 2020 byliśmy trzecim preferowanym miejscem w Europie dla inwestycji zagranicznych z blisko 200 zagranicznymi inwestycjami w portfelu w zeszłym roku, o łącznej rekordowej wartości 10 10 miliardów. Mamy wiele ofert w zakresie zielonych technologii, inteligentnych miast, cyberbezpieczeństwa, fintech i gospodarki wodnej.

Czy możesz podać aktualne informacje o inwestycjach indyjskich w Polsce?

Według danych z 2019 r. W Polsce działają 142 indyjskie firmy, które mają ponad 3 miliardy dolarów indyjskich inwestycji w różnych sektorach, głównie w zakresie zaawansowanych technologii produkcyjnych, technologii informatycznych, badań i rozwoju oraz dóbr konsumpcyjnych. Jak już wspomniałem, inwestorzy indyjscy dostrzegają i doceniają stosunek kosztów kapitału intelektualnego do jakości pracy w oparciu o silną etykę pracy Polaków. Pomimo globalnego trendu nasze bezpośrednie inwestycje zagraniczne wzrosły o 10% i ten wskaźnik mówi sam za siebie.

Co mogą zrobić Indie, aby rozszerzyć swoją obecność w Europie Środkowej?

Najlepszym sposobem jest nawiązanie współpracy z grupą krajów Wicekrólestwa. Sojusz między Polską, Węgrami, Czechami i Słowacją obchodzi w tym roku 30-lecie, w ramach rocznej rotacyjnej prezydencji Polski. Partnerstwu można ufać z wielu powodów, ale większość z nich jest otwarta na szeroką współpracę, ponieważ opiera się na wspólnych wartościach i prawdziwej przyjaźni między państwami członkowskimi UE. Wzmacniamy formułę V4 + nie tylko współpracując z Unią Europejską i Bałkanami, ale także z Japonią i Republiką Korei. To pokazuje, że współpraca zagraniczna jest możliwa i pożądana.

V4 to pilotażowa inicjatywa współpracy regionalnej w Europie. Indie mogą być dobrym partnerem w tej współpracy. Z niecierpliwością czekamy na to.

You May Also Like

About the Author: Eugene Barker

"Przyjaciel zwierząt na całym świecie. Guru sieci. Organizator. Geek kulinarny. Amator telewizyjny. Pionier kawy. Alkoholowy narkoman."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *